2020. május 2., szombat

Eper telepítés, mulcsolás!

Ezen az új helyen is telepítettem epret szaporítás céljából.
Az az igazság hogy a másik háznál, egy kicsit elgazosodott, mert minden más munka miatt el hanyagoltam.
Most itt először ki jelöltem négy sort, ezeket úgy töltöttem fel mint a krumplit szokták, vagyis bakhátat készítettem, a tetejét lelapítottam tömörítettem.
Majd ki jelöltük az eprek helyét 25cm tőtávolságot hagytunk, miután minden sor be lett ültetve, soronként 28 eper lett.





Majd minden bakhátat szalmával takartunk, most hogy a helyi foci pálya le lett nyírva és a közhasznú dolgozók le gereblyézték el hoztam a füvet. Ezt pedig a szalmára tettem, úgy, hogy a szalma vastagságának kétszeresét tegye ki ha sikerül, erre pedig megint szalma fog kerülni. Ez a szalma fű kombo ha jól megy komposztálódni fog ott helyben.





De az igazi terv az, hogy ezek az eprek majd elkezdenek kacsosodni, és én ezekből akarok palántákat fogni, hogy szaporítani tudjam az epret és el érjem az 500-as darabszámot.
Minden bakhát tövébe két oldalról ültető poharakat fogok elhelyezni és tövenként két kacsot fogok meg gyökereztetni, és ezeket fogom ősszel elültetni.

A sikerről és kudarcról majd még írni fogok.

Kecsketenyésztés! Megunt kecske.

Miért pont kecske? Sokszor sokan teszik fel a kérdést, minden olyan embernek akinek van néhány kecskéje, én is szoktam ezt kérdezni olyanoktól akinek van egy kettő, de később meg unja.
Most került hozzám egy olyan féléves bak, aki pont ilyen meg unt kecske, amikor oda került kicsi volt és aranyos, de ő is elkezdett nőni és már nem volt olyan cuki.
Sokszor szoktam akár a munka társaimnak, vagy ép most a szomszédnak, ha azért kell, hogy valaki lelegelje a füvet akkor ne kecskét vegyen, hanem birkát.
A kecskére mindig hamar rávágják, hogy igénytelen, ha valaki az akkor az csak a gazdája lehet, mert nem ad neki rendes enni valót tiszta vizet, és nem takarítsa ki rendesen az ólját, ettől büdösek, nem azért mert kecskék.
A másik része a dolognak, hogy minek nekik kecske, ha kérdezem a húsát nem eszik, tejet nem isszák, elletni nem akarják ezért vesznek bakot. De a bakkal meg bajuk lesz ha meg nőnek, és mint említettem ezért került hozzám most is egy bak gida.




Nagyon szép kiállású gida, mindegyikőnknek teszik,  örülök is neki, úgy tervezem, hogy idén még gusztával fogok fedeztetni, és majd jövőre ezzel az új bakkal. Őt mindegyik jerkével lehet, pároztatni nincsenek rokonságban vele.
Régebben amikor tartottam kecskéket, akkor kettő ilyen kecske került hozzám, mindig mondom és szinte ismétlem magam, hogy inkább ilyen fűnyírásra birkát vegyenek.

Kecsketenyésztés! Újoncok.

Ma két új nőstény kecskét vettem, így sikerült elérnem azt az anya létszámot amit szerettem volna. Ők tavalyi születésűek, ezért már ősszel lehet is őket pároztatni.




A tervem egyelőre az, hogy hat jerkével fogok gazdálkodni, a mostani ellésből csak egy jerke lett, a többiek bakok,és nem akartam meg várni a jövő évi ellést, mert akkor már túl sok idő telik el mire tejet adnak nekem. A be illeszkedésük könnyen ment azt hittem sokkal nagyobb verekedés lesz, de alig egy óra elteltével közösen ették a frissen hozott fűvet.

2020. április 27., hétfő

Kecske tenyésztés! Gidák.

Mint minden állat tartás esetén, a kecskéknél is eljött a szaporodás ideje. Mindegyik sikeresen teherbe esett, bár Mirzánál nem tudom mikor történt, az ő ellési ideje bizonytalan volt, de a vége felé már biztos voltam benne, hogy kettő gidája lesz. Amikor eljött az ellés ideje szerencsére itthon voltam és észre vettem, hogy valami történni fog, úgy hogy inkább bevittem a helyére, és nem sokkal később be indultak a tolások, és meg is született minden gond nélkül első bak gidája, később pedig a második szintén bak gidája. Az egyiküket Valentin-nak. neveztem el mert, február 14.-én születtek.



                                        A másik gida neve suta lett, mert nincs farkincája.



A gidák születése persze nagy örömet okozott, mint minden esetben, szerintem a gidák rohangálását ugrándozását mindenki nagy örömmel nézi.

Húsvét előtti héten megszületett zsófi kislánya ez igazi meg lepetés volt, nem azért mintha nem tudtam volna, hogy vemhes, hanem semmi előzménye jele nem volt hogy, elleni készül. Reggel amikor mentem hogy, ki engedjem őket, ott állt a box közepén egy kis cukiság, még kérdeztem is tőle te kinek a kölyke vagy. Persze hamar kiderült ki is az anyukája, és egy gyors vizsgálat után kiderült ő kis lány, és a Maja nevet kapta, na az anyukájával van baj rendesen, meg is ijedtem, ugyanis nem tőgyelt le a mai napig. Vagyis van teje de nagyon kevés, két három újjal lehet csak fejni. Azért aggódtam hogy előtejet tudott e szopni a kicsi, és kap e eleget az anyjától, de mivel még mindig él, biztosan. Az előtej kérdést talán meg is tudtam neki oldani, két nappal később.
Két nappal később meg ellett bambi is ő nála is lehetett látni hogy, elléshez készül, ő is sikeresen segítség nélkül meg szülte szintén bak gidáját Kósza nevet kapta. Neki volt bőven teje, és mivel csak egyet ellet felesleget is termelt, ezért cumis üvegbe fejtem tőle elő tejet és azzal meg tudtam egy kicsit szoptatni, ez talán segített, de lehet nem is volt rá szűkség. 

Bambi és kósza, azért lett ez a neve, mert egyszer eltűnt és órákig keresgéltük, illetve mindig elbújik valahová és az anyja meg kétségbe esve keresgéli.




Zsófi és maja.



         Az újonc, tegnap kaptam csak úgy, mert már meg nőtt, és már kényelmetlen, mert bak. még                 neve nincs.




 Reméljük egészségesek maradnak és szépen fel nőnek, az utódok, csak ketten lesznek ivartalanítva a többieket szeretném ha tovább tartásra vinnék el, és tenyéssz bakként tartanák.

 

2020. január 5., vasárnap

Kecsketenyésztés! Takarmányozás etetés.

Mint minden haszon állatnak, így a kecskéknek is szükségük van abrak takarmányra.
Ahogy más állatoknál, mint a sertés vagy a szarvasmarhánál a kecskéknél is vannak élet ciklusok időszakok, ezt más és más takarmányozással kell kielégíteni.
Mint említettem korábban is tartottam kecskéket, de minden korosztályt, bakot jerkét gidát egyben tartottam, és így a külön abrakolást nem tudtam megoldani. a mostani állományomnál sem lesz ez másként.
Csak a fejősök kaptak mindig egy kis pluszt, amikor fejtem őket eléjük tettem az abrakot, és amíg fejtem őket addig ették.

Takarmányozás illetve a takarmányozás költségének csökkentése szempontjából, legjobb az lenne ha legeltethetném őket, de ez egyáltalán nem meg oldható.
Hosszú ideig órákig nem tudnám legeltetni őket, három műszakba járok időhöz lenne az egész tevékenység kötve. Hely lenne bőven ahol ellegelhetnének, de csak ki kötve őrizetlenül, és messzebb tőlem, így nehezen tudnám őket szemmel tartani.

Így nekem marad a munka igényesebb költségesebb megoldás, széna etetése és nekem kell a lekaszált zöldet ide hordani.
De ezt is szeretném kicsit könnyebbé tenni, vagyis mivel három kert lett az enyém amit tudok használni arra gondoltam, hogy egy részt ezekbe lucernát teszek téli takarmánynak.  Kettőben is maradt ki hely üresen itt nálunk szudáni füvet fogok vetni és ezt fogom kaszálni nekik, a másikba takarmány répát fogok tenni szintén télre.

Régebben amikor volt lovam nem okozott nagy gondot a téli takarmány össze szedése, mindig tudtam hozni kaszált zöldet vagy szénát.
Most hogy megint van fedett széna tárolóm megint azt teszem amit régen, kaszált zöldből mindig többet hoztam mint amit meg is ettek az állatok, a maradékot mindig ki terítettem száradni, és ami meg már meg száradt ment a szénásba. De ha a kertben felszedtük a borsót vagy babot azt is be szórtam, hogy száradjon a széna tetején, erre mindig került újabb réteg. Olyan volt mint egy komposzt halom, csak ez teljesen száraz maradt, volt olyan is, hogy a cseresznye vagy meggy fa leveleit szórtam be.  De a faleveleket úgy is meg etetem velük, hogy össze gereblyézem a fák alól és nekik adom amit nem esznek meg, az megy a komposztba.


 Amit kezdőként használtam téli etetésre az a kukorica szár, persze a régi őregektől halottam, hogy az mennyire jó és, hogy szedjek össze amennyit csak tudok, persze hordtam én kocsi számra, de nem volt jó. Mindig letaposták, a kecskék is meg lovak is, és persze nehéz volt össze szedni és kihordani, ma már nem etetek velük istállóban csak kint az udvarukon onnan könnyebb felszedni.
De én mindig szerettem az állataimnak egy kis csemegével kedveskedni, ezért szoktam a takarmány és cukorrépát vetni a kertbe, vagy más egyebeket, mint a salátát sűrűn, vagy céklát mangoldot, tököt, cukkinit. A kukoricát mint takarmányt, hogy majd leszedem a csévéket és azt etetem már nem vetek  mert a poloskák úgy is elintézik, tönkre teszik.


Kukoricát úgy fogom velük etetni mint ahogy egy gazdánál láttam, sűrűn vetik és kaszálják az állatoknak.
A széna mennyisége adott ha egy állat 2kg-ot eszik egy nap akkor 300 napra 6q kell, és nekem most négy állatom van, de én négy anyát szeretnék egy bakkal, plusz a bak társa, vagyis az idei telet hat állattal kezdem majd.

Kecsketenyésztés! Szénatároló, avagy kecskék a tetőn.

Mivel nekem nincs kaszáló területem, sem szántóm, ezért minden szükséges takarmányt úgy kell megvennem, a bálákat is beleértve. Sikerült is az egyik gazdától széna és szalma bálákat vennem, amikor ide hozta őket említette is, hogy a szénák milyen illatosak, és tényleg az volt, és szép színe is volt mindegyiknek. A kecskék is elégedettek voltak a bálák minőségével, mert elég hamar kikezdték őket, és arra is rájöttek, hogy milyen jót lehet játszani a bálákkal. Addig nem is volt, baj amíg csak a bálák tetején ugráltak, de amikor már arra is rájöttek, hogy onnan a tetőre is felmehetnek, tudtam ide kevés lesz az elkerítés.



Korábban amikor hoztam birkákat hogy, lelegeljék a gazt és a meggy fa sarjhajtásokat az ő báláikat,
is körbe kerítettem, de ők ezt nem ugrálták át.


Szóval elkezdtem egy széna tároló tervezését és építését, azokból a meg maradt anyagokból amik a háztető cseréjéből meg maradtak.
Részt vettem már néhány tető javításában és léc cserép cseréjében, de csak mint segéd, de ettől még nem vagyok ügyes ács.





Menet közben történt egy kis baleset is, sajnos beléptem kettő gerenda közé és olyan rosszul estem, hogy meg húzódott az egyik térdem és néhány napig az ágyban kellett maradnom, de végül még is elkészült. Sajnos a hely szűke miatt minden méret kötött, itt nincs akkora hely mint az én házamnál, szinte sehol nem lehetett derékszöget vagy vízszintet találni, de ez nem zavart és szerintem elég jó épületet sikerült csinálnunk a lányommal.
Miután elkészültem derült ki, hogy jó volt a meg érzésem a nagy 180-as bálák nem férnek be. De ez nem volt igazán nagy gond, mert volt még ehhez elég helyem, úgy hogy, amint lehetőségem adódott neki láttam a bővítésnek.





A kis széna zsebet később szereltük fel ebben van mindig széna és amikor az udvaron tartózkodnak kedvük szerint eszegethetnek belőle.

( A szerszámok nem hevernek szana szétt az udvaron, a képeket természetesen menet közben készítettem.)

Addig amíg a tárolót építettem a bálákat arrébb kellett gurítanom az útból ezért a meggyfa mellé kerültek, a kecskék hamar felfedezték az ebben rejlő lehetőséget és hamarjában lekopasztották a fát.






Az épület tetejét és oldal falait kátrány tetőből készítettem, ezeket a házunk tetejéről szedtük le, tudom nem túl környezet barát de mit csinálhattam volna vele, ez meg maradt cserekor. Elvitetni egy vagyon lenne, kidobni meg nem fogjuk.




És persze ez az anyag egyáltalán nem is szép.


Kecsketenyésztés! Elhelyezés, tartás!

Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy amikor meg vette a párom ezt a házat, volt itt egy nagyon jó istálló, amiben könnyen meg oldható az állatok elhelyezése. Nagyon jó istálló ez, régen öt egyenlő méretű boxra volt osztva de az egyik elválasztót kivették, de nekem ez pont jó így. Az elképzelésem az, hogy a három nagy méretű boxot le tudom rekeszteni két részre elléskor. Ez azt jelenti, hogy hat anyát tudok, majd tartani kényelmesen, a két egybe nyitott boxot pedig, meg hagyom a tyúkoknak, de később ők kapnak egy másik épületet.




   Régebben már tartottam kecskéket, nagyon szerettem velük lenni foglalatoskodni, sőt ha tehettem kényeztettem is őket minden félével, később erre kitérek. De ezt abba hagytam mikor megváltam a lovamtól (már nem volt mivel össze hordanom a takarmányokat), de később volt még egy egy kecském, mert valaki olcsón megvált a kecskéjétől. Most három anya és egy bak van jelenleg ebben az istállóban.
Régi elképzelés, vagy hozzá állás az, hogy a kecske igénytelen, bárhol tartható és bármivel etethető, és ezért könnyű tartani. Sokan vesznek kis kecskegidát, mert olyan aranyos, de egyszer ők is felnőnek, és ahogy nőnek úgy a gondok is velük nőnek. Régen úgy mondták, hogy a szegény ember tehene, ez azért volt mert, tényleg a legszegényebbek tartották, mivel a tehenekhez képest olcsóbb és jóval egyszerűbb volt tartani. A kecskéket azzal etették amivel tudták, árokparton legeltették, megetették velük a kerti hulladékot, kevesebbet kellet nekik adni mint egy tehénnek, és cserébe adott egy kis tejet. De a szakemberek illetve a szakirodalmak is azt mondják, hogy a kecskék takarmányozása nem is olyan egyszerű, főleg ha tejtermelésre akarjuk őket tartani. Most is sokan gondolják úgy, hogy vesznek egy két gidát, és úgy vannak vele, hogy majd elszaladgál az udvaron, és eszik ezt azt, lelegeli a füvet amit aztán nem kell nyírni. Én sajnos nem igazán tudom őket legeltetni, egy elég forgalmas utcában lakunk, pedig van a faluban elég sok olyan hely ahol legelhetnének, de csak őrizetlenül, kikötve. Csak a zárt udvari elhelyezés jöhet szóba, és hogy, valahonnan majd kaszált zöldet hordok nekik, illetve a széna bálák.


2019. október 21., hétfő

Kecsketenyésztés! Kezdet.

Tavasszal a nagy kudarcom után eladtam az összes madaram, így üresen maradtak az istállóban a boxok, és kicsit untam is magam nincs mivel foglalatoskodnom, elkezdtem gondolkodni, hogy mi legyen.
Így jutottam el oda, hogy már régebben is voltak kecskéim és szeretem is őket, mi lenne ha megint azt tartanák.

Nagyjából augusztusban kezdtem el keresgélni, de mivel nincs autóm korlátozott volt a lehetőségem, de mivel van egy jó spanom arra lehet számítani, ha tud elvisz.
Az első kecském szerencsére a szomszéd faluban volt, de volt mivel át mennem de a lányom erősködött menjünk biciklivel nincs mesze, 5-km. Úgy hogy át mentünk, megnéztem, de már fotó alapján is tetszett, úgy meg is vettem ,szerencsére elég kezes volt, szépen minden gond nélkül eltudtuk vezetni, ő lett mirza.


De mivel a kecske társas állat, és szerettem volna, hogy többen legyenek, így tovább keresgéltem, sok szépet láttam, de mind messze volt. De szerencsére sikerült a közelben találni egy nagyszerű tenyésztőt, egy gyors telefon neki, hogy mehetek-e van még eladó gidája? szerencsére volt több is, még egy telefon a haveromnak, rá ér-e? mivel igen, mentünk is.

Csak lányokat akartam hozni, bakot máshonnan akartam venni, de mivel kizárt volt a testvérség ott vettem meg a bakot is. Gyönyörű állat nem bánom, hogy meg vettem, de ez igaz a többiekre is, szerintem igazán impozáns tenyéssz állat lesz belőle.



Az egyik jerke nekem nagyon tetszik egy részt a színe miatt (ő zsófi), a tervem az, hogy ezt a szín változatot szeretném tovább vinni, a másik ok pedig az, hogy ő kicsit húsosabb, mint a többiek. Láttam, hirdetésekben ugyan ilyen színű kecskéket, így aztán szeretnék néhányat megvenni.


A másik fiatal jerkém(bambi) alpesi őzbarna, nagyon aranyos, játékos, mindegyiknek lehetne fülszáma, mirza kivételével, de én ezekre még nem akarok.



2019. október 20., vasárnap

Tyúk udvar 5! Vége. Patkányok!

A tyúk udvar sorozatom tragikus körülmények miatt, a végéhez ért, pedig lehetett volna mit írnom, hiszen volt itt kacsa, pulyka, tyúk, és valószínű később más is lett volna még.

Azért fejezem be, mert már nincsenek baromfik, vagyis mindenből maradt egy, minden mást eladtam nagyon olcsón, csak vigyék.
Van egy néma kacsa tojóm, véletlenül maradt itt, mert amikor a madaraimat elvitték, őt nem találták meg, 12 tojáson ült éppen, ma már neki sincs meg egy csibéje sem amit ki keltetett.
Maradt egy pulyka tyúkom, ő egyszer csak eltűnt azt hittem valamiért elszökött, de nem, elkotlott egy nagy rakás bontott tetőléc alá, de sokáig nem találtam, ő 13 tojáson ült, ma már csak egy csirkéje van abból amit kikeltetett, pedig 10 volt neki.
És végül maradt egy tyúk őt nem adtam mert akkor keltek ki a csibéi, már nem emlékszem hány volt neki, de ma már csak  kettő van.
Ez minden baromfim amik addig lesznek amíg lenem vághatom őket.
De azért egy kicsit bizakodó vagyok a jövőévet tekintve, tervezek egy favázas tyúk ólat, aminek az alja nem érinti a talajt, így talán sikerül kizárnom a kártevőket.

Ez közel sem hasonlít arra amit én fogok csinálni, de nagyjából ilyen lesz, csak szoba méretű vagyis egy kis faház.
A tojó láda az meg lesz, és alulra teszünk a szarufára,(gerendára) két oldalról cseppentő lemezt, hogy még a fába sem lehet bele rágni.


De miért is lett vége mindennek?, és mi miatt kellett az állományomat felszámolni? Azt a cikkem címe is említi, a patkányok miatt, amik mindent elpusztítottak. A kotlósok alól kilopták a tojásokat, a kikelt csibék naponta tűntek el, számát sem tudom mennyit is vittek el.
Kis kacsából utoljára 12-t, az egyik pulykám 12 tojásból csak öt csibét keltett ki mert a többit elvitték alóla, majd a kikelt öt csibét is.
Keltetőgéppel sok csibét sikerült keltetni kb 20 körül voltak, ezekből sem maradt egy sem.
Borzalmas volt minden munka idő energia kárba veszett, persze már az elején elkezdtem védekezni ellenük, hiszen először a takarmány volt az amit elkezdtek dézsmálni. Elsőnek a méreg volt amit használtam de ettől azért tartottam, mert sok volt itt az állat és nem akartam, hogy baleset legyen ebből. Aztán a madaraknál elkezdtem lámpát használni, majd jött a riasztó, és estefelé úgy 8 órától, puskával vadásztam rájuk,( ez is eredményes volt, volt olyan, hogy félóra alatt nyolcat lőttem ki).
Amikor az egyik kacsám kikeltet sikeresen 12 kiskacsát az első dolgom volt őket kivenni a többiek közül, egy másik épületben helyeztem el a kotlóst is, és a kicsiket is, ide ebbe a helyiségbe be is tettem a riasztót, estére a kicsiket egy ládába tettem amit le is zártam, reggel meg kiengedtem őket az anyjukhoz,de ez mind sem segített. Egy reggel mikor ki mentem egy kivételével mind eltűnt, az az egy pedig szét volt rágva, ekkor döntöttem úgy,hogy ebből elég minden igyekezetem hiába való, és inkább mind eladom, csak meneküljenek meg.
A mérgezést sohasem tartottam jó meg oldásnak, mert más állatok is véletlenül áldozatul eshetnek, sokan mondják azt, hogy ilyen nincs, pedig nálunk volt, valószínűnek tartom,hogy a macskánk vetélése és kutyánk váratlan pusztulása, (még nem volt egy éves) is ehhez köthető, mind a kettő szokott valahonnan elhullott patkányt húzkodni, rágcsálni.

Mint ahogy említettem, sajnálatos módon bekellet fejeznem a baromfi tartást, de ha meg lesz az új épületem újra kezdem, és akkor újra cikkezhetek és remélhetőleg csak sikerekről. Tudom a kudarcok is benne vannak ha az ember valamivel is foglalkozik, de nekem ez már sok volt.

Most a régi nagy kedvenceim vannak, a kecskék. Következő cikkeim erről szólnak.

2019. május 5., vasárnap

tyúkudvar 4!


Már nagyon rég nem írtam semmit, pedig lett volna miről, meg volt a disznóvágás, tojások kerültek keltetőbe és kotlósok alá, de majd részletesen is meg írom ezeket, és persze a kerti teendők is meg kezdődtek idő közben.

De ebben cikkben csak a baromfiudvarban történtek szerepelnek.

Persze mindig készítettem képeket, hogy majd, amikor cikkezek meg osztom, de ezek valami miatt mindig törlődtek is, így aztán ezek most elmaradnak.
Azt se tudom hol kezdjem, de kezdem a tyúkokkal, ezek mostanában elkezdtek hullani, de az öcsémnél is mivel egyszerre vettük őket ugyan onnan.
Amúgy is szerettem volna őket lecserélni, ezt kétféle képen szerettem volna az egyik, hogy jár erre valaki, aki mindig ad el előnevelt csirkéket a másik, hogy magamnak keltetek.

