2018. december 20., csütörtök

Tyúk udvar 2

Nagyon hideg van reggel, minden tiszta dér, és nagy a köd is, na de reggel ki kell menni és tenni a dolgomat. Meg etettem a malacokat ki tisztítottam a ketrecüket, és tiszta friss szalmát adtam nekik.
Aztán jöttek a tyúkok van hó az udvaron de nem nagyon járják be az udvart most, csak a kacsák járkálnak, most az ő ólukat is egy kicsit rendbe tettem, lényegében az ülő rudak alól ki szedtem a trágyás almot, és friss szalmát tettem oda is, utána a tojó fészkekből is kiszedtem a szalmát, mert vannak akik itt töltik az éjszakát és persze oda is piszkítanak. Most munka közben, vagy amikor kint vagyok náluk mindig meg fogok valakit aki épp mellettem áll, vagy ott kószál, legyen az tyúk kakas, vagy pulyka, a kacsák távolság tartóak. Most is fel vettem két kakast meg néztem őket, kicsit meg simogattam őket, aztán el engedtem had menjen a dolgára. A lányom mindig a pulykákra mondja, hogy azokat hogy lehet szeretgetni, mikor olyan csúnya a fejük sose fogná meg a fejüket nyakukat, de nekem ők is aranyosak, alig várom, hogy kicsik is legyenek.
Munkák után elmentem szódát cserélni, ott találkoztam két öreg ismerősömmel, velük dolgoztam együtt régebben a növénytermesztésnél, viccelődtek szokás szerint, mi van most keltél fel? kérdezték, mert már majd nem tíz óra van. El meséltem nekik eddig mi volt mit csináltam eddig, eléggé furcsállták, hogy szalmát teszek még azoknak is. Hát mondom muszáj kintről beviszik a lábukkal a nedvességet, az ajtó előtti rész mindig vizes ezt is cserélem nekik mindig ha kell, meg aztán nem mindenki van fent a rudakon azok a vizes padlón nem lennének jó helyen, ezért inkább szalmázok, persze ha hozzájutnék még mindig forgácshoz, akkor azt használnám.
Van egy csapat akiket láttam, hogy össze bújnak egy kupacba, szerintem ott jobb nekik mint a rudakon, így aztán tényleg jobb ha szalmázok.
Tél van, és nagyon hideg, most mínuszokat lehet mérni, ilyenkor másként is szokás etetni.
Nálunk ritkán van leves, mert inkább csak én eszem, a többiek is inkább csak a hús levest eszik, ilyenkor mindig több zöldséget teszek bele és abból kapnak a tyúkok is. De ez ritkán van ezért a téli vitamin hiányt másként is pótlom nekik, most a kertek csak gazt termeltek, és így nincs semmi elrakva nekik télre, tavaly még takarmány répát is termeltem, most még azt sem.
A minap voltunk az egyik nagy áruházban és ott vettem néhány céklát, azt reszeltem le nekik, de ugyan így csinálom nekik más zöldséggel is. De veszek nekik vitamin kiegészítőket is a jól ismert jolovitot , futort, AP17-et. vagy amit régen a nyulakkal is itattam az az almaecet.
Régen valaki azt mondta nekem, (hogy a tyúkoknál a meszet is pótolni kell és az a legegyszerűbb meg oldás ha vissza dobod nekik a tojás hajakat). Nagyon jó ötlet volt, néhány nap után a tyúkok meg ették a tojásaikat, majd nem minden nap lehetett látni egyet egyet a csőrében tojás héjjal, 70 tyúkom volt akkor, lehet sejteni mekkora kárt csináltak a madaraim. Ezt meg próbáltam meg akadályozni, de ez már nem ment mésszel sem, elég durva és drasztikus dolgot csináltam, ez nem volt túl jó ötlet belátom, azt a tyúkot akit meg láttam tojást enni, lelőttem. Ez sem segített nyilván kb 20 tyúk le vágása után beláttam semmi nem segít, és így ástam egy nagy gödröt és minden madarat levágtam és el temettem, tudom csak kiszúrásként adták a tanácsot, mint azt is valaki másnak, hogy etessen a tyúkokkal nokedlit akkor jobban tojnak majd, volt olyan tyúk amelyik meg fulladt.

De ennek ellenére ma is ettek a tyúkjaim tojás hajat mindig esznek, mert gyűjteni szoktuk, van egy edényem ott szárítom, majd amikor darálok össze töröm a hajakat, és ledarálom a kukoricával és búzával.



Télen a keverékem két kukorica egy búza, nyáron fordítva, azt olvastam valahol ez a jó arány,nem tudom de én így csinálom, ez egy kevés adag ami így készül, mert igazából azt a keveréket eszik amit a sertések, csak ebből is adok egy adagot nekik.




Én mindig azt szoktam mondani minden kocsis a maga lovát dicséri, ezért azok amiket le írtam nem tudáson alapulnak, hanem nekem így felel meg, ezeket a dolgokat tartom helyesnek.

2018. december 15., szombat

Tyúk udvar! 01.

Még anno amikor újra elkezdtem tyúkokat tartani az azzal kezdődött, hogy elcseréltem a lovas cuccaimat öt brojler csirkére. Ezeket nem vágtuk le rögtön, hanem tovább tartottam őket, elég nagyra nőnek még akkor is ha nem kapnak tápot. Mára már csak egy maradt meg, őt totyogónak hívjuk, és már csak napjai vannak vissza, hogy közeleg karácsony. Később már tavasszal vettem még egy helyről előnevelt tyúkokat, ha már vettetek ilyet és nem volt szerencsétek, akkor tudjátok, hogy a többsége kakas volt, ha jól emlékszem 15-ből. 5 tyúk. A kakasok persze amikor már jó súlyban voltak mentek a hűtőbe, kettőt tartottam meg, gyönyörűek lettek, az udvar igazi díszei voltak, az egyiket később el ajándékoztam. Nyáron pedig vettünk néhány letojt tyúkot is, illetve később az öcsém is át passzolt néhányat az övéből. Szépen tojtak a tyúkok, és mindig volt annyi tojásunk,  hogy ne kelljen vennünk, sőt néhányat még mi adtunk el, nem tudom melyik az de néha akkora tojást tojik, hogy csak lesek nagyokat.



Ezen a sikereken nagyon felbuzdult a párom, és még ma is mondogatja, hogy szeretné ha majd lennének kiscsibéink is, hát remélem jövőre elkotlik valamelyik tojónk.
 Meg próbálom felidézni hogy is volt nyáron.
Nyáron mikor ide költöztünk akkor, csak a két kakas és néhány tyúkunk volt,(nem tudom hány volt akkor). Valamikor szeptemberben  kerestem etetni valót, és akkor elmentem valakihez, nála volt három szürke tyúk ami megtetszett, és sikerült elcserélnem három letojtra. Nem tudom, hogy milyen fajták, vagy hogy van e ilyen fajta egyáltalán.


Deee, voltak nála pulykák is, és szerencsére neki nem kellettek, és így nekem el adta őket, azt mondta, hogy egy kakas a többi tyúk, de tévedett mert kettő kakas van benne, de ez nem baj.
Így aztán mikor haza jöttem a három mázsa búzával, mutattam a páromnak, milyen plusz rakománnyal jöttem haza, de persze ezért sem neheztelt rám. (sokszor említem, hogy a párom városi lány, de nagyon őrül mindennek, és nagyon nagy támogatóm.)

Egy két hónappal ezelőtt beszéltem egyik haverommal, mert éppen kacsákat kerestem, és segítséget vagyis tippet kértem tőle, hogy kinél lehetne venni, szerencsém volt neki éppen volt eladó. Van egy "nem is tudom minek nevezzem˝ be állítottság vagy elképzelés, a, z állataimmal kapcsolatban,
 a tenyészállataimat úgy állítom össze, hogy három lány egy fiú, és ezért három kacsa lányt vettem tőle, fiút majd valaki mástól fogok venni.
Volt nála néhány idei csirke, és érdeklődtem is, hogy a kakasokból nem adna el néhányat, mert szerettem volna kakasokat is venni, hogy színt vigyek az állományomba, mert a három szürkén kívül mindenki vörös, akkor azt mondta mind leakarják vágni. Később szerencsére felhívott, hogy vihetek belőle, mert unják a sok pucolást, de elkérte az enyémet magnak, a nagy vöröst, azt elvittem neki kettőt adott érte, egyet meg megvettem.


A korábban említett brojler csirkékből már csak egy van, egy tyúk, a többi tyúkot le kellet vágnom, mert a kakas amikor rájuk ment felhasította a bőrüket, a kakas karácsonyi menü része lett. De ez a tyúk most lesz karácsonyra levágva, már nem tojik rég, ha levágom azt is cikkezem, mert szép nagy legalább öt kiló, szeretnék most nyáron is venni ilyeneket, hogy kukoricán fel hizlaljam őket.

A tavasszal szeretnék tenyészpárokat össze rakni, na nem szó szerint, csak külön csukom akiket kiválasztok. A három kakast a három szürkével, az öt tojó amit egy keltetőből vettem azok kettős hasznúak szép nagyok őket is kakasok közé teszem, illetve a letojtak közt van néhány amelyiknek kicsit más a színe, van bennük egy kis fehér, a többiek külön lesznek zárva és majd mennek a fazékba. Nagyjából három kakas és kilenc tíz tyúk lesz egy helyen, és így biztos, hogy az ő tojásuk lesz ki keltetve, ha majd valaki elkotlik közöttük , ha más nem akkor az egyik néma kacsa, a kotlásban ők a legjobbak, de egyik ismerősöm szerint azok nem fogják a csibéket elfogadni.

Hát egyelőre ennyit a tyúk udvarról, természetesen még fogok erről írni.

2018. december 14., péntek

Jelenlegi helyzet, és mi történt eddig!

Hát elég rég írtam utoljára, de nem igazán volt rá lehetőségem.

Nos az előző cikkemben említett házat itt helyben sikerült meg venni, nyár elején, de azért néztünk a környéken is ingatlanokat, és az a helyzet, hogy az egyik szomszéd faluban láttunk egy sokkal jobbat, hatalmas telekkel és szép nagy istállókkal, de arról lecsúsztunk valaki jobb ajánlatot tett.
 Na de ezt itt meg vettük, de az épületek már nem olyanok mint amire emlékeztem, de nem baj, majd meg csinálom, az igazság az, hogy az állatok előbb ide költöztek mint mi, mert a házzal lassan haladtunk, a szakember hiány miatt.



Eredetileg öt egyforma boxra volt osztva az istálló, de most csak ez a három használható.


Ez régen ló istálló volt de se oldalai se az alja nincs meg.

Nagyon zavar hogy köztem és a szomszéd közt csak ez a drót kerítés van, és már az sem a legjobb állapotban.

A mostani állomány 22 tyúk 3 kakas, 4 pulyka(2 tyúk 2 kakas), 3 lány néma kacsa, majd szerzek nekik fiút is, és 4 süldő kettő kocának kell. Tyúk udvar címmel majd erről külön írok.

DE menjünk vissza tavaszig, Áprilisban vettem egy rotációs kapát felszereléssel együtt járó kerék, eke, töltő eke, sorköz művelő, nagyon jó kis gép(majd külön cikk lesz erről).





Május elsején sikerült vennem egy japán traktort, ami mint később kiderült több hibával is rendelkezett, de mit is várhattam volna tőle, itt magyarban csak 15 évet volt, kitudja mennyit dolgozott kint. Egyébként nagyon szerettem(mert már eladtam) erről is külön cikket írok majd. 




Mivel a terület elhanyagolt volt egy kicsit, és gaz vágásával már nem akartam bajlódni, úgy döntöttem, hogy veszek valamit ami mindig vágni fogja. Kecskét nem sikerült vennem, de birkát igen, így kerültek ők ide, az egyik még itt is ellet egy gyönyörű kost. Nem vagyok birkás, mindig is kecske párti voltam ezért miután el végezték dolgukat és most már a gaz sem nő és azt is a baromfi kordában tudja tartani,ezektől is meg váltam már.




Sajnos a ház keresés és a későbbi javítási munkák amiket munkahely mellett kellet csinálnom, nem jutott időm a kertekre, mindegyiket felverte a gaz, néhány tököt cukkinit leszedtem, de a java kint maradt, a paradicsomot és paprikát pedig szinte nem is szedtük. Az itteni kertben nagyon nagy volt a gaz, kézi kaszával lesem tudtam vágni, az egyik haverom tárcsázta le, jövőre egyik kertben sem akarok termelni csak rotálok, szerintem rengeteg gaz lesz és ezt nem fogom tudni kordában tartani. A trágyás parcellákat mivel láttam, hogy sok a meztelen csiga benne, és szerintem a poloska is, fekete fóliával fogom takarni, nem a legjobb meg oldás ezzel tisztában vagyok, de most ez lesz.
Hát röviden ennyi arról, hogy mi volt eddig a többi már a jövő, illetve külön cikkekben írom meg.

2018. március 18., vasárnap

2018! Tervek az idei évre, és a következőkre.

Sziasztok! 
Mint már az előző cikkemben ígértem, írok a terveimről. Két dolog is jött ami arra az elhatározásra ösztönzött, hogy át gondoljam a jelenlegi helyzetemet.

Az egyik az, hogy úgy hozta az élet, hogy én és a párom ha minden jól megy az idén össze fogunk költözni, itt helyben akarunk meg venni egy házat, ami nagyon jó, vannak hozzá elég nagy és jó állapotban lévő, istállók és mellék épületek. 
A másik, hogy nem rég, munka helyi stressz elégé megviselt, előléptettek és a két oldalú nyomást nem tudtam kezelni, orvosokhoz kellet mennem, és ők azt javasolták külön külön, hogy változtassak az életemen és hagyjam a munkámat. Kikérdeztek mindenről, és azt mondták hogyha szeretem a kertet és értek is hozzá, meg van is hozzá kedvem, akkor ezt csináljam.

Kaptam két hét pihenést a házi orvosomtól és így napközben egyedül voltam, és lehetőségem volt zavartalanul átgondolni mindent. Az a nagy szerencsém, hogy a párom támogat is ebben a döntésemben, főleg, hogy ő is unja már a munkába járást és a három műszakot. Városi leány de nagyon tud örülni mindennek.

Szóval a terveimről, egyenlőre annyit.
Jó lenne azt a házat megvenni, az ottani istállók elrendezése miatt nagyon jó lenne, ez lenne az anya rész, itt helyezném el az anya állatokat és a lovakat.
Ennél a háznál lenne:- két tehén egy tejelni egy pedig elléskor dajka is lenne, mind két tehén kettő borjút nevelne. A már említett két ló, három koca, öt anya és egy bak kecske + a születendő gidák. Illetve itt fogok még tartani nyulat és baromfit, a mostani és tavalyi sikereink miatt tyúkok lesznek 10-15 db és én szeretnék pulykákat is ezeket élve vagy vágva fogom eladni.
Ha ez a ház megvan akkor anyám házánál lebontom és újra építem az istállót ez most 65 nm, (szükség esetén hosszabbítható) két részre tagolt, itt helyezem el a növendék, hízó állatokat. A tervem, hogy évi 6-8 bikát, és nagyjából 45 sertést fogok itt fel hizlalni, mellette még értékesíteni lehet majd a kecske gidákat és a csikót. 
Szeretnék majd egy másik épületet is felépíteni, itt olyan helyet akarok ki alakítani, ahol lelehet vágni, majd az állatokat, úgy akarom csinálni, hogy az állatokat élve vagy vágva egyaránt tudjam értékesíteni. De ez a hosszú távú terv, ez a rész azért több mindentől is függ, de mindent törvényesen fogunk csinálni.

De ne hagyjuk ki azt a lehetőséget sem, hogy három kerttel fogok rendelkezni, illetve a párom szomszédjáét és az egyik haveromét is használni akarom majd, ha másra nem is akkor arra, hogy ide takarmány növényt fogok tenni. A három kert és az, hogy két háznál is van kút, lehetővé teszi a kertészkedést, és nem okoz gondot az öntözés. A kertészkedésben a munkákat minimálisra csökkentem azzal, hogy majdnem az egész terület 30cm trágya mulcs , fogja fedni így a gyomlálási munka igen kevés lesz.

Persze a pénz az ami sok mindenben dönt, ezért kiszámoltam nagyjából mit mennyiért fogok eladni, és a lehetséges bevétellel számoltam, mindent alacsony áron adtam el, és majdnem azt a pénzt kaptam meg amit a gyárban keresek, de persze éves szinten. Nem fogok ebből meggazdagodni, de tényleg azzal fogom a legtöbb időt tölteni amit szeretek, és persze a szabadban leszek, nem pedig egy gyárban. Persze rezsim lesz és kell a pénz tehát az elején kelleni fog a munkahely, 
de van itt a közelben egy munka lehetőség, de ez állandó reggeles és nem fizet valami jól, de ezzel ki tudom egészíteni a bevételeimet, de munka nélküliként még közhasznúnak is elmehetek, de van erre mindenféle alkalmi is. A kertészet miatt inkább csak ősztől tavaszig mennék ilyen helyekre.
De mint említettem ezt a tevékenységet törvényesen fogom csinálni, vagyis fizetem magam után a szükséges járadékokat, ez pedig nem lesz nehéz mert a párom most tanul, számviteli és pénzügyi ügyintézést tanul.
De ez nem egyik napról a másikra fog történni, én is két évre tervezem, hogy elrendeