2016. április 12., kedd

Szalma takarás és mulcsozás.

https://www.youtube.com/watch?v=bIxaE47TGrk

https://www.youtube.com/watch?v=5j-_kHt-fjc

Mivel láttam már mind a kettő videót, elkezdett ez engem is foglalkoztatni. Most már kettő kertet kell gondoznom, és kevés az erre szánható időm, a leg több hétvégén is dolgoznom kell. De én nem tudok be szerezni se ló trágyát sem pedig fa aprítékot, ezért elkezdtem más megoldás felé nézni. Először arra gondoltam, hogy csak sima szalmával takarom a talajt, de az apriték inkább érdekelt, erre azt a megoldást találtam, hogy száraz kukoricaszárát fogom ledarálni, mellé pedig mert, kell zöld is szotyit fogok vetni és ott van még a csicsóka szára is. De metszéskor mindig lesz faág, és nálunk vannak olyan fahajtások, amiket erre a célra fogok nevelni meg hagyni. De ez még a jövő dolga, a ma és a jelen pedig a szalmáé. A Szabó Dávid barátomtól akartam venni rendes szalmát, kérdezte mire kell? És amikor meg mondtam, meg említette, hogy neki van olyan, ami elázott és rohad, egy kicsit az nem e lenne jó? Hát nekem az nagyon is jó, annyit hozhatok, belő, amennyit csak akarok, ő úgyis ki vinné a szántóra kiszórni, hát én elhozom mindet. Majd kiderül mennyire lesz jó, van benne, ami rohad és olyan is, ami szárazabb. az a tervem-elképzelésem hogy a már nedvesebb rész kerül alulra, amit még meg is öntözök és erre a szárazabb. Aztán megy az ültetés.








Egyébként az alja javarészt komposztálódott is.

2016. április 5., kedd

Vetés!

Mivel maga a talaj, elégé hantos, vetés előtt és után, gereblyézni kellet, ezzel el is ment rengeteg idő. Szombati napon elveteményeztünk, és majd a guta ütött, meg amikor vasárnap reggel tőlem második háznál a már korábban említette talajmarós kis traktort megláttam amint a kertet lejárta. Szóval rengeteg volt a leszedni való hant, ezekkel szinte teljesen fel is töltöttem a barázdákat.




Mivel majdnem minden hétvégén túlórázni kell, inkább most egy lendülettel elvettetünk mindent itt nálunk, és másnap vasárnap pedig a barátnőm kertjét is meg csináltuk, ki maradt az uborka meg a tök félék és a fejteni való bab.






Most ki jött a barátnőm is segíteni szépen haladtunk is, és jó hangulatban telt az idő, na meg persze jó volt az idő is. Egy kis tavaszi ajándékban is volt részünk egy kis fecske csivitelt a közelben. Jövőre nem hagyom ilyen hanyagul a talajt inkább komoly pénzt szánok rá és veszek magamnak valamilyen traktort, de nem rotációsra gondolok. A vetés okozott egy kis meglepetést is azon kaptuk magunkat mind a két kertben, hogy alig maradt hely a paprikának és a paradicsomnak.


Majd valami ilyesmit szeretnék a jövőben.

Három hét múlva elvessük a babot, cukkinit uborkát, és még lehet a palántának valókat is mivel már nem mondanak nagyon hidegeket. Most már csak az eső kellene, és a meg maradt hantokat már könnyedén el gereblyézhetném.

A kerti talaj elmunkálás!

Hihetetlen, hogy a kertészkedésem megint csúszik, mindenben. Még a magokat sem vettem meg, persze még nem vagyok elkésve. De a talajmunka az borzalmas, három traktoros van, de egyik sem ér ide, pedig jó lenne, ilyen ocsmány kinézetű földbe még nem vetettem. De az egyik ismerősöm akart segíteni a maga módján eljött, hogy lejárja a kertemet, (Gyerekek ez úgy igaz, ahogy mondom) eljött egy csacsival, meg egy boronával, nagy kár hogy nem fényképeztünk. Nem lett valami szép, de ő legalább rendes volt és jött. Akartam venni egy rotakapát de ez most nem valószínű, hogy össze fog jönni. De később minden képen veszek. Persze az igazi egy japán kis traktor lenne, vagy valami hasonló, de ez tényleg csak álom marad még egy darabig. De a lényeg ugyan az marad évről évre, nekem nincs segítségem, amikor az egyik szomszéd kertjét éppen lejárta valaki egy talajmarós traktorral nem voltam itthon, a tesóméknál metszettem, amikor a mellettem lévő kis földet járták le akkor sem voltam itthon akkor meg máshol voltam metszeni. De én nem kérem egyiket, sem hogy ingyen csinálják, mindig mindegyik mentegetőzik, hogy éppen miért nem ér rá. De gondolom ti is sokan vagytok, így mint én, ha szól, valaki megyek, segítek vagy meg csinálok neki valamit, de amikor én szeretnék segítséget akkor bizony nincs. Vagyis ha már más cikkemet is olvastad, akkor tudod, hogy van egy, a lányom, na persze ő nem azért segít, mert mondom neki, hanem azért mert nem is lehet ki hagyni semmiből. De azt is mindig közli velem, hogy nem csak hozd, ide vidd el, munkát akar, hanem ő akar szegelni, fűrészelni, vagy ép most vetni. Na de ő sem tud azért mindenben segíteni, pl. itt van, az istálló, le kellene bontani, na de vele azért nem szedhetem le a palákat, meg a gerendákat. De, komolyan mondom, ha nekem lenne valamilyen gépem, vagy mint régen a lovak, mindig jönne valaki, hogy menjek el ő hozzá.
Hát az idei kert illetve vetés milyen lesz? Majd az idő meg mondja.


Azért egy érdekes dolog felmerült bennem így a kerttel is meg azért a mindennapi élettel is kapcsolatban. Sokan mennyire könnyen tesznek akármire is ígéretet. Azt mondják, meg ígérem pedig már abban a pillanatban tudta, hogy nem fogja teljesíteni. Azért régen volt idő, amikor ezt nagyon komolyan vették. Ha az ember valamire azt mondta meg ígérem, akkor azt meg is tartotta, bánta is, ha nem sikerült, beteljesítenie az ígéretét. De ugyan ilyen az esküszöm, és a legkeményebb a becsületszavamra, a BECSÜLET SZÓ ez régen nagyon nagydolog volt, ez mindennél többet ért, régen, ha valaki pl. pénzt kért és azt mondta meg adom becsületszavamra, akkor a többet ért tíz kezesnél, vagy bármilyen papírnál. És ma már milyen könnyen dobálózunk a szavakkal, ki mondjuk, pedig mi magunk sem vesszük komolyan, amit mondunk, de azért örülök, hogy vannak nagyon becsületes emberek, akiknek a szava még hihető.



2016. március 15., kedd

Paradicsom és paprika palánta nevelés!!

Áldás mindenkinek, sziasztok.
Sajnos ma megint esik, ki hinné? De nem baj mivel a mai napot minden képen a palántanevelésre szántam. Amiket eddig terveztem velük kapcsolatban teljesen meg változtattam. Ma először vetek magot tőzeg korongba, és rendesen palántaföldbe is összehasonlításként. Illetve kísérletet teszek a vízben nevelt salátákra is, és fűszer paprikát is most először fogok termeszteni, úgy hogy van bőven újításom. 


Természetesen, állandó segítségem is aktívan részt vett a munkában, (jó volt neki is egy kis kikapcsolódás, újabb fellépésre készül). A paradicsomokkal kezdtük, ezeket mindig először, egy virágcserépbe vetem, majd, ha eljön az idejük, és kellően meg erősödtek innen lesznek szét ültetve poharakba.




De a paradicsomokkal kapcsolatban menet közben jött egy ötlet, a pikírozást meg könnyítendő, először apró kelyhekbe vetem a magot, itt előkerült a tojástartó megint, majd innen lesznek át ültetve a palánták.






Hogy mire nem jók a kiszuperált tepsik, ráadásul mintha pont erre lenne ki találva pont méret.


A paprikáim fele fele tőzeg korongba és palánta földbe került, majd kiderül melyik a jobb. A fűszerpaprika minden képen új nekem. A tőzeg korongokról meg igazából csak azt tudom amit a netten olvastam, ez is olyan mint minden, valaki dicséri valaki szidja, majd kiderül. Igaz tavaly azon is gondolkodtam nem bajlódok a paprikákkal mert tavaly a  paprikákból semmit sem sikerült leszednem mindig meg barnultak a kis paprikák.






A címkézést se felejtsük el, egyszer akartam venni kis táblákat, de nem találtam, de a nagy-áruházban meg láttam a műanyag evő készletet, hát meg vettem, és ezeket használtam, egész jól beváltak, igaz idén már sikerült vennem táblácskákat, ( az utolsó csomagot vettem meg) de elhasználom a régieket is.



Ahogy nőnek a palántáin folyt köv....

2016. február 29., hétfő

Miért szeretnék önellátó lenni?

Hogy miért is kezdenék bele, ebbe az egész gazdálkodásba? Jó kérdés.
Nem rég valakivel sikerült pár szót váltanom, nem igazán szoktunk találkozni, külön műszakba járunk. Ő tette fel nekem a kérdést hogy-hogy bele kezdtél ebbe, vagyis az önellátás felé kezdtél hajlani? Nehéz lenne erre válaszolni, de szerintem sok minden összeadva adta ki ezt a döntést, megpróbálom felvázolni. Nem szeretnék csak a munkahelyre támaszkodni, mert ha megszűnik a munkahely, akkor mi van, nincs pénz nincs miből ennivalót venni, vagyis azt megtermelem már most. Mostanában elég sok mindent lehet hallani az ipari termékekről, főleg rosszakat, de komolyan ezen nincs mit csodálkozni, ami ipari az ipari. Nem olyan, mint amit mi magunk állítunk elő, ezek tele vannak vegyszerekkel, ezt mindenki tudja, a sok megbetegedés ennek is köszönhető.
Az ipari élelmiszerek csak hasonlítanak az igazira, ízekben, színekben, de nincs bennük élet, vitaminokat és egyéb szükséges ásványokat nem tartalmaznak, csak rengeteg kalóriát. Vitaminokat nem kapunk ezekből az élelmiszerekből csak rengeteg mérget, ezeket is szeretném ki kerülni. Az életünket három részre osztjuk az egyik a munkahely a másik a pihenés és alvás a harmadik az, amit magunkra és családunkra tudnánk szánni, de majdnem mindig valamilyen ügyet, kell intéznünk. Nem csoda, ha mindig fáradtnak érezzük magunkat, hiszen az élelmiszerek nem pótolják a szükséges energiát, mind szellemileg mind lelkileg és persze testileg alul tápláltak vagyunk, ehhez még jön hozzá egy kis ön pusztítás is és persze a stressz a legnagyobb pusztító. De ne hagyjuk ki a környezeti ártalmakat se, és a munkahely is ilyen, ma már éjjel nappal dolgozunk, nyolc órát kell le dolgozni, de mégis 10-12 órát vagyunk távol otthonunktól. És a mai világunkba ezt a legnehezebb ki kerülni. A munkahely nagyon fontos az életünkben, hiszen innen jutunk pénzhez, ezt a függőséget kell kikerülni, ebből fizetjük a rezsit, de önellátással nem lehet minden rezsit kihagyni, de csökkenteni a kiadásokat lehet, és amit meg lehet, így spórolni el lehet tenni tartaléknak. Függök, vagyunk, még hozzá pénz függök, mindenki tudja, hogy a családi kasszából sok kicsi kiadásnak elég nagy a vége. De végig gondolnánk, vagy át néznénk, a kiadásainkat látnánk, hogy min lehetne csökkenteni a kiadásokat. de a tévé vagy számítógép előtt ülve és merengve, álmodozva ez nem fog menni, állítsunk célokat és támaszuk alá okokkal, mit akarunk és miért. Valamikor a nálam idősebbektől halottam, a régi világban rendszerben mindig azt mondták be kell menni a városba lakni és el kell menni a gyárakba dolgozni, mert az mennyire jó és kényelmes. Elmegy az ember a gyárba dolgozni, ami kell azt meg veszi, a boltba aztán haza megy, és csak pihennie kell, nem kell kerttel, jószággal bajlódnia. Én nem költöztem városba, de gyárban dolgozok, a busz hoz, és visz, bemegyek meg csinálom, amit kel aztán haza jövök, fizetés után mi is meg rohanjuk valamelyik nagy áruházat és veszünk egy csomó műanyagot, vegyszert. Én is feljutottam egy csúcsra, de ami ott van, nem tetszik itt nincs semmi, csak kopárság. De elhatározásra jutottam és most visszamegyek a völgybe, ott minden búja és színes, tele titkokkal, amiket majd igyekszek felfedezni. Ezek után a kusza gondolatok után lássuk miért is vágtam bele, hogy én is önellátó legyek és miért is vagyok újra kezdő.
Újra kezdő azért, mert nincs semmim üres az istálló, és elég sok kiegészítő eszközöm ócska vasként vagy tüzelőként végezte, a kertben pedig két évvel ez előttig csak fű volt.
Azért akarok ön ellátó lenni, mert egy részt nem akarok a munkahelyemtől függeni, ami egyébként nem rossz, a közvetlen feletteseim rendesek és a munkatársaim többsége is nagyon jó, de rengeteg időmet elveszi. Nem arról van szó, hogy fel akarok mondani, mert eszemben sincs. De lényegében csak a fizetésünk határozza meg, hogy mit vehetünk meg vagy is, hogy mit engedhetünk meg magunknak, de csak erre tudunk támaszkodni.
Most amikor ezt a cikket el kezdtem szerkeszteni, írni 2016,02,20. éjjeles vagyok, vagyis nappal alszok, éjjel dolgozok, ami az ember tekintetében természetellenes, és nagyon ki merítő. Természetesen ezzel is szeretnék felhagyni. De mint említettem ahhoz változtatni kell, kellenek célok, és okok.

Célok: - nyilván az önellátás, mindent, amit csak lehet elő állítani meg termelni, zöldségek, hús, tojás, tej, stb. Minél kisebbre csökkenteni a kiadásokat beleértve a csekkeket is. (Most amikor ezeket a sorokat írom, épp arra várok, hogy az EON felkeressen a napelemekkel kapcsolatban. Ezzel is tudok elég sokat spórolni, igaz ez is hitel lesz, de a villany és gázszámlámat meg fogom spórolni valamilyen szinten.)
Minél kevesebb dolgot kelljen meg venni a boltokban, ezzel is több pénz marad zsebemben.
De a lényeg az marad, hogy ne a fizetésemtől függjek, mert most még megy szekér, de nem lehet ki számítani, hogy később mi lesz. Amin lehet a kiadásokat csökkenteni ott csökkentek, és ha lehet egy kis pluszt termelni, akkor az meg haszon lesz.

Okok: - nagyon egyszerű. Először is nem szeretnék csak a fizetésemre támaszkodni, mert sokakhoz hasonlóan, én is egyik hónapról a másikra élek, nem tudok félre tenni. Ma lényegében nem mindenki tudja el érni az anyagi biztonságot. Vagyis minél nagyobb függetlenséget akarok el érni a pénzzel kapcsolatban.
A másik minél jobban elkerülni az ipari termékeket.
Ne a kiadásaim nőjenek, hanem a bevételek.
Egyszer már lebetegedtem egy évig voltam táppénzen ez anyagilag is leterhelt rendesen, na, ezt se szeretném újra elérni, ez is bármikor bekövetkezhet.


A pénzzel lehet, tudok majd spórolni, be tudom majd okosan osztani, de az idővel hogyan tudok majd gazdálkodni, az még kérdéses marad. De rengeteg tanulni valóm van, folyamatosan kel majd (és minden újra kezdőnek önellátónak) képezni, fejleszteni magamat, és persze magát az egész kis gazdaságot. A régi öregek rengeteg tudást vittek magukkal a sírba és sokuknak nem volt kinek át adni ezt a tudást, mint én is, sokan mondják azt, hogy buta paraszt sosem volt. 

Nem vagyok egy profi író azt hiszem ez is eléggé kesze kusza lett.

2016. február 21., vasárnap

Kora tavaszi, szösszenet!

Tegnap is szintén az a kivételes eset volt, hogy nem esett az eső, de ma már megint arra keltem fel, hogy esik az eső. ki is mentünk az Emilíával, egy kicsit tenni, venni, én a málnást ástam ki és telepítettem máshova, Emilía pedig visszametszette őket, és utána az elöregedett Krizantént metszette le.





A málna mellet levő, óriás fokhagymák helyére kerül, majd a nagy szemű eprem, itt azért féltem, mert a szomszédom kertje mindig gazban áll, és szerintem hemzsegnek benne a csigák.


A nagy traktor elég sok helyet kihagyott szántáskor, ezt is szeretném már felásni, mára a komposzt forgatását terveztem, de ez most technikai okokból elmarad.

2016. február 20., szombat

Hagyma az ablakban!

Az egyik régebbi cikkemben mutattam egy videót, amiben azt lehet látni, hogy a hagymákat elő lehet hajtatni, ez csak abban, az esetben megoldás, ha meg eszük új hagymának, vagy azért nevelünk hagymát, hogy magot fogjunk. Én új hagymának nevelem az enyémeket, kolbászhoz-sonkához nagyon jó. Nem bonyolult mindenkinek ajánlom, akinek van egy kettő, ami már elkezdet ki hajtani, próbálja meg. Nálam már tik-tak ban, vannak, sosem üresek a cserepeim, alig veszem, ki az egyiket a cserépből, már van a ládában egy másik, aki már bújik elő, igaz igazából már külön vadászom őket.





        

Nem írok hozzá semmit, hogy mit kell csinálni, mert egyértelmű, amint a képeken látszik, nem ültettem el őket, egy szerűen csak egy picit bele nyomom a földbe, néha öntök nekik egy kevéske vizet és kész is.  Szegények akik sokáig vannak a sötétben azok egy kissé sápadtak, de egy kis sunshine, és szép zöldek lesznek. Az elhelyezés lehet bárhol, nekem bent az ablakban vannak.

2016. február 14., vasárnap

Paradicsom felhasználási ötletek!

Az érett paradicsomot háromféle módon szokás nálunk eltenni. A szokásos paradicsomlének, ezt a lányom még egy magában is issza. Talán ez a legegyszerűbb és hagyományos mód.



. Ugyan ez csak sűrűbbre főzve és fűszerezve, majdnem Ketchup lesz, ezt én nagyon szeretem, beletenni olyan ételekbe, amihez illik vagy kell bele paradicsom, de a sült húsokra is teszek utólag, vagy éppen a Bolognaihoz.                                                                                                                                     

     A harmadik az nem is lehet más, mint a Lecsó, ezt is sokoldalúan használom, egy két kanállal a pörköltbe vagy gulyáslevesbe, vagy akár paprikás krumpliba egy üveggel.                                                         



Na és a zöldek félérettek savanyúságnak, a savanyúnak leginkább a koktélok mennek, egyszerűen imádjuk, a nagyokat inkább a vegyesbe szoktam szeletelni. De idén már szeretnék eltenni paradicsom csatnit, illetve szeretném ki próbálni a rántott zöld paradicsomot, pirosat már sütöttem pirítóshoz az mondjuk nagyon finom volt. De láttam már olyan receptet is ahol a zöldeket kovászolták, ezt is ki fogom próbálni, mivel évente rengeteg zöld végzi a komposzton, meg próbálom minél több módon felhasználni őket, mert ha lesznek állatok akkor ők fognak, hasznot húzni a sok éretlen paradicsomomból.                                                                                                                                

2016. február 11., csütörtök

Kora tavaszi szösszenet!

Ma is nagyon kellemes az idő, bár tegnap szakadt az eső már megint. Borzalmasan nagy a sár, már így is a komposzt halmomat már át akartam forgatni, de két perc alatt fel adtam, mert alig mentem ki és már bokáig érősárban álltam. Na de maradjunk inkább a szép dolgoknál. Elterveztük veszünk, letojt tyúkokat kezdésnek, és nekik szánt helyet mértem fel, amikor felfigyeltem egy kis madár énekére, nem tudom kivolt de szépen dalol. Igazi tavaszi hangulat lett tőle, de már azt is észrevettem, hogy az ibolya is bimbódzik, és mellette a nárcisz is bújik a földből.


De amikor bejöttem felfigyeltem a barkák is hamarabb bújnak, húsvét előtt el fognak megint nyílni, ha így folytatják. Imádom ezt a fát, amikor teljesen jó idő van, hemzsegnek rajta a méhek, messziről hallani őket.


Ezek a hajtások kiválóan alkalmasak fa apríték készítésére.
Ahogy a barkákat figyeltem, jól lehetett hallani, ahogy bogarak vagy méhek döngicséltek, az ágak közt, kíváncsi is lettem valamire és igazam lett a fehér falon bogarak napoztak, korán előbújtak ők is.


Úgy látszik, a tavaszi hangulatot mindenkiből kihozza egy kis napsütés, már én is elő készítettem az ültetéshez a poharakat, de lehet, hogy nem is kellenek majd. Idén szeretném ki próbálni a tőzeg korongot, igaz halottam már róla jót is meg rosszat is, az internet erre jó, meg akarsz nézni valamit, mit írnak róla, és még inkább tanácstalan leszel teljesen, marad a saját tapasztalat, ki kell próbálni.

Van tőzeghez hasonló anyagom, a temető konténerét át szokom nézni, mert rengeteg ültető poharat szoktak kidobni, mint már egyszer meg írtam, még élő krizantémokat is, ezeket elszokom hozni és az ilyen, cserepekben szokott ez az anyag lenni, ezekbe is teszek majd magokat. Volt, aki azt mondta, neki felnyurgulnak benne a palántái volt, aki arról írt, hogy a töveknél meg barnul a szára és elpusztul a palántája, én már sok mindennel próbálkoztam, vettem már általános virágföldet, direkt palánta földet, és volt, hogy be is kevertem, egy kevés homokkal, és ugyan ezek jöttek elő nekem is, sőt még palántanevelésre való táp oldattal is öntöztem. Ma már tudom igazából ezeknek nincs is jelentősége, jó nekik mindegyik föld, azzal van a gond, hogy én radiátor közelében nevelem a palántáimat, vagyis meleg van, de napfény nincs, elég mert egyrészt kora tavasszal még eléggé felhős az ég, illetve déltől már nem is kapnak, elég fényt mivel az istálló teteje eltakarja a napot. Állandó fényt és hőmérsékletet nem is tudok nekik biztosítani, és ez az egyetlen olyan ablak ahol ki tudom használni a napot, nekem nincs arra pénzem, hogy mesterséges napfényt biztosítsak nekik Higanygőzlámpával vagy Nátrongőzlámpával. Mondjuk azt sem tudom mik is ezek, és hogy egyáltalán hol lehet ilyeneket venni. Ezért is csináltam azt a kis üvegházamat, betonon tartom, hogy az is adja a meleget, reggel amikor már egy kicsit fel melegedet a levegő, ki viszem ebbe a palántákat, és addig kint tartom őket ameddig lehet. Holnap meg veszem a palánta neveléshez azokat a magokat amik nekem nincsenek, idén először vetek spárgát, igaz a szedésével még várnom kell de nem gond. Már alig várom, hogy valamilyen kerti szerszámot a kezembe vehessek, vagy mindegy mit de, valamit már el vethessek, de gondolom ezzel nem vagyok egyedül, azon is töprengtem, hogy idén kikkel kell majd fel vennem a harcot a növényeim védelmében, és mivel.

Nyúl tenyésztés! Kezdet.

Valamikor  a napokban elcseréltem egy bika vályúmat az egyik haverommal egy nyúlólra, mert szerettem volna tartani néhány nyulat. Hoztam is ...