2016. május 29., vasárnap

Gazolás gyomlálás.

Hát mostanában nem írtam, eléggé sok volt a tenni valóm. És mégis sok minden el maradt, kellett volna füvet vágni, kaszálni, meg persze a kertben kapálni, gyomlálni. De ahogy lenni szokott, az eső mindent csúsztatott. Ez persze a gazt nem igazán zavarta, és nőt is még kalapáccsal sem lehetett volna vissza verni. Amikor jobb lett az idő, és munkahely mellett is volt néhány percem, órám, gazolni, hát neki is álltam. de a sár miatt rossz volt a sorok közt menni, nagy volt a talaj tömörödése.



 . Ezért kellet valami megoldás, amit már régebben is használta, a sorok közé deszkát fektettem és azon mentünk, így is van egy kis lenyomás a talajon, de nem nagy. Miután végeztünk egy sorral a deszka nyomát kel törtük. így elég jó lett, a talaj.





A másik darab még inkább el maradt, mire oda értem volna, hogy meg tudom csinálni szakadt az eső. Négy nap voltam itthon pünkösd kor, egyik nap sem lehetett csinálni semmit, volt hogy kimentünk, de kis idő múlva az eső bezavart. 

amikor tudtuk volna gazolni, kapálni, ilyen volt.
Tegnap még így nézet ki.
Gazolás közben találtam azért kincseket is, tavalyról a földben maradt paradicsomok ki keltek. Ezeket pótlásra használtam illetve volt, akit a helyén hagytam.




Érdekes hogy azok a kicsi palántáim amiket viszont ki ültettem, nem lettek ilyen szépek, még mindig, de meglepetés növényem van más is csak még nem tudom mi az. Való színű a trágyával került hozzám  egyelőre töknek néztem.

2016. május 1., vasárnap

Talaj takarás szalmával.

Elkezdtem a paradicsomok helyét előkészíteni az ültetésre, de egy apró kísérletet is el akartam végezni, néhány apró palántát, amik később lettek elvetve ki is ültettem. A szomszédom eléggé aggodalmasan figyelte ezt a tevékenységet mikor észrevette, hogy a területet letakarom szalmával. Mivel még mindig nem engedhetem meg magamnak a komolyabb oszlopok beszerzését bontott tető léceket kellet felhasználnom, ezek nagyjából 30cm re vannak le ásva.


Kíváncsiságból, három oszlop mellé már ültettem palántát, a múltkori fagyokat túlélték.
A palánták kiültetése még várat magára, de nagy kedvet kaptam a szalmatakaráshoz, a következő évben már nem akarok ásni és szántatni sem, az egyik ismerősöm révén hozzá fogok jutni vegyes trágyához is és be lett ígérve még három egész szalma bála is. Azt a területet ahová a gereblyézés után kerültek a nagyobb hantok szintén letakartam, de ennek az aljára kaszált zöldet is tettem, reménykedem, hogy a bogarak eldolgozzák majd szépen.


A baloldal paradicsom, a jobboldal pedig fűszer paprika lesz.

A talajtakarásos kertészkedés nagyon elkezdett foglalkoztatni, amikor most is éppen takartam a talajt, elég sok gyomot lefedtem, ezzel a módszerrel elég sok gyomlálást kapálást elkerülhetek, amire tényleg kevés az időm. Viszont van egy nagy területem, ami teljesen füves, ezt is letakarom, de azzal a zölddel, amit lekaszálok, illetve a fűnyírózás közben összejött nyesedékkel is.




Abból jött az ötlet, hogy tavaly egyszer, amikor le kellet kaszálnom egy nagyobb darabot össze kupacoltam a gazt, de nem volt időm elvinni onnan, de meg is ázott, és amikor el akartam vinni az alja teljesen át volt rothadva és a talajt teljesen átjárták a rovarok, itt ebben az esetben persze abban reménykedem, hogy a gyomok teljesen ki rohadnak, elpusztulnak.

Azt is kipróbálom hogy szabad földbe is vetek és palántázok és mellé bálába is, amolyan össze hasonlításként.
A kis minőség ellenőröm!

Ezek még szó szerint bevetésre várnak!

