2016. február 29., hétfő

Miért szeretnék önellátó lenni?

Hogy miért is kezdenék bele, ebbe az egész gazdálkodásba? Jó kérdés.
Nem rég valakivel sikerült pár szót váltanom, nem igazán szoktunk találkozni, külön műszakba járunk. Ő tette fel nekem a kérdést hogy-hogy bele kezdtél ebbe, vagyis az önellátás felé kezdtél hajlani? Nehéz lenne erre válaszolni, de szerintem sok minden összeadva adta ki ezt a döntést, megpróbálom felvázolni. Nem szeretnék csak a munkahelyre támaszkodni, mert ha megszűnik a munkahely, akkor mi van, nincs pénz nincs miből ennivalót venni, vagyis azt megtermelem már most. Mostanában elég sok mindent lehet hallani az ipari termékekről, főleg rosszakat, de komolyan ezen nincs mit csodálkozni, ami ipari az ipari. Nem olyan, mint amit mi magunk állítunk elő, ezek tele vannak vegyszerekkel, ezt mindenki tudja, a sok megbetegedés ennek is köszönhető.
Az ipari élelmiszerek csak hasonlítanak az igazira, ízekben, színekben, de nincs bennük élet, vitaminokat és egyéb szükséges ásványokat nem tartalmaznak, csak rengeteg kalóriát. Vitaminokat nem kapunk ezekből az élelmiszerekből csak rengeteg mérget, ezeket is szeretném ki kerülni. Az életünket három részre osztjuk az egyik a munkahely a másik a pihenés és alvás a harmadik az, amit magunkra és családunkra tudnánk szánni, de majdnem mindig valamilyen ügyet, kell intéznünk. Nem csoda, ha mindig fáradtnak érezzük magunkat, hiszen az élelmiszerek nem pótolják a szükséges energiát, mind szellemileg mind lelkileg és persze testileg alul tápláltak vagyunk, ehhez még jön hozzá egy kis ön pusztítás is és persze a stressz a legnagyobb pusztító. De ne hagyjuk ki a környezeti ártalmakat se, és a munkahely is ilyen, ma már éjjel nappal dolgozunk, nyolc órát kell le dolgozni, de mégis 10-12 órát vagyunk távol otthonunktól. És a mai világunkba ezt a legnehezebb ki kerülni. A munkahely nagyon fontos az életünkben, hiszen innen jutunk pénzhez, ezt a függőséget kell kikerülni, ebből fizetjük a rezsit, de önellátással nem lehet minden rezsit kihagyni, de csökkenteni a kiadásokat lehet, és amit meg lehet, így spórolni el lehet tenni tartaléknak. Függök, vagyunk, még hozzá pénz függök, mindenki tudja, hogy a családi kasszából sok kicsi kiadásnak elég nagy a vége. De végig gondolnánk, vagy át néznénk, a kiadásainkat látnánk, hogy min lehetne csökkenteni a kiadásokat. de a tévé vagy számítógép előtt ülve és merengve, álmodozva ez nem fog menni, állítsunk célokat és támaszuk alá okokkal, mit akarunk és miért. Valamikor a nálam idősebbektől halottam, a régi világban rendszerben mindig azt mondták be kell menni a városba lakni és el kell menni a gyárakba dolgozni, mert az mennyire jó és kényelmes. Elmegy az ember a gyárba dolgozni, ami kell azt meg veszi, a boltba aztán haza megy, és csak pihennie kell, nem kell kerttel, jószággal bajlódnia. Én nem költöztem városba, de gyárban dolgozok, a busz hoz, és visz, bemegyek meg csinálom, amit kel aztán haza jövök, fizetés után mi is meg rohanjuk valamelyik nagy áruházat és veszünk egy csomó műanyagot, vegyszert. Én is feljutottam egy csúcsra, de ami ott van, nem tetszik itt nincs semmi, csak kopárság. De elhatározásra jutottam és most visszamegyek a völgybe, ott minden búja és színes, tele titkokkal, amiket majd igyekszek felfedezni. Ezek után a kusza gondolatok után lássuk miért is vágtam bele, hogy én is önellátó legyek és miért is vagyok újra kezdő.
Újra kezdő azért, mert nincs semmim üres az istálló, és elég sok kiegészítő eszközöm ócska vasként vagy tüzelőként végezte, a kertben pedig két évvel ez előttig csak fű volt.
Azért akarok ön ellátó lenni, mert egy részt nem akarok a munkahelyemtől függeni, ami egyébként nem rossz, a közvetlen feletteseim rendesek és a munkatársaim többsége is nagyon jó, de rengeteg időmet elveszi. Nem arról van szó, hogy fel akarok mondani, mert eszemben sincs. De lényegében csak a fizetésünk határozza meg, hogy mit vehetünk meg vagy is, hogy mit engedhetünk meg magunknak, de csak erre tudunk támaszkodni.
Most amikor ezt a cikket el kezdtem szerkeszteni, írni 2016,02,20. éjjeles vagyok, vagyis nappal alszok, éjjel dolgozok, ami az ember tekintetében természetellenes, és nagyon ki merítő. Természetesen ezzel is szeretnék felhagyni. De mint említettem ahhoz változtatni kell, kellenek célok, és okok.

Célok: - nyilván az önellátás, mindent, amit csak lehet elő állítani meg termelni, zöldségek, hús, tojás, tej, stb. Minél kisebbre csökkenteni a kiadásokat beleértve a csekkeket is. (Most amikor ezeket a sorokat írom, épp arra várok, hogy az EON felkeressen a napelemekkel kapcsolatban. Ezzel is tudok elég sokat spórolni, igaz ez is hitel lesz, de a villany és gázszámlámat meg fogom spórolni valamilyen szinten.)
Minél kevesebb dolgot kelljen meg venni a boltokban, ezzel is több pénz marad zsebemben.
De a lényeg az marad, hogy ne a fizetésemtől függjek, mert most még megy szekér, de nem lehet ki számítani, hogy később mi lesz. Amin lehet a kiadásokat csökkenteni ott csökkentek, és ha lehet egy kis pluszt termelni, akkor az meg haszon lesz.

Okok: - nagyon egyszerű. Először is nem szeretnék csak a fizetésemre támaszkodni, mert sokakhoz hasonlóan, én is egyik hónapról a másikra élek, nem tudok félre tenni. Ma lényegében nem mindenki tudja el érni az anyagi biztonságot. Vagyis minél nagyobb függetlenséget akarok el érni a pénzzel kapcsolatban.
A másik minél jobban elkerülni az ipari termékeket.
Ne a kiadásaim nőjenek, hanem a bevételek.
Egyszer már lebetegedtem egy évig voltam táppénzen ez anyagilag is leterhelt rendesen, na, ezt se szeretném újra elérni, ez is bármikor bekövetkezhet.


A pénzzel lehet, tudok majd spórolni, be tudom majd okosan osztani, de az idővel hogyan tudok majd gazdálkodni, az még kérdéses marad. De rengeteg tanulni valóm van, folyamatosan kel majd (és minden újra kezdőnek önellátónak) képezni, fejleszteni magamat, és persze magát az egész kis gazdaságot. A régi öregek rengeteg tudást vittek magukkal a sírba és sokuknak nem volt kinek át adni ezt a tudást, mint én is, sokan mondják azt, hogy buta paraszt sosem volt. 

Nem vagyok egy profi író azt hiszem ez is eléggé kesze kusza lett.

2016. február 21., vasárnap

Kora tavaszi, szösszenet!

Tegnap is szintén az a kivételes eset volt, hogy nem esett az eső, de ma már megint arra keltem fel, hogy esik az eső. ki is mentünk az Emilíával, egy kicsit tenni, venni, én a málnást ástam ki és telepítettem máshova, Emilía pedig visszametszette őket, és utána az elöregedett Krizantént metszette le.





A málna mellet levő, óriás fokhagymák helyére kerül, majd a nagy szemű eprem, itt azért féltem, mert a szomszédom kertje mindig gazban áll, és szerintem hemzsegnek benne a csigák.


A nagy traktor elég sok helyet kihagyott szántáskor, ezt is szeretném már felásni, mára a komposzt forgatását terveztem, de ez most technikai okokból elmarad.

2016. február 20., szombat

Hagyma az ablakban!

Az egyik régebbi cikkemben mutattam egy videót, amiben azt lehet látni, hogy a hagymákat elő lehet hajtatni, ez csak abban, az esetben megoldás, ha meg eszük új hagymának, vagy azért nevelünk hagymát, hogy magot fogjunk. Én új hagymának nevelem az enyémeket, kolbászhoz-sonkához nagyon jó. Nem bonyolult mindenkinek ajánlom, akinek van egy kettő, ami már elkezdet ki hajtani, próbálja meg. Nálam már tik-tak ban, vannak, sosem üresek a cserepeim, alig veszem, ki az egyiket a cserépből, már van a ládában egy másik, aki már bújik elő, igaz igazából már külön vadászom őket.





