2019. október 21., hétfő

Kecsketenyésztés! Kezdet.

Tavasszal a nagy kudarcom után eladtam az összes madaram, így üresen maradtak az istállóban a boxok, és kicsit untam is magam nincs mivel foglalatoskodnom, elkezdtem gondolkodni, hogy mi legyen.
Így jutottam el oda, hogy már régebben is voltak kecskéim és szeretem is őket, mi lenne ha megint azt tartanák.

Nagyjából augusztusban kezdtem el keresgélni, de mivel nincs autóm korlátozott volt a lehetőségem, de mivel van egy jó spanom arra lehet számítani, ha tud elvisz.
Az első kecském szerencsére a szomszéd faluban volt, de volt mivel át mennem de a lányom erősködött menjünk biciklivel nincs mesze, 5-km. Úgy hogy át mentünk, megnéztem, de már fotó alapján is tetszett, úgy meg is vettem ,szerencsére elég kezes volt, szépen minden gond nélkül eltudtuk vezetni, ő lett mirza.


De mivel a kecske társas állat, és szerettem volna, hogy többen legyenek, így tovább keresgéltem, sok szépet láttam, de mind messze volt. De szerencsére sikerült a közelben találni egy nagyszerű tenyésztőt, egy gyors telefon neki, hogy mehetek-e van még eladó gidája? szerencsére volt több is, még egy telefon a haveromnak, rá ér-e? mivel igen, mentünk is.

Csak lányokat akartam hozni, bakot máshonnan akartam venni, de mivel kizárt volt a testvérség ott vettem meg a bakot is. Gyönyörű állat nem bánom, hogy meg vettem, de ez igaz a többiekre is, szerintem igazán impozáns tenyéssz állat lesz belőle.



Az egyik jerke nekem nagyon tetszik egy részt a színe miatt (ő zsófi), a tervem az, hogy ezt a szín változatot szeretném tovább vinni, a másik ok pedig az, hogy ő kicsit húsosabb, mint a többiek. Láttam, hirdetésekben ugyan ilyen színű kecskéket, így aztán szeretnék néhányat megvenni.


A másik fiatal jerkém(bambi) alpesi őzbarna, nagyon aranyos, játékos, mindegyiknek lehetne fülszáma, mirza kivételével, de én ezekre még nem akarok.



2019. október 20., vasárnap

Tyúk udvar 5! Vége. Patkányok!

A tyúk udvar sorozatom tragikus körülmények miatt, a végéhez ért, pedig lehetett volna mit írnom, hiszen volt itt kacsa, pulyka, tyúk, és valószínű később más is lett volna még.

Azért fejezem be, mert már nincsenek baromfik, vagyis mindenből maradt egy, minden mást eladtam nagyon olcsón, csak vigyék.
Van egy néma kacsa tojóm, véletlenül maradt itt, mert amikor a madaraimat elvitték, őt nem találták meg, 12 tojáson ült éppen, ma már neki sincs meg egy csibéje sem amit ki keltetett.
Maradt egy pulyka tyúkom, ő egyszer csak eltűnt azt hittem valamiért elszökött, de nem, elkotlott egy nagy rakás bontott tetőléc alá, de sokáig nem találtam, ő 13 tojáson ült, ma már csak egy csirkéje van abból amit kikeltetett, pedig 10 volt neki.
És végül maradt egy tyúk őt nem adtam mert akkor keltek ki a csibéi, már nem emlékszem hány volt neki, de ma már csak  kettő van.
Ez minden baromfim amik addig lesznek amíg lenem vághatom őket.
De azért egy kicsit bizakodó vagyok a jövőévet tekintve, tervezek egy favázas tyúk ólat, aminek az alja nem érinti a talajt, így talán sikerül kizárnom a kártevőket.

Ez közel sem hasonlít arra amit én fogok csinálni, de nagyjából ilyen lesz, csak szoba méretű vagyis egy kis faház.
A tojó láda az meg lesz, és alulra teszünk a szarufára,(gerendára) két oldalról cseppentő lemezt, hogy még a fába sem lehet bele rágni.


De miért is lett vége mindennek?, és mi miatt kellett az állományomat felszámolni? Azt a cikkem címe is említi, a patkányok miatt, amik mindent elpusztítottak. A kotlósok alól kilopták a tojásokat, a kikelt csibék naponta tűntek el, számát sem tudom mennyit is vittek el.
Kis kacsából utoljára 12-t, az egyik pulykám 12 tojásból csak öt csibét keltett ki mert a többit elvitték alóla, majd a kikelt öt csibét is.
Keltetőgéppel sok csibét sikerült keltetni kb 20 körül voltak, ezekből sem maradt egy sem.
Borzalmas volt minden munka idő energia kárba veszett, persze már az elején elkezdtem védekezni ellenük, hiszen először a takarmány volt az amit elkezdtek dézsmálni. Elsőnek a méreg volt amit használtam de ettől azért tartottam, mert sok volt itt az állat és nem akartam, hogy baleset legyen ebből. Aztán a madaraknál elkezdtem lámpát használni, majd jött a riasztó, és estefelé úgy 8 órától, puskával vadásztam rájuk,( ez is eredményes volt, volt olyan, hogy félóra alatt nyolcat lőttem ki).
Amikor az egyik kacsám kikeltet sikeresen 12 kiskacsát az első dolgom volt őket kivenni a többiek közül, egy másik épületben helyeztem el a kotlóst is, és a kicsiket is, ide ebbe a helyiségbe be is tettem a riasztót, estére a kicsiket egy ládába tettem amit le is zártam, reggel meg kiengedtem őket az anyjukhoz,de ez mind sem segített. Egy reggel mikor ki mentem egy kivételével mind eltűnt, az az egy pedig szét volt rágva, ekkor döntöttem úgy,hogy ebből elég minden igyekezetem hiába való, és inkább mind eladom, csak meneküljenek meg.
A mérgezést sohasem tartottam jó meg oldásnak, mert más állatok is véletlenül áldozatul eshetnek, sokan mondják azt, hogy ilyen nincs, pedig nálunk volt, valószínűnek tartom,hogy a macskánk vetélése és kutyánk váratlan pusztulása, (még nem volt egy éves) is ehhez köthető, mind a kettő szokott valahonnan elhullott patkányt húzkodni, rágcsálni.

Mint ahogy említettem, sajnálatos módon bekellet fejeznem a baromfi tartást, de ha meg lesz az új épületem újra kezdem, és akkor újra cikkezhetek és remélhetőleg csak sikerekről. Tudom a kudarcok is benne vannak ha az ember valamivel is foglalkozik, de nekem ez már sok volt.

Most a régi nagy kedvenceim vannak, a kecskék. Következő cikkeim erről szólnak.

2019. május 5., vasárnap

tyúkudvar 4!


Már nagyon rég nem írtam semmit, pedig lett volna miről, meg volt a disznóvágás, tojások kerültek keltetőbe és kotlósok alá, de majd részletesen is meg írom ezeket, és persze a kerti teendők is meg kezdődtek idő közben.

De ebben cikkben csak a baromfiudvarban történtek szerepelnek.

Persze mindig készítettem képeket, hogy majd, amikor cikkezek meg osztom, de ezek valami miatt mindig törlődtek is, így aztán ezek most elmaradnak.
Azt se tudom hol kezdjem, de kezdem a tyúkokkal, ezek mostanában elkezdtek hullani, de az öcsémnél is mivel egyszerre vettük őket ugyan onnan.
Amúgy is szerettem volna őket lecserélni, ezt kétféle képen szerettem volna az egyik, hogy jár erre valaki, aki mindig ad el előnevelt csirkéket a másik, hogy magamnak keltetek.

Nos a keltetés el is kezdődött, 31 tojást raktam be a kölcsön kapott keltetőbe, de ez nem sikerült mert a gép leállt egy héttel a kelés előtt, de szerencsémre az egyik pulyka kotlósült de csak 6 tojáson így alá tettem ezeket a tojásokat.




 De, ami nem fért alá kikellet dobnom, és még kilenc tyúktojást, ami már nem fért a kotló alá, majd a szívem szakadt meg, szó szerint, a tojások összetörtek amikor kidobtam és lehetett látni a kis csibéket mozogni, férfiasság ide vagy oda, de most is könnyes a szemem ahogy ezt írom. De sajnos a pulyka sem vált be, összenyomta a tojásokat, (nem ő tehet róla, rá jöttem kicsi volt neki a hely, amit választott, de ezt már sikerült egy kicsit bővítenem), és csak egy csibe kelt ki, most nyolc tyúktojáson ül. Egy nap amikor haza jöttem a munkából látom, a mind két pulyka kotlós kint az udvaron, persze ez lehetett normális dolog is, hogy most jöttek ki egy kicsit mozogni. Na de az egyikük, aki éppen 16 pulykatojáson ült az el van kerítve az egyik üres disznó boxban van, most is.




Szóval nagyon berezeltem, elkaptam az egyiket és betettem a boxba, hogy melyik volt nem tudom, pedig meg tudom őket különböztetni, a másikat a másik fészekebe, és át mentem a szomszéd villanyszerelőhöz, (tudom már az elején így kellet volna). Át is jött mindjárt, szétkapta a gépet és hamar meg is mondta, csak annyi baja van, hogy van benne egy biztosíték, ami kiégett, ezt nem tudta cserélni, de meg patkolta és azóta megy is. Először kiszedtem a pulykák alól a pulykatojásokat a fele helyet tették ki, a másik felébe 19 tyúktojás került majd, amikor a kis pulykák kikeltek 4 kivételével mégy 19 tyúk került.

Most 38 tyúktojás van benne, plusz egy, de erről a kacsa cikkben, az az egy pici csibe sajnos egyedül lett be rakva a gyűjtődobozba, amit a kikelő csibéknek készítettem elő, hogy micsoda hangja volt szegénykémnek mindig kiabált, ő lett a kis kedvenc még be is hoztam magammal a mellkasomon aludt míg tévéztem, de ha kivittem meg kezdte a kiabálást.


Egyelőre ennyit és  remélem hamarosan cikkezhetek a sikeres keltetésről.

2019. január 1., kedd

Tyúkudvar 03! Téli vitamin pótlás.

Szerencsére elég enyhe az idő ahhoz képest, hogy tél van, de ennek ellenére nem nő a fű és a tyúkjaim nem tudnak zöld növényekhez jutni. A tyúkok természete a kapirgálás, keresgélés, ilyenkor bogarakat és magokat esznek, ehhez még felszedik az apró kavicsokat is. Normál körülmények közt ezeket eszik kint a vadonban, az avarban meg bújó rovarokat és a legapróbb magokat, bent az udvarban pedig, ezzel egészítik ki azt az étrendet amit mi adunk nekik.

Na de télen, főleg ha fagy van nem fognak bogarakat kavicsokat és magokat enni, pláne akkor ha az udvar le van betonozva. A mai takarmány piacon rengeteg cég hirdeti jobbnál jobb tápjait, de ezek nagyon drágák, főleg ha tyúkjaink, nem is igazán tojnak, nem éri meg. De ha meg nézzük mi is van egy ilyen tápban, rá jövünk, hogy ezt igazából mi is megtudjuk csinálni olcsóbban, kukorica búza napra forgó minden tápban található, ez a mienk alapja is.
Nem tudom, hogy ti felétek van e olyan hogy böngészés, na nem a netre gondolok, nálunk is szokás, hogy ki megyünk a szántókra aratás után és össze szedjük az elmaradt kukorica csévéket, és szotyi fejeket, én nem szedem ezeket, mert meg veszek mindent, de régebben csináltam amíg volt lovam, ez a legolcsóbb, vagy az ha a kertben elveted a magokat, a napraforgót is lehet.
A tápom alapja kukorica, búza, ha lehet venni árpa, szotyi, borsó,
kell bele mész, ezt kétféle képen lehet adni, nálam az egyik meg oldás az, hogy meg etetem velük a tojás héját.
Ezt úgy csinálom, hogy egy ideig gyűjtőm a héjakat és amikor darálok akkor ezeket össze töröm, majd összekeverem a gabonával és így darálom le, régebben télen gyűjtöttem bodza bokrok alatt, üres csiga házakat is.




A másik meg oldás a takarmány mész vásárlása, rég nem vettem már, de ezt nem szoktam keverni semmibe, csak ki tettem egy tálat a tyúkoknak és abban volt a tak mész.
A harmadik dolog ami feltétlenül kell, az a rengetegféle típusú vitaminok, ezeket is pótolni szoktam, az egyik meg oldás a vitamin pótlok megvétele, ezek közül a jolovitot, a futort, és az ap 17 szoktam venni, de ha lehet akkor lizin methiont is, ezt kivételesen tudom, hogy aminosavak.
De pl aminosavakat a szója is tartalmaz, ilyen (dobozos) vitaminokat akkor veszek ha tyúkok vedlenek, hogy ez segít e valamit nem tudom, valaki régen tanácsolta, (és az sem mellékes, hogy régen takarmány gyárban dolgoztam, én adagoltam bizonyos dolgokat a táp keverékhez).
A tyúkjaim takarmány keveréket esznek leginkább, nem szoktam külön darálni mindenkinek,
 a vitaminokat a kertből kapják, vannak olyan dolgok amiket kifejezetten nekik vetek.
Ilyenek  a takarmány répa, ezt a mezsgyére vetem vagy utak mellé, a cékla ezt sokat vetek de mi ritkán esszük, karalábé káposzta, ezeket is sokat vetek, mindig próbálkozok velük, de ritkán lesznek szépek. Ami télálló azok mennek a szerelő aknába mivel autó már vagy húsz éve nem állt felette, nyugodtan használhatom pince helyett.
De minden ami nem kell a kertből azonnal megy az udvarra, ezért szerettem a kecskéket is, ami nekem hulladék az az állataimnak csemege, amit ők sem esznek meg az megy a komposztba.
Addig amíg jó idő van és nem fagynak meg a növények, mindig van mit adjak a tyúkoknak, a kertből, a be nem érett paradicsomok, paprikák, vagy a tök és cukkinik amik már nem kellenek.
De télen amikor már fagyok vannak, elő veszem amiket erre az időre tettem el, és egy régi rozsdás nokedli szaggatóval le reszelem nekik. De idén semmi nincs nekik, mivel a költözés és egyéb dolgok miatt, semmit sem raktunk el.
És van amit itatásnál használok, az almaecet, ezt mindig is használtam, minden állatommal szoktam itatni, rengeteg vitamin van benne, és arról sem szabad meg feledkezni, hogy tyúkjainknak télen is szüksége van folyamatos víz ellátásra.

De mint már korábban is említettem, ezek a dolgok olyanok amiket én helyesnek tartok, tisztában vagyok azzal, hogy mások másként csinálják ezeket a dolgokat, és az ő döntéseiket nem kérdőjelezem meg.

2018. december 20., csütörtök

Tyúk udvar 2

Nagyon hideg van reggel, minden tiszta dér, és nagy a köd is, na de reggel ki kell menni és tenni a dolgomat. Meg etettem a malacokat ki tisztítottam a ketrecüket, és tiszta friss szalmát adtam nekik.
Aztán jöttek a tyúkok van hó az udvaron de nem nagyon járják be az udvart most, csak a kacsák járkálnak, most az ő ólukat is egy kicsit rendbe tettem, lényegében az ülő rudak alól ki szedtem a trágyás almot, és friss szalmát tettem oda is, utána a tojó fészkekből is kiszedtem a szalmát, mert vannak akik itt töltik az éjszakát és persze oda is piszkítanak. Most munka közben, vagy amikor kint vagyok náluk mindig meg fogok valakit aki épp mellettem áll, vagy ott kószál, legyen az tyúk kakas, vagy pulyka, a kacsák távolság tartóak. Most is fel vettem két kakast meg néztem őket, kicsit meg simogattam őket, aztán el engedtem had menjen a dolgára. A lányom mindig a pulykákra mondja, hogy azokat hogy lehet szeretgetni, mikor olyan csúnya a fejük sose fogná meg a fejüket nyakukat, de nekem ők is aranyosak, alig várom, hogy kicsik is legyenek.
Munkák után elmentem szódát cserélni, ott találkoztam két öreg ismerősömmel, velük dolgoztam együtt régebben a növénytermesztésnél, viccelődtek szokás szerint, mi van most keltél fel? kérdezték, mert már majd nem tíz óra van. El meséltem nekik eddig mi volt mit csináltam eddig, eléggé furcsállták, hogy szalmát teszek még azoknak is. Hát mondom muszáj kintről beviszik a lábukkal a nedvességet, az ajtó előtti rész mindig vizes ezt is cserélem nekik mindig ha kell, meg aztán nem mindenki van fent a rudakon azok a vizes padlón nem lennének jó helyen, ezért inkább szalmázok, persze ha hozzájutnék még mindig forgácshoz, akkor azt használnám.
Van egy csapat akiket láttam, hogy össze bújnak egy kupacba, szerintem ott jobb nekik mint a rudakon, így aztán tényleg jobb ha szalmázok.
Tél van, és nagyon hideg, most mínuszokat lehet mérni, ilyenkor másként is szokás etetni.
Nálunk ritkán van leves, mert inkább csak én eszem, a többiek is inkább csak a hús levest eszik, ilyenkor mindig több zöldséget teszek bele és abból kapnak a tyúkok is. De ez ritkán van ezért a téli vitamin hiányt másként is pótlom nekik, most a kertek csak gazt termeltek, és így nincs semmi elrakva nekik télre, tavaly még takarmány répát is termeltem, most még azt sem.
A minap voltunk az egyik nagy áruházban és ott vettem néhány céklát, azt reszeltem le nekik, de ugyan így csinálom nekik más zöldséggel is. De veszek nekik vitamin kiegészítőket is a jól ismert jolovitot , futort, AP17-et. vagy amit régen a nyulakkal is itattam az az almaecet.
Régen valaki azt mondta nekem, (hogy a tyúkoknál a meszet is pótolni kell és az a legegyszerűbb meg oldás ha vissza dobod nekik a tojás hajakat). Nagyon jó ötlet volt, néhány nap után a tyúkok meg ették a tojásaikat, majd nem minden nap lehetett látni egyet egyet a csőrében tojás héjjal, 70 tyúkom volt akkor, lehet sejteni mekkora kárt csináltak a madaraim. Ezt meg próbáltam meg akadályozni, de ez már nem ment mésszel sem, elég durva és drasztikus dolgot csináltam, ez nem volt túl jó ötlet belátom, azt a tyúkot akit meg láttam tojást enni, lelőttem. Ez sem segített nyilván kb 20 tyúk le vágása után beláttam semmi nem segít, és így ástam egy nagy gödröt és minden madarat levágtam és el temettem, tudom csak kiszúrásként adták a tanácsot, mint azt is valaki másnak, hogy etessen a tyúkokkal nokedlit akkor jobban tojnak majd, volt olyan tyúk amelyik meg fulladt.

De ennek ellenére ma is ettek a tyúkjaim tojás hajat mindig esznek, mert gyűjteni szoktuk, van egy edényem ott szárítom, majd amikor darálok össze töröm a hajakat, és ledarálom a kukoricával és búzával.



Télen a keverékem két kukorica egy búza, nyáron fordítva, azt olvastam valahol ez a jó arány,nem tudom de én így csinálom, ez egy kevés adag ami így készül, mert igazából azt a keveréket eszik amit a sertések, csak ebből is adok egy adagot nekik.




Én mindig azt szoktam mondani minden kocsis a maga lovát dicséri, ezért azok amiket le írtam nem tudáson alapulnak, hanem nekem így felel meg, ezeket a dolgokat tartom helyesnek.

2018. december 15., szombat

Tyúk udvar! 01.