Nos a keltetés el is kezdődött, 31 tojást raktam be a kölcsön kapott keltetőbe, de ez nem sikerült mert a gép leállt egy héttel a kelés előtt, de szerencsémre az egyik pulyka kotlósült de csak 6 tojáson így alá tettem ezeket a tojásokat.




 De, ami nem fért alá kikellet dobnom, és még kilenc tyúktojást, ami már nem fért a kotló alá, majd a szívem szakadt meg, szó szerint, a tojások összetörtek amikor kidobtam és lehetett látni a kis csibéket mozogni, férfiasság ide vagy oda, de most is könnyes a szemem ahogy ezt írom. De sajnos a pulyka sem vált be, összenyomta a tojásokat, (nem ő tehet róla, rá jöttem kicsi volt neki a hely, amit választott, de ezt már sikerült egy kicsit bővítenem), és csak egy csibe kelt ki, most nyolc tyúktojáson ül. Egy nap amikor haza jöttem a munkából látom, a mind két pulyka kotlós kint az udvaron, persze ez lehetett normális dolog is, hogy most jöttek ki egy kicsit mozogni. Na de az egyikük, aki éppen 16 pulykatojáson ült az el van kerítve az egyik üres disznó boxban van, most is.




Szóval nagyon berezeltem, elkaptam az egyiket és betettem a boxba, hogy melyik volt nem tudom, pedig meg tudom őket különböztetni, a másikat a másik fészekebe, és át mentem a szomszéd villanyszerelőhöz, (tudom már az elején így kellet volna). Át is jött mindjárt, szétkapta a gépet és hamar meg is mondta, csak annyi baja van, hogy van benne egy biztosíték, ami kiégett, ezt nem tudta cserélni, de meg patkolta és azóta megy is. Először kiszedtem a pulykák alól a pulykatojásokat a fele helyet tették ki, a másik felébe 19 tyúktojás került majd, amikor a kis pulykák kikeltek 4 kivételével mégy 19 tyúk került.

Most 38 tyúktojás van benne, plusz egy, de erről a kacsa cikkben, az az egy pici csibe sajnos egyedül lett be rakva a gyűjtődobozba, amit a kikelő csibéknek készítettem elő, hogy micsoda hangja volt szegénykémnek mindig kiabált, ő lett a kis kedvenc még be is hoztam magammal a mellkasomon aludt míg tévéztem, de ha kivittem meg kezdte a kiabálást.


Egyelőre ennyit és  remélem hamarosan cikkezhetek a sikeres keltetésről.

2019. január 1., kedd

Tyúkudvar 03! Téli vitamin pótlás.

Szerencsére elég enyhe az idő ahhoz képest, hogy tél van, de ennek ellenére nem nő a fű és a tyúkjaim nem tudnak zöld növényekhez jutni. A tyúkok természete a kapirgálás, keresgélés, ilyenkor bogarakat és magokat esznek, ehhez még felszedik az apró kavicsokat is. Normál körülmények közt ezeket eszik kint a vadonban, az avarban meg bújó rovarokat és a legapróbb magokat, bent az udvarban pedig, ezzel egészítik ki azt az étrendet amit mi adunk nekik.

Na de télen, főleg ha fagy van nem fognak bogarakat kavicsokat és magokat enni, pláne akkor ha az udvar le van betonozva. A mai takarmány piacon rengeteg cég hirdeti jobbnál jobb tápjait, de ezek nagyon drágák, főleg ha tyúkjaink, nem is igazán tojnak, nem éri meg. De ha meg nézzük mi is van egy ilyen tápban, rá jövünk, hogy ezt igazából mi is megtudjuk csinálni olcsóbban, kukorica búza napra forgó minden tápban található, ez a mienk alapja is.
Nem tudom, hogy ti felétek van e olyan hogy böngészés, na nem a netre gondolok, nálunk is szokás, hogy ki megyünk a szántókra aratás után és össze szedjük az elmaradt kukorica csévéket, és szotyi fejeket, én nem szedem ezeket, mert meg veszek mindent, de régebben csináltam amíg volt lovam, ez a legolcsóbb, vagy az ha a kertben elveted a magokat, a napraforgót is lehet.
A tápom alapja kukorica, búza, ha lehet venni árpa, szotyi, borsó,
kell bele mész, ezt kétféle képen lehet adni, nálam az egyik meg oldás az, hogy meg etetem velük a tojás héját.
Ezt úgy csinálom, hogy egy ideig gyűjtőm a héjakat és amikor darálok akkor ezeket össze töröm, majd összekeverem a gabonával és így darálom le, régebben télen gyűjtöttem bodza bokrok alatt, üres csiga házakat is.




A másik meg oldás a takarmány mész vásárlása, rég nem vettem már, de ezt nem szoktam keverni semmibe, csak ki tettem egy tálat a tyúkoknak és abban volt a tak mész.
A harmadik dolog ami feltétlenül kell, az a rengetegféle típusú vitaminok, ezeket is pótolni szoktam, az egyik meg oldás a vitamin pótlok megvétele, ezek közül a jolovitot, a futort, és az ap 17 szoktam venni, de ha lehet akkor lizin methiont is, ezt kivételesen tudom, hogy aminosavak.
De pl aminosavakat a szója is tartalmaz, ilyen (dobozos) vitaminokat akkor veszek ha tyúkok vedlenek, hogy ez segít e valamit nem tudom, valaki régen tanácsolta, (és az sem mellékes, hogy régen takarmány gyárban dolgoztam, én adagoltam bizonyos dolgokat a táp keverékhez).
A tyúkjaim takarmány keveréket esznek leginkább, nem szoktam külön darálni mindenkinek,
 a vitaminokat a kertből kapják, vannak olyan dolgok amiket kifejezetten nekik vetek.
Ilyenek  a takarmány répa, ezt a mezsgyére vetem vagy utak mellé, a cékla ezt sokat vetek de mi ritkán esszük, karalábé káposzta, ezeket is sokat vetek, mindig próbálkozok velük, de ritkán lesznek szépek. Ami télálló azok mennek a szerelő aknába mivel autó már vagy húsz éve nem állt felette, nyugodtan használhatom pince helyett.
De minden ami nem kell a kertből azonnal megy az udvarra, ezért szerettem a kecskéket is, ami nekem hulladék az az állataimnak csemege, amit ők sem esznek meg az megy a komposztba.
Addig amíg jó idő van és nem fagynak meg a növények, mindig van mit adjak a tyúkoknak, a kertből, a be nem érett paradicsomok, paprikák, vagy a tök és cukkinik amik már nem kellenek.
De télen amikor már fagyok vannak, elő veszem amiket erre az időre tettem el, és egy régi rozsdás nokedli szaggatóval le reszelem nekik. De idén semmi nincs nekik, mivel a költözés és egyéb dolgok miatt, semmit sem raktunk el.
És van amit itatásnál használok, az almaecet, ezt mindig is használtam, minden állatommal szoktam itatni, rengeteg vitamin van benne, és arról sem szabad meg feledkezni, hogy tyúkjainknak télen is szüksége van folyamatos víz ellátásra.

De mint már korábban is említettem, ezek a dolgok olyanok amiket én helyesnek tartok, tisztában vagyok azzal, hogy mások másként csinálják ezeket a dolgokat, és az ő döntéseiket nem kérdőjelezem meg.

Nyúl tenyésztés! Kezdet.

Valamikor  a napokban elcseréltem egy bika vályúmat az egyik haverommal egy nyúlólra, mert szerettem volna tartani néhány nyulat. Hoztam is ...