        

Nem írok hozzá semmit, hogy mit kell csinálni, mert egyértelmű, amint a képeken látszik, nem ültettem el őket, egy szerűen csak egy picit bele nyomom a földbe, néha öntök nekik egy kevéske vizet és kész is.  Szegények akik sokáig vannak a sötétben azok egy kissé sápadtak, de egy kis sunshine, és szép zöldek lesznek. Az elhelyezés lehet bárhol, nekem bent az ablakban vannak.

2016. február 14., vasárnap

Paradicsom felhasználási ötletek!

Az érett paradicsomot háromféle módon szokás nálunk eltenni. A szokásos paradicsomlének, ezt a lányom még egy magában is issza. Talán ez a legegyszerűbb és hagyományos mód.



. Ugyan ez csak sűrűbbre főzve és fűszerezve, majdnem Ketchup lesz, ezt én nagyon szeretem, beletenni olyan ételekbe, amihez illik vagy kell bele paradicsom, de a sült húsokra is teszek utólag, vagy éppen a Bolognaihoz.                                                                                                                                     

     A harmadik az nem is lehet más, mint a Lecsó, ezt is sokoldalúan használom, egy két kanállal a pörköltbe vagy gulyáslevesbe, vagy akár paprikás krumpliba egy üveggel.                                                         



Na és a zöldek félérettek savanyúságnak, a savanyúnak leginkább a koktélok mennek, egyszerűen imádjuk, a nagyokat inkább a vegyesbe szoktam szeletelni. De idén már szeretnék eltenni paradicsom csatnit, illetve szeretném ki próbálni a rántott zöld paradicsomot, pirosat már sütöttem pirítóshoz az mondjuk nagyon finom volt. De láttam már olyan receptet is ahol a zöldeket kovászolták, ezt is ki fogom próbálni, mivel évente rengeteg zöld végzi a komposzton, meg próbálom minél több módon felhasználni őket, mert ha lesznek állatok akkor ők fognak, hasznot húzni a sok éretlen paradicsomomból.                                                                                                                                

2016. február 11., csütörtök

Kora tavaszi szösszenet!

Ma is nagyon kellemes az idő, bár tegnap szakadt az eső már megint. Borzalmasan nagy a sár, már így is a komposzt halmomat már át akartam forgatni, de két perc alatt fel adtam, mert alig mentem ki és már bokáig érősárban álltam. Na de maradjunk inkább a szép dolgoknál. Elterveztük veszünk, letojt tyúkokat kezdésnek, és nekik szánt helyet mértem fel, amikor felfigyeltem egy kis madár énekére, nem tudom kivolt de szépen dalol. Igazi tavaszi hangulat lett tőle, de már azt is észrevettem, hogy az ibolya is bimbódzik, és mellette a nárcisz is bújik a földből.


De amikor bejöttem felfigyeltem a barkák is hamarabb bújnak, húsvét előtt el fognak megint nyílni, ha így folytatják. Imádom ezt a fát, amikor teljesen jó idő van, hemzsegnek rajta a méhek, messziről hallani őket.


Ezek a hajtások kiválóan alkalmasak fa apríték készítésére.
Ahogy a barkákat figyeltem, jól lehetett hallani, ahogy bogarak vagy méhek döngicséltek, az ágak közt, kíváncsi is lettem valamire és igazam lett a fehér falon bogarak napoztak, korán előbújtak ők is.


Úgy látszik, a tavaszi hangulatot mindenkiből kihozza egy kis napsütés, már én is elő készítettem az ültetéshez a poharakat, de lehet, hogy nem is kellenek majd. Idén szeretném ki próbálni a tőzeg korongot, igaz halottam már róla jót is meg rosszat is, az internet erre jó, meg akarsz nézni valamit, mit írnak róla, és még inkább tanácstalan leszel teljesen, marad a saját tapasztalat, ki kell próbálni.