Még anno amikor újra elkezdtem tyúkokat tartani az azzal kezdődött, hogy elcseréltem a lovas cuccaimat öt brojler csirkére. Ezeket nem vágtuk le rögtön, hanem tovább tartottam őket, elég nagyra nőnek még akkor is ha nem kapnak tápot. Mára már csak egy maradt meg, őt totyogónak hívjuk, és már csak napjai vannak vissza, hogy közeleg karácsony. Később már tavasszal vettem még egy helyről előnevelt tyúkokat, ha már vettetek ilyet és nem volt szerencsétek, akkor tudjátok, hogy a többsége kakas volt, ha jól emlékszem 15-ből. 5 tyúk. A kakasok persze amikor már jó súlyban voltak mentek a hűtőbe, kettőt tartottam meg, gyönyörűek lettek, az udvar igazi díszei voltak, az egyiket később el ajándékoztam. Nyáron pedig vettünk néhány letojt tyúkot is, illetve később az öcsém is át passzolt néhányat az övéből. Szépen tojtak a tyúkok, és mindig volt annyi tojásunk,  hogy ne kelljen vennünk, sőt néhányat még mi adtunk el, nem tudom melyik az de néha akkora tojást tojik, hogy csak lesek nagyokat.



Ezen a sikereken nagyon felbuzdult a párom, és még ma is mondogatja, hogy szeretné ha majd lennének kiscsibéink is, hát remélem jövőre elkotlik valamelyik tojónk.
 Meg próbálom felidézni hogy is volt nyáron.
Nyáron mikor ide költöztünk akkor, csak a két kakas és néhány tyúkunk volt,(nem tudom hány volt akkor). Valamikor szeptemberben  kerestem etetni valót, és akkor elmentem valakihez, nála volt három szürke tyúk ami megtetszett, és sikerült elcserélnem három letojtra. Nem tudom, hogy milyen fajták, vagy hogy van e ilyen fajta egyáltalán.


Deee, voltak nála pulykák is, és szerencsére neki nem kellettek, és így nekem el adta őket, azt mondta, hogy egy kakas a többi tyúk, de tévedett mert kettő kakas van benne, de ez nem baj.
Így aztán mikor haza jöttem a három mázsa búzával, mutattam a páromnak, milyen plusz rakománnyal jöttem haza, de persze ezért sem neheztelt rám. (sokszor említem, hogy a párom városi lány, de nagyon őrül mindennek, és nagyon nagy támogatóm.)

Egy két hónappal ezelőtt beszéltem egyik haverommal, mert éppen kacsákat kerestem, és segítséget vagyis tippet kértem tőle, hogy kinél lehetne venni, szerencsém volt neki éppen volt eladó. Van egy "nem is tudom minek nevezzem˝ be állítottság vagy elképzelés, a, z állataimmal kapcsolatban,
 a tenyészállataimat úgy állítom össze, hogy három lány egy fiú, és ezért három kacsa lányt vettem tőle, fiút majd valaki mástól fogok venni.
Volt nála néhány idei csirke, és érdeklődtem is, hogy a kakasokból nem adna el néhányat, mert szerettem volna kakasokat is venni, hogy színt vigyek az állományomba, mert a három szürkén kívül mindenki vörös, akkor azt mondta mind leakarják vágni. Később szerencsére felhívott, hogy vihetek belőle, mert unják a sok pucolást, de elkérte az enyémet magnak, a nagy vöröst, azt elvittem neki kettőt adott érte, egyet meg megvettem.


A korábban említett brojler csirkékből már csak egy van, egy tyúk, a többi tyúkot le kellet vágnom, mert a kakas amikor rájuk ment felhasította a bőrüket, a kakas karácsonyi menü része lett. De ez a tyúk most lesz karácsonyra levágva, már nem tojik rég, ha levágom azt is cikkezem, mert szép nagy legalább öt kiló, szeretnék most nyáron is venni ilyeneket, hogy kukoricán fel hizlaljam őket.

A tavasszal szeretnék tenyészpárokat össze rakni, na nem szó szerint, csak külön csukom akiket kiválasztok. A három kakast a három szürkével, az öt tojó amit egy keltetőből vettem azok kettős hasznúak szép nagyok őket is kakasok közé teszem, illetve a letojtak közt van néhány amelyiknek kicsit más a színe, van bennük egy kis fehér, a többiek külön lesznek zárva és majd mennek a fazékba. Nagyjából három kakas és kilenc tíz tyúk lesz egy helyen, és így biztos, hogy az ő tojásuk lesz ki keltetve, ha majd valaki elkotlik közöttük , ha más nem akkor az egyik néma kacsa, a kotlásban ők a legjobbak, de egyik ismerősöm szerint azok nem fogják a csibéket elfogadni.

Hát egyelőre ennyit a tyúk udvarról, természetesen még fogok erről írni.

2018. december 14., péntek

Jelenlegi helyzet, és mi történt eddig!

Hát elég rég írtam utoljára, de nem igazán volt rá lehetőségem.

Nos az előző cikkemben említett házat itt helyben sikerült meg venni, nyár elején, de azért néztünk a környéken is ingatlanokat, és az a helyzet, hogy az egyik szomszéd faluban láttunk egy sokkal jobbat, hatalmas telekkel és szép nagy istállókkal, de arról lecsúsztunk valaki jobb ajánlatot tett.
 Na de ezt itt meg vettük, de az épületek már nem olyanok mint amire emlékeztem, de nem baj, majd meg csinálom, az igazság az, hogy az állatok előbb ide költöztek mint mi, mert a házzal lassan haladtunk, a szakember hiány miatt.



Eredetileg öt egyforma boxra volt osztva az istálló, de most csak ez a három használható.


Ez régen ló istálló volt de se oldalai se az alja nincs meg.

Nagyon zavar hogy köztem és a szomszéd közt csak ez a drót kerítés van, és már az sem a legjobb állapotban.

A mostani állomány 22 tyúk 3 kakas, 4 pulyka(2 tyúk 2 kakas), 3 lány néma kacsa, majd szerzek nekik fiút is, és 4 süldő kettő kocának kell. Tyúk udvar címmel majd erről külön írok.

DE menjünk vissza tavaszig, Áprilisban vettem egy rotációs kapát felszereléssel együtt járó kerék, eke, töltő eke, sorköz művelő, nagyon jó kis gép(majd külön cikk lesz erről).





Május elsején sikerült vennem egy japán traktort, ami mint később kiderült több hibával is rendelkezett, de mit is várhattam volna tőle, itt magyarban csak 15 évet volt, kitudja mennyit dolgozott kint. Egyébként nagyon szerettem(mert már eladtam) erről is külön cikket írok majd. 




Mivel a terület elhanyagolt volt egy kicsit, és gaz vágásával már nem akartam bajlódni, úgy döntöttem, hogy veszek valamit ami mindig vágni fogja. Kecskét nem sikerült vennem, de birkát igen, így kerültek ők ide, az egyik még itt is ellet egy gyönyörű kost. Nem vagyok birkás, mindig is kecske párti voltam ezért miután el végezték dolgukat és most már a gaz sem nő és azt is a baromfi kordában tudja tartani,ezektől is meg váltam már.




Sajnos a ház keresés és a későbbi javítási munkák amiket munkahely mellett kellet csinálnom, nem jutott időm a kertekre, mindegyiket felverte a gaz, néhány tököt cukkinit leszedtem, de a java kint maradt, a paradicsomot és paprikát pedig szinte nem is szedtük. Az itteni kertben nagyon nagy volt a gaz, kézi kaszával lesem tudtam vágni, az egyik haverom tárcsázta le, jövőre egyik kertben sem akarok termelni csak rotálok, szerintem rengeteg gaz lesz és ezt nem fogom tudni kordában tartani. A trágyás parcellákat mivel láttam, hogy sok a meztelen csiga benne, és szerintem a poloska is, fekete fóliával fogom takarni, nem a legjobb meg oldás ezzel tisztában vagyok, de most ez lesz.
Hát röviden ennyi arról, hogy mi volt eddig a többi már a jövő, illetve külön cikkekben írom meg.

2018. március 18., vasárnap

2018! Tervek az idei évre, és a következőkre.

Sziasztok! 
Mint már az előző cikkemben ígértem, írok a terveimről. Két dolog is jött ami arra az elhatározásra ösztönzött, hogy át gondoljam a jelenlegi helyzetemet.

Az egyik az, hogy úgy hozta az élet, hogy én és a párom ha minden jól megy az idén össze fogunk költözni, itt helyben akarunk meg venni egy házat, ami nagyon jó, vannak hozzá elég nagy és jó állapotban lévő, istállók és mellék épületek. 
A másik, hogy nem rég, munka helyi stressz elégé megviselt, előléptettek és a két oldalú nyomást nem tudtam kezelni, orvosokhoz kellet mennem, és ők azt javasolták külön külön, hogy változtassak az életemen és hagyjam a munkámat. Kikérdeztek mindenről, és azt mondták hogyha szeretem a kertet és értek is hozzá, meg van is hozzá kedvem, akkor ezt csináljam.

Kaptam két hét pihenést a házi orvosomtól és így napközben egyedül voltam, és lehetőségem volt zavartalanul átgondolni mindent. Az a nagy szerencsém, hogy a párom támogat is ebben a döntésemben, főleg, hogy ő is unja már a munkába járást és a három műszakot. Városi leány de nagyon tud örülni mindennek.

Szóval a terveimről, egyenlőre annyit.
Jó lenne azt a házat megvenni, az ottani istállók elrendezése miatt nagyon jó lenne, ez lenne az anya rész, itt helyezném el az anya állatokat és a lovakat.
Ennél a háznál lenne:- két tehén egy tejelni egy pedig elléskor dajka is lenne, mind két tehén kettő borjút nevelne. A már említett két ló, három koca, öt anya és egy bak kecske + a születendő gidák. Illetve itt fogok még tartani nyulat és baromfit, a mostani és tavalyi sikereink miatt tyúkok lesznek 10-15 db és én szeretnék pulykákat is ezeket élve vagy vágva fogom eladni.
Ha ez a ház megvan akkor anyám házánál lebontom és újra építem az istállót ez most 65 nm, (szükség esetén hosszabbítható) két részre tagolt, itt helyezem el a növendék, hízó állatokat. A tervem, hogy évi 6-8 bikát, és nagyjából 45 sertést fogok itt fel hizlalni, mellette még értékesíteni lehet majd a kecske gidákat és a csikót. 
Szeretnék majd egy másik épületet is felépíteni, itt olyan helyet akarok ki alakítani, ahol lelehet vágni, majd az állatokat, úgy akarom csinálni, hogy az állatokat élve vagy vágva egyaránt tudjam értékesíteni. De ez a hosszú távú terv, ez a rész azért több mindentől is függ, de mindent törvényesen fogunk csinálni.

De ne hagyjuk ki azt a lehetőséget sem, hogy három kerttel fogok rendelkezni, illetve a párom szomszédjáét és az egyik haveromét is használni akarom majd, ha másra nem is akkor arra, hogy ide takarmány növényt fogok tenni. A három kert és az, hogy két háznál is van kút, lehetővé teszi a kertészkedést, és nem okoz gondot az öntözés. A kertészkedésben a munkákat minimálisra csökkentem azzal, hogy majdnem az egész terület 30cm trágya mulcs , fogja fedni így a gyomlálási munka igen kevés lesz.

Persze a pénz az ami sok mindenben dönt, ezért kiszámoltam nagyjából mit mennyiért fogok eladni, és a lehetséges bevétellel számoltam, mindent alacsony áron adtam el, és majdnem azt a pénzt kaptam meg amit a gyárban keresek, de persze éves szinten. Nem fogok ebből meggazdagodni, de tényleg azzal fogom a legtöbb időt tölteni amit szeretek, és persze a szabadban leszek, nem pedig egy gyárban. Persze rezsim lesz és kell a pénz tehát az elején kelleni fog a munkahely, 
de van itt a közelben egy munka lehetőség, de ez állandó reggeles és nem fizet valami jól, de ezzel ki tudom egészíteni a bevételeimet, de munka nélküliként még közhasznúnak is elmehetek, de van erre mindenféle alkalmi is. A kertészet miatt inkább csak ősztől tavaszig mennék ilyen helyekre.
De mint említettem ezt a tevékenységet törvényesen fogom csinálni, vagyis fizetem magam után a szükséges járadékokat, ez pedig nem lesz nehéz mert a párom most tanul, számviteli és pénzügyi ügyintézést tanul.
De ez nem egyik napról a másikra fog történni, én is két évre tervezem, hogy elrendeződik és kialakul minden, tudom, hogy nem minden fog simán menni, lesznek nehézségek. 
De az a szerencsém, hogy van bőven helyem ahhoz, hogy ezt meg valósítsam, és a párom mint már annyi mindenben, most is mellettem van.
Annyi nagy hátrányom van most, hogy nincs semmi erő eszközöm, se ló se traktor, a nagyobbik baj az lesz, ha nem nekünk adják el a házat. Másik házat tudunk még venni, de ilyen épületekkel nem.

De erről az egészről folyamatosan fogok írni.

2018. március 16., péntek

Március! Helyzet jelentés!

Sziasztok! Már nagyon régen nem írtam, de nem igazán volt miről, semmi érdekes nem történt.
Sajnos hiába vagyok itthon néha napokig mindig akkor van rossz idő. December és a Január is rosszul telt, pedig minkét hónapban, két hétig is itthon voltam de hiába, reggelente fagyott, akkor gyorsan kimentem a kertbe, és neki láttam egy parcellának, de elég hamar felengedett és ragadt, csúszott, úgy hogy hamar bekellet fejeznem. Januárban inkább a hó esett, vagy ha nem az akkor sár volt a gond, de a legtöbbször a sár jelentett gondot , és még most is ez a helyzet, ma is csak azért van időm írni mert tegnap este óta esik. Volt azért néhány nap amikor kitudtam menni és a párom kertjében sikerült három parcellát meg csinálni.





A sár abban is hátráltassa a kerti munkáimat, hogy a Józsiék sem tudják hordani a trágyát nekem mert, a traktor elsüllyed, és érthető, hogy nem akarják a területet teljesen feltúrni, de a sár miatt ők sem tudják ki vinni azt a rengeteg trágyát, így most náluk gyűlik a kupac. De ez azért jó nekem, mert ha megjön a jó idő és szólok nekik akkor elég hamar meglesz a szükséges mennyiség.
Hamar át tudják hordani nekem, mert nekik azért vannak meg felelő eszközeik.

itt még jó volt az idó



ennyit tudtak utoljára át dobni, de a háttérben már látni hogy feltörik a földet





Úgy hogy, napok óta bánkódom azon, hogy telnek a napok és a hetek de nem tudok semmit sem csinálni, de tegnap sikerült a fák metszése, és lemosó permetezése. Most a héten megjöttek a megrendelt vetőmagok, és ma ha már esik az eső, és megint nem lehet kimenni, elvetettem a paradicsom palántának való magokat, lett is 110 palánta növendékem.





Most már március közepén vagyunk, úgy hogy, alig egy hónap és meg kezdődnek a kerti munkák, ilyenkor már aki ezt az életformát kedveli, kezd pezsegni és mind többet a kert felé tekintgetni, én sem vagyok ezzel más ként. Mindenféle tervek kavarognak bennem mit és mennyit fogunk idén termeszteni, új növényeket is találtam amiket még nem ismerek, és ezek még inkább sürgetnek, hogy ki tudjam próbálni milyenek lesznek, és az idei év nagy kísérlett is lesz.

 A következő cikkemben bővebben.

Az állat tartásról csak annyit, sertéseink kifogytak Januárban levágtuk az első kettő hízómat, azt amelyik nem akart meg nőni és a durokot, ezt sajnos valami érte nem tudott felállni, mindig tudtam, hogy egyszer valami érni fogja.
Minden alkalommal amikor ki tisztítottam a ketrecüket, és friss forgácsot vagy szalmát dobtam nekik, mindig belevágta magát, felugrott rohangált, de volt,hogy csak úgy dobálta az itatós vályút, mindig mondtam ezt a malacot egyszer éri valami, hát igazam lett. Februárban pedig levágtuk a másik kettőt is, ezek súlya kb  150kg volt, sajnos ezt senki nem fényképezte. Most már csak a tyúkok maradtak, de ezek szépen termelik a tojást tegnap is 4 volt, a párom igazi városi lány de nagyon fel van lelkesedve, így jövőre és a következő évekre mindenből többet szeretnénk.

De erről majd, a következő cikkemben már írok is.

2017. december 15., péntek

Decemberi események!

Újra jelentkezem az én kicsi tanyámról. 

Nos, az a helyzet hogy a korábbi ijedségem alaptalan volt, mert a szomszédom mégis hordja nagy tételben az értékes trágyát. És igen csak nagy az a tétel, mivel egy lovas kocsi és egy trágyaszóró kocsi hordja, hetente jön össze egy kisebb kazal, és annak is örülök, hogy most már van egy jó telefonom, amivel már tudok képeket is készíteni. 


Józsi szomszédom vett az Mtz hátuljára egy forgatható rakodót van rajta egy nagy csipesz, na azzal aztán könnyen fel tudja rakni a trágyát bármire.
A kertemnek azt a részét, ami eddig is takarva volt fel töltöttem ki egészítettem új réteggel, és elkezdtük a párom kertjére is hordani, ezt persze csak Péter barátom csacsijával tudom hatékonyan meg csinálni, nem szeretném át talicskázni ezt a rengeteg anyagot. 



Sajnos mind kettőnk a munkája miatt csak vasárnap ér rá erre a munkára, úgy hogy elég nagy mennyiség gyűlik össze arra a napra, de ha sikerülne meg csinálnom hogy a páromhoz hátulról is betudjon menni a traktor pótkocsival az nagy segítség lenne. De jól haladunk már nincs sok hátra, és a kertek felesznek töltve és a jövőben már csak kiegészítenem kell őket.
De ezzel a a takarással, történt egy esemény ami eléggé  furcsa volt, valaki meg nézte és kérdezgettet erről, hogy hogyan is működik miért és mire jó, mert ő ilyet még nem látott és nem hallott róla. De aztán az egész egy fordulatot hozott ő kezdett tanácsokat adni hogy hogyan kellene ezt csinálni, a legjobb az volt amikor azt mondta hogy tegyek rá műtrágyát.
Most jönnek az ünnepek és majd akkor szépen ki lesszenek terítve a kupacok, jó lenne most a fagy mert ekkora sárban lehetetlen talicskázni mert ingen csak elsüllyed a kereke.

Az állat állományomról csak annyi hogy a malacok szépen nődögélnek, februári vágásra szépek lesznek, bár az egyik nem nagyon nő ő meg maradt kb 45kg nál, de őt az ünnepekre akarom levágni, malac pecsenyének. De az ünnepekre már levágtuk a kakasokat, na azok is elég szép súlyban voltak. Na erről eltűntek a képek amiket csináltunk, de ti akik ugyanúgy saját jószágot tesztek az asztalra sejthetitek milyenek lehettek , az egyik kakas ami bőven elég lesz egy levesre az karácsonykor lesz meg csinálva. Maradt 5 tyúkunk ezek szépen tojnak, napi két három darabot, a párommal majd szeretnénk többet is tartani, de a mostani ól elég kicsi lenne erre a célra.
És mint korábban már említettem más állatokat is szeretnénk, de ez még nagyon a jövő titka.

történt egy kis meg lepetés is a szalma takarásba tettem gomba oltó anyagot a leírása szerint ez szabad földi és működnie kellene de ebből nem lett semmi de majd újra meg próbálom jövőre, de a mag lepetés az hogy nem ott jött ki a gomba ahol akartam hanem a barka fám alján és lett is rajta egy kisebb pörkölt adag.





Egyelőre ennyi, majd ha ünnepek közt sikerül kiraknom a parcellákat újra cikkezek.





Nyúl tenyésztés! Kezdet.

Valamikor  a napokban elcseréltem egy bika vályúmat az egyik haverommal egy nyúlólra, mert szerettem volna tartani néhány nyulat. Hoztam is ...