2016. április 12., kedd

Szalma takarás és mulcsozás.

https://www.youtube.com/watch?v=bIxaE47TGrk

https://www.youtube.com/watch?v=5j-_kHt-fjc

Mivel láttam már mind a kettő videót, elkezdett ez engem is foglalkoztatni. Most már kettő kertet kell gondoznom, és kevés az erre szánható időm, a leg több hétvégén is dolgoznom kell. De én nem tudok be szerezni se ló trágyát sem pedig fa aprítékot, ezért elkezdtem más megoldás felé nézni. Először arra gondoltam, hogy csak sima szalmával takarom a talajt, de az apriték inkább érdekelt, erre azt a megoldást találtam, hogy száraz kukoricaszárát fogom ledarálni, mellé pedig mert, kell zöld is szotyit fogok vetni és ott van még a csicsóka szára is. De metszéskor mindig lesz faág, és nálunk vannak olyan fahajtások, amiket erre a célra fogok nevelni meg hagyni. De ez még a jövő dolga, a ma és a jelen pedig a szalmáé. A Szabó Dávid barátomtól akartam venni rendes szalmát, kérdezte mire kell? És amikor meg mondtam, meg említette, hogy neki van olyan, ami elázott és rohad, egy kicsit az nem e lenne jó? Hát nekem az nagyon is jó, annyit hozhatok, belő, amennyit csak akarok, ő úgyis ki vinné a szántóra kiszórni, hát én elhozom mindet. Majd kiderül mennyire lesz jó, van benne, ami rohad és olyan is, ami szárazabb. az a tervem-elképzelésem hogy a már nedvesebb rész kerül alulra, amit még meg is öntözök és erre a szárazabb. Aztán megy az ültetés.








Egyébként az alja javarészt komposztálódott is.

2016. április 5., kedd

Vetés!

Mivel maga a talaj, elégé hantos, vetés előtt és után, gereblyézni kellet, ezzel el is ment rengeteg idő. Szombati napon elveteményeztünk, és majd a guta ütött, meg amikor vasárnap reggel tőlem második háznál a már korábban említette talajmarós kis traktort megláttam amint a kertet lejárta. Szóval rengeteg volt a leszedni való hant, ezekkel szinte teljesen fel is töltöttem a barázdákat.




Mivel majdnem minden hétvégén túlórázni kell, inkább most egy lendülettel elvettetünk mindent itt nálunk, és másnap vasárnap pedig a barátnőm kertjét is meg csináltuk, ki maradt az uborka meg a tök félék és a fejteni való bab.






Most ki jött a barátnőm is segíteni szépen haladtunk is, és jó hangulatban telt az idő, na meg persze jó volt az idő is. Egy kis tavaszi ajándékban is volt részünk egy kis fecske csivitelt a közelben. Jövőre nem hagyom ilyen hanyagul a talajt inkább komoly pénzt szánok rá és veszek magamnak valamilyen traktort, de nem rotációsra gondolok. A vetés okozott egy kis meglepetést is azon kaptuk magunkat mind a két kertben, hogy alig maradt hely a paprikának és a paradicsomnak.


Majd valami ilyesmit szeretnék a jövőben.

Három hét múlva elvessük a babot, cukkinit uborkát, és még lehet a palántának valókat is mivel már nem mondanak nagyon hidegeket. Most már csak az eső kellene, és a meg maradt hantokat már könnyedén el gereblyézhetném.

A kerti talaj elmunkálás!

Hihetetlen, hogy a kertészkedésem megint csúszik, mindenben. Még a magokat sem vettem meg, persze még nem vagyok elkésve. De a talajmunka az borzalmas, három traktoros van, de egyik sem ér ide, pedig jó lenne, ilyen ocsmány kinézetű földbe még nem vetettem. De az egyik ismerősöm akart segíteni a maga módján eljött, hogy lejárja a kertemet, (Gyerekek ez úgy igaz, ahogy mondom) eljött egy csacsival, meg egy boronával, nagy kár hogy nem fényképeztünk. Nem lett valami szép, de ő legalább rendes volt és jött. Akartam venni egy rotakapát de ez most nem valószínű, hogy össze fog jönni. De később minden képen veszek. Persze az igazi egy japán kis traktor lenne, vagy valami hasonló, de ez tényleg csak álom marad még egy darabig. De a lényeg ugyan az marad évről évre, nekem nincs segítségem, amikor az egyik szomszéd kertjét éppen lejárta valaki egy talajmarós traktorral nem voltam itthon, a tesóméknál metszettem, amikor a mellettem lévő kis földet járták le akkor sem voltam itthon akkor meg máshol voltam metszeni. De én nem kérem egyiket, sem hogy ingyen csinálják, mindig mindegyik mentegetőzik, hogy éppen miért nem ér rá. De gondolom ti is sokan vagytok, így mint én, ha szól, valaki megyek, segítek vagy meg csinálok neki valamit, de amikor én szeretnék segítséget akkor bizony nincs. Vagyis ha már más cikkemet is olvastad, akkor tudod, hogy van egy, a lányom, na persze ő nem azért segít, mert mondom neki, hanem azért mert nem is lehet ki hagyni semmiből. De azt is mindig közli velem, hogy nem csak hozd, ide vidd el, munkát akar, hanem ő akar szegelni, fűrészelni, vagy ép most vetni. Na de ő sem tud azért mindenben segíteni, pl. itt van, az istálló, le kellene bontani, na de vele azért nem szedhetem le a palákat, meg a gerendákat. De, komolyan mondom, ha nekem lenne valamilyen gépem, vagy mint régen a lovak, mindig jönne valaki, hogy menjek el ő hozzá.
Hát az idei kert illetve vetés milyen lesz? Majd az idő meg mondja.


Azért egy érdekes dolog felmerült bennem így a kerttel is meg azért a mindennapi élettel is kapcsolatban. Sokan mennyire könnyen tesznek akármire is ígéretet. Azt mondják, meg ígérem pedig már abban a pillanatban tudta, hogy nem fogja teljesíteni. Azért régen volt idő, amikor ezt nagyon komolyan vették. Ha az ember valamire azt mondta meg ígérem, akkor azt meg is tartotta, bánta is, ha nem sikerült, beteljesítenie az ígéretét. De ugyan ilyen az esküszöm, és a legkeményebb a becsületszavamra, a BECSÜLET SZÓ ez régen nagyon nagydolog volt, ez mindennél többet ért, régen, ha valaki pl. pénzt kért és azt mondta meg adom becsületszavamra, akkor a többet ért tíz kezesnél, vagy bármilyen papírnál. És ma már milyen könnyen dobálózunk a szavakkal, ki mondjuk, pedig mi magunk sem vesszük komolyan, amit mondunk, de azért örülök, hogy vannak nagyon becsületes emberek, akiknek a szava még hihető.



2016. március 15., kedd

Paradicsom és paprika palánta nevelés!!

Áldás mindenkinek, sziasztok.
Sajnos ma megint esik, ki hinné? De nem baj mivel a mai napot minden képen a palántanevelésre szántam. Amiket eddig terveztem velük kapcsolatban teljesen meg változtattam. Ma először vetek magot tőzeg korongba, és rendesen palántaföldbe is összehasonlításként. Illetve kísérletet teszek a vízben nevelt salátákra is, és fűszer paprikát is most először fogok termeszteni, úgy hogy van bőven újításom. 


Természetesen, állandó segítségem is aktívan részt vett a munkában, (jó volt neki is egy kis kikapcsolódás, újabb fellépésre készül). A paradicsomokkal kezdtük, ezeket mindig először, egy virágcserépbe vetem, majd, ha eljön az idejük, és kellően meg erősödtek innen lesznek szét ültetve poharakba.




De a paradicsomokkal kapcsolatban menet közben jött egy ötlet, a pikírozást meg könnyítendő, először apró kelyhekbe vetem a magot, itt előkerült a tojástartó megint, majd innen lesznek át ültetve a palánták.






Hogy mire nem jók a kiszuperált tepsik, ráadásul mintha pont erre lenne ki találva pont méret.


A paprikáim fele fele tőzeg korongba és palánta földbe került, majd kiderül melyik a jobb. A fűszerpaprika minden képen új nekem. A tőzeg korongokról meg igazából csak azt tudom amit a netten olvastam, ez is olyan mint minden, valaki dicséri valaki szidja, majd kiderül. Igaz tavaly azon is gondolkodtam nem bajlódok a paprikákkal mert tavaly a  paprikákból semmit sem sikerült leszednem mindig meg barnultak a kis paprikák.






A címkézést se felejtsük el, egyszer akartam venni kis táblákat, de nem találtam, de a nagy-áruházban meg láttam a műanyag evő készletet, hát meg vettem, és ezeket használtam, egész jól beváltak, igaz idén már sikerült vennem táblácskákat, ( az utolsó csomagot vettem meg) de elhasználom a régieket is.



Ahogy nőnek a palántáin folyt köv....

Nyúl tenyésztés! Kezdet.

Valamikor  a napokban elcseréltem egy bika vályúmat az egyik haverommal egy nyúlólra, mert szerettem volna tartani néhány nyulat. Hoztam is ...