Van tőzeghez hasonló anyagom, a temető konténerét át szokom nézni, mert rengeteg ültető poharat szoktak kidobni, mint már egyszer meg írtam, még élő krizantémokat is, ezeket elszokom hozni és az ilyen, cserepekben szokott ez az anyag lenni, ezekbe is teszek majd magokat. Volt, aki azt mondta, neki felnyurgulnak benne a palántái volt, aki arról írt, hogy a töveknél meg barnul a szára és elpusztul a palántája, én már sok mindennel próbálkoztam, vettem már általános virágföldet, direkt palánta földet, és volt, hogy be is kevertem, egy kevés homokkal, és ugyan ezek jöttek elő nekem is, sőt még palántanevelésre való táp oldattal is öntöztem. Ma már tudom igazából ezeknek nincs is jelentősége, jó nekik mindegyik föld, azzal van a gond, hogy én radiátor közelében nevelem a palántáimat, vagyis meleg van, de napfény nincs, elég mert egyrészt kora tavasszal még eléggé felhős az ég, illetve déltől már nem is kapnak, elég fényt mivel az istálló teteje eltakarja a napot. Állandó fényt és hőmérsékletet nem is tudok nekik biztosítani, és ez az egyetlen olyan ablak ahol ki tudom használni a napot, nekem nincs arra pénzem, hogy mesterséges napfényt biztosítsak nekik Higanygőzlámpával vagy Nátrongőzlámpával. Mondjuk azt sem tudom mik is ezek, és hogy egyáltalán hol lehet ilyeneket venni. Ezért is csináltam azt a kis üvegházamat, betonon tartom, hogy az is adja a meleget, reggel amikor már egy kicsit fel melegedet a levegő, ki viszem ebbe a palántákat, és addig kint tartom őket ameddig lehet. Holnap meg veszem a palánta neveléshez azokat a magokat amik nekem nincsenek, idén először vetek spárgát, igaz a szedésével még várnom kell de nem gond. Már alig várom, hogy valamilyen kerti szerszámot a kezembe vehessek, vagy mindegy mit de, valamit már el vethessek, de gondolom ezzel nem vagyok egyedül, azon is töprengtem, hogy idén kikkel kell majd fel vennem a harcot a növényeim védelmében, és mivel.

2016. február 1., hétfő

Mennyire éri meg gazdálkodni.

Tegnap mikor már éppen végeztem a bokros területemmel, oda jött valaki alakoskodni, hogy milyen alapon csinálom azt, amit csinálok, mondtam neki csak a bodzát irtom és persze engedéllyel, majd elbeszélgettünk minden féléről. Meg kérdezte, hogy hogy fel lett szántva a barátnőm kertje is, hiszen már évek óta nem volt. Elmondtam neki, hogy be lesz vetve, és pont ezért lett a bodza is irtva nehogy a Csete, mellé még a termést is leszedjék. Ő azt magyarázta, hogy nem éri meg, mert csak a munka van vele, meg hogy csak az időt pocsékolja vele az ember és a végén nem szedek le semmit. És még később is ezen gondolkodtam, mert nem csak tőle hallom ezeket. Érdekes ez az IDŐPOCSÉKOLÁS, mindig mindenki felhozza, meg, hogyha kiszámolod, mennyit költesz, rá kiderül, hogy nem is éri meg, én azt szoktam mondani a lusták dumája. Csak a saját ismeretségi körömből mondok példát. Az egyik minden szabad idejét a kocsmában tölti, valószínű, hogy anyagilag meg éri neki. A másik meg állandóan tévézik,számító gépezik, ha mondjuk, internetes munkát végez akkor biztos meg éri. De ezzel szemben ellent is mondanak maguknak, mert mindig panaszkodnak, hogy minden milyen drága nálunk a boltban, meg ha valaki megtermeli mennyire jó annak, ha valaki disznót vág, akkor, ők is szívesen vágnának, de drága a malac is, meg mire felneveled a rengeteg enni való, meg az idő, amíg vesződsz vele, nem éri meg. Hízót meg megint drága meg venni, meg az idő is megy vele mire a hűtőbe teszed, elmegy a csomó gáz meg víz. Ez az illető is a kocsmától jött oda hozzám, és oda is ment vissza, de ő maga is csak ezeket a dolgokat magyarázta, jó lenne minden, ha lenne, de hát csak az idő megy vele, és ha ki számold nem éri meg az egész. Na, ennek azért én meg próbálok utána járni, fel fogok jegyezni mindent, mit vetettünk mennyit és mennyibe került, aztán hogy abból mennyi lett, és az mennyibe kerül a boltban. Még a ráfordított időt is számolom majd valahogy, de lényegében minden kritizálónak a kényelemről és a lustaságról kellene le mondania, az időről, amit a tévé, számítógép előtt tölt.
Kezdésnek az őszi szántás MTZ -vel, 4000 Ft.

De tényleg mennyire is éri meg ezt csinálni? Én nem tudnék rá válaszolni, mert még nem is gondoltam erre. De nem is anyagi szempontból csinálom az biztos, és álszent módon nem is fogom azt mondani, azért, hogy a gyerekem egészséges ételeket egyen. Úgyhogy nem tudom a választ, de ha mondjuk, az jönne ki a számokból, hogy nem éri meg,(amit azért ne hiszek), akkor is csinálnám. De tudom, hogy nagyon is meg éri. Én szeretem nézni a növényeimet, ahogy magból bújnak ki és nőnek fel, virágba borulnak majd termést hoznak, amit le lehet szedni, a legnagyobb elismerést a növényektől kapom azzal, hogy szép, ízletes és bőséges terméseket adnak nekem. Mi, akik nagyon szeretünk, kertészkedni, nekünk nem az anyagi része az, ami motivál, aki ebből él, vagy ezzel egészíti, ki a jövedelmét annak számít. A horgász és a vadász is dicsekszik a zsákmánnyal, én is szoktam a kertem, remekeivel, főleg, tavaly amikor osztogattam is belőle, de leginkább, azért mert nem volt hova tennem, de amúgy is szoktam ajándékozni.

De én, már most látom is, itt a tavalyi számla, a vetőmagok 10195 Ft-ba, kerültek, a szántás és kombinátorozás összesen 7000 Ft.
Nos, borsóból vettem 1 kg-ot ára=952 Ft ennek a termése 11,7 kg volt. az egyik áruházban ennek az ára, 780 Ft/kg. azaz nekem borsóból lett 9126 ft, haszon. a BIO borsó kilója 1432 Ft.
Zöldbab 750 g ára 2263 Ft ennek termése 13,3 kg ennek bolti ára 998 Ft/kg, azaz nekem 13273 Ft, haszon.
Vagyis tisztán látszik, hogy e kettő növényem visszahozta a befektetésemet. és még ott vannak a savanyúságok, a paradicsomlé, meg egyebek, főleg amiket frissen fogyasztottunk. De sajnos, mint korábban már említettem a fagyasztónk lerobbant, amikor már félig volt zöldséggel, és ki ment minden a komposztra.
Meg van a régi számla miből mennyit vettem van egy naplóm miből mennyit szedtem le, igaz az nincs benne kinek mennyit adtam oda, mert amikor már nem lehetett hova tenni a termést, szóltam másoknak gyertek, szedjétek le.
Idén még pontosabban akarom ezt dokumentálni, szerintetek, a rászánt időt hogy kellene számolni?

de nézzük a malacot is, egy 150 kilós disznó feldolgozása. Most karácsony előtt 400 forintot kértek az élő  sertés kilójáért, így a gazda zsebébe 60 ezer forint jutott. Hogy mit lehet egy ilyen jószágból kinyerni levágás után, azt csak megbecsülni lehet. Ez függ az állat fajtájától, meg mivel és hogyan etették.
Nagyjából ez jön ki, de két egyforma vágás sosem volt.
Termék súly - becsült ár:
2 sonka 10-15 kg, 25-35 000 Ft.
sütnivaló hús 30- 32 kg 40- 45 000 Ft
kolbász 10 kg 15000- 20 000 Ft
hurka 8-10 kg 12000- 15 000 Ft
tepertő 6- 8 kg 5 - 6 000 Ft
zsír 15-17 liter 6-7000 Ft
Na persze ha füstre megy a szalonna, sonka, lapocka akkor ez változik.
Választási malacot az egyik haverom, most 13000 Ft-ért adta, a kukorica búza pedig 6000 Ft/q megy most erre felé. Én most nem tartok semmit a rossz épület miatt. De ha jó lenne, akkor tartanék két malacot és egy bikát. Nekem meg érné.





Kora tavaszi munka!

Tegnap úgy döntöttem egy kicsit elfoglalom magam, a sár ellenére kimegyek valamit csinálni.
A barátnőm (Betti) kertje mögött van egy terület senki földje, eléggé gazos ember magas csalánnal.
De van itt rengeteg bodza meg akác, de vannak diófák is, régebben, amikor össze lett gereblyézve a falevél azzal együtt ki kerültek ide a diók is és néhány kibújt. A diófák és vad szilvák körül szépen ki tisztítottam a talajt, a vad szilvából a Betti udvarán is van, én szedem egyedül, pálinkának.
 A bodza volt a legnagyobb baj, mert nyáron bejárnak ide a bodzaszedők is, és tavaly nyáron még a hátsó udvarban is mászkáltak leszedték ott is a bodzát. (szintén cefrének szántam)







Élveztem a munkát, de még nem végeztem vele, ma meg már nem megyek sehova, mert tegnap délután óta esik az eső. 

Ez az oldal maradt meg későbbre, de majd lehet hogy csak a húsvét hetében, mert akkor egész héten itthon  leszek.                                                                                                                                                   

Nyúl tenyésztés! Kezdet.

Valamikor  a napokban elcseréltem egy bika vályúmat az egyik haverommal egy nyúlólra, mert szerettem volna tartani néhány nyulat. Hoztam is ...