2016. szeptember 29., csütörtök

Szalmatakarás ahogy mások csinálják!

Az internetről szedtem ezeket a képeket, meg lestem mások hogyan csinálják, hátha látok valami érdekeset amit én is tudnék hasznosítani. Biztosra veszem  hogy mindenki aki érdeklődi az ilyen kertészkedés iránt találni fog valami érdekeset amit kifog próbálni, úgy ahogy én is.















2016. szeptember 27., kedd

Az első szárnyasaink.

Épp az egyik nap gondolkodtam dolgokon, mostanában nagyon rendetlenkedik a hátam és a lábam, ezért úgy döntöttem nem veszek lovat, hanem inkább traktort. És pont tegnap az egyik ismerősöm eljött meg kérdezni meg vannak e még a lovas cuccaim, mert neki kellene. Mivel meg volt még, neki is adtam, és volt itt egy használaton kívüli kordé azt is elkérte, de mivel nem akartam ezekért pénzt kérni hát elcseréltük, adott érte csirkéket.

Úgyhogy ki kellet találnom hova is tegyem őket nem igazán voltam erre most berendezkedve, így aztán rögtönöznöm kellett. A barátnőmék régi galambháza üresen állt, ezt rendeztem be nekik.




Először ülőkéket készítettem el majd, a tojó ládát, bár nem hiszem, hogy tojnának is majd, mert ezek brojler csirkék. Még szerencse hogy, múltkor amikor össze lett vágva az rengeteg fa hulladék és használt bútor félre tettem néhány jobb darabot.








Még régebben csináltam ezt az etetőt és itatót a galamboknak, nem egy nagy valami de jól beváltak még ha én is találtam ki őket.



Az ön etetőt az egyik ismerősömnek is meg csináltuk ő nyulaknak tette be és be vált. Ha legközelebb is csinálok ilyet az már sokkal jobb lesz.








Persze a lányom nagyon örült nekik, mindjárt elkezdte őket etetgetni fűvel mindent ő akart nekik adni, és persze egy kis babusgatás is belefért.





Rá nézésre kettő kakas és három tyúk, ha meg érik akkor az egyik kakas karácsonyi fogás lesz, de épp az imént említette valaki hogy, mivel ezek brojlerek és nagyok nem sokára elfognak pusztulni, ezt mondjuk nem értem, de majd kiderül.

Ingyen ültető poharak.

Tegnap kimentünk a lányommal a temetőbe, guberálni. Megnéztük a konténert és környékét megint dobtak e ki ültető poharakat. sikerrel jártunk, mert rengeteg volt, még nem tüzelték el őket, az Emília meg is számolta csak úgy szorgalomból, több mint százat hoztunk be. Az előző adaggal már lesz bőven, paprikát-paradicsomot nevelni.







Nálunk egy ideig gyűjtögetik ezeket a közhasznú dolgozók majd el tüzelik a vég eredmény üveg és fém amit leadnak majd ha sok lesz. Én a szebb jó állapotú poharakat el szoktam hozni.

2016. szeptember 26., hétfő

Szalmatakarás Szeptember! Epres befejezése. + Szeder.

Mivel nagyon jó idő volt neki láttam az epresem beültetésének! De sajnos az elmúlt hetekben az egészségem igen csak meg romlott, a derekammal van egy kis probléma. Elkezdtem az ültetést, de nem bírtam nagyon nehézkesen ment, ezért át mentem és szóltam a barátnőnek jöjjön segíteni. Sajnos a régi epres annyira sűrű lett, hogy nehéz volt kiszedni az alanyokat, igazából vadászni kellet melyik a szép nagy szemű és melyik a pici, inkább szamóca. Már annyira benőtt mindent hogy muszáj volt őket szétültetni, és amúgy sokkal többet akartam az eperből.



Maga az ültetés nem okozott nagy gondot, a sor és tő távolság az 40*40-cm, ennek kijelölését egy tákolt táv tartóval oldottam meg. 



A szalmába öklömnyi gödröket ástunk kapartunk kézzel, majd ebbe került egy kis föld, majd a palánta és megint föld. Nem mindegyik gödröcskébe került föld, annak a palántának amelyiket sikerült földdel együtt kivenni nem kelet.






Mivel ezt a parcellát muszáj volt egyszerre két oldalról ültetni főleg a sor jelölő miatt, ezért a párom nagy segítség volt. (A lányom most nem tudott segíteni, fellépése volt.) Így nem kellett újra végig cipelnem mindent a másik oldalról is. Igazi városi lány létére nagyon ügyes volt.


Az a karó a szedernek kell majd tavasszal.



Most így néz ki a parcellám benne a szedernek szánt karókkal ezek ideiglenes karók majd szeretném ki cserélni őket. összesen 11 db, ha majd úgy teremnek mint eddig is rengeteg termés lesz ezeken is. Előbb az eper fog teremni majd a szeder így nem lesz gond a szedéssel és gondozással.


 Ez a módszer szerintem nagyon meg könnyíti az eper termesztést, igaz hogy belekeveredhetett a másik fajta is de ez nem nagy gond. Ha elkezd be érni ki lesz selejtezve, vagyis tövestől ki tépem. Ezek most vegyesen vannak korra is, vannak régiek amik már három évesek de vannak fiatalok is ideiek. Palántát nagyon könnyen tudok majd termelni, szerencsére sikerült az egyik epret úgy kiszednem hogy az inda is teljesen meg maradt rajta.





A belső sorokról le lesz vágva a kacs, a külsőkről pedig ha kell tudok palántákat nevelni. A parcella két oldalán sorakoznak majd a kis poharak, ,majd el kell mennem poharakat szerezni mert úgy nézem kevés lesz ami van. Erről az eperről akár három új palántát is tudnék szerezni, minden munka amit elkel velük végeznem esetleges gazolás öntözés nagyon könnyen meg oldható. Ültetés közben találtunk egy ilyet is, ezt én biztató jelnek vettem.


De ha minden jól megy, mindnek ilyennek kell lennie.



De ha már szóba került a szeder akkor arról is ejtek néhány mondatot és elmondom a terveimet. Néhány évvel ez előtt hoztam néhány szedret és ribizlit  az öcséméktől, de akkor még a kert nem volt bevetve csak füves terület volt, így mindent egy helyre ültettem de már benőtték ezt a területet.




Nem nagyon kivehető de a kép elején van egy almafa csemete is, meg egy rebarbara is, idővel ők is nagyok lesznek ezért volt szükséges az át telepítés.
Mint már említettem az epres közepére kerülnek az oszlopok 80 cm-re vannak egy mástól, minden harmadik eper sorra jut egy. A szeder egyik nagy tulajdonsága hogy hosszú hajtást növeszt ezt ki fogom használni hogy új palántákat szedhessek belőlük ha kell. 
Mivel még nincs beültetve a parcella szederrel, levágtam egy hajtást, hogy szemléltetni tudjam, hogy képzeltem el az egész folyamatot.






                                                                                                                                           
Amikor a szeder hosszú hajtást növeszt, azt lehajtom a parcella mellé, úgy hogy az bele érjen egy nagyméretű cserépbe, amibe teszek földet a hajtást egy kisméretű karóval és madzaggal rögzítem. Már régebben meg figyeltem ez a lehetőséget a szedernél, a ki kötözés azért kell, mer régebben csináltam ilyet, de akkor a szél ki húzta a hajtást a pohárból. Amikor eljön az idő akkor egy metsző ollóval levágom az anya növényről és kész az új ültetésre alkalmas növényem.

Kedves olvasóim remélem ezzel a cikkel is tudtam valamit segíteni, vagy hasznos ötleteket adni, tavasszal ez cikket folytatom, mennyi eper maradt meg és hogyan alakul ez a parcella.


Nyúl tenyésztés! Kezdet.

Valamikor  a napokban elcseréltem egy bika vályúmat az egyik haverommal egy nyúlólra, mert szerettem volna tartani néhány nyulat. Hoztam is ...