2016. január 31., vasárnap

Paradicsom szaporítás!

A paradicsom szaporításának legismertebb módja a magok szedése szelektálva, vagyis amelyik paradicsomot a legszebbek véljük annak a magját meg hagyjuk. Amikor kiszedtem a magokat egy kis szűrőn át szoktam mosni őket, hogy leváljon a magokról az a kis kocsonyás anyag majd meg szárítom őket. Palántanevelésre egy M 10 gyümölcsös ládát használok, az alját és oldalait belülről ki bélelem újság papírral majd, kétharmad részt feltöltöm, földdel, egy simítóval el simítom és egy kicsit le is nyomom a földet, majd színig feltöltöm, elegyengetem és egy 30-as, tojástartóval kijelölöm a magok helyét. Minden kis gödörbe kerül kettő mag, amikor meg erősödnek, vagyis meg jelennek az első igazi levelek akkor kerülnek poharakba, majd ha eljön, az ideje végleges helyükre ki ültetem őket. Viszont azt kevesen tudják, hogy a paradicsomot lehet úgy is szaporítani, mint a Muskátlit. Ősszel még a fagyok előtt ki választunk néhány kisebb kacsot, ezt levágjuk és csak a felső néhány levelet hagyjuk fen, és vízbe tesszük ki gyökereztetni, csak eztán kerül pohárba. Mire tavasz lesz ez a palánta nagyon meg nyúlik, de a mi esetünkben ez nem lesz gond, mivel nem hagyományos módon fogjuk elültetni. Az oszlop mellé csinálunk egy elég nagy gödröt, inkább árok lesz, de ennek az egyik oldala dőlt legyen, mert a palántát nem függőlegesen kel le tenni, hanem félig fektetve, csak a felső néhány levél fog kilátszani. Nagyon óvatosan porhanyós földdel félig feltöltjük és iszapoljuk, majd teljesen fel töltjük a gödrünket. A paradicsom szára is tud gyökeret ereszteni, ez itt a lényeg, mivel így növényünk sokkal több vizet-tápanyagot tud magához venni. Lényegében a palántánk nem egy, hanem két-három palántának meg felelő helyről veszi fel a tápanyagot.





a különbség jól látszik, én nem tudom sajnos megfelelő helyen tartani a palántáim, ezért ilyenek szegénykék, de nem is volt szerencséjük, a lótetű meg ette őket.



A paprikának a magot sosem úgy fogom, hanem veszem, csak az erős paprikákét szoktam felfogni. De a palánta nevelése meg egyezik a paradicsoméval. Egyszer valahol azt olvastam, hogy, ha ősszel ki ásunk gyökerestül egy paprikát és azt egy vödörbe tesszük, akkor az, bent a lakásban tovább él és teremni fog. Ezt mondjuk, nem akarom ki próbálni, de azért kíváncsi lennék, meddig élnének ezek a növények.

https://www.youtube.com/watch?v=P-ePUbD4F9Y

https://www.youtube.com/watch?v=wIFuFY0hvf4

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Nyúl tenyésztés! Kezdet.

Valamikor  a napokban elcseréltem egy bika vályúmat az egyik haverommal egy nyúlólra, mert szerettem volna tartani néhány nyulat. Hoztam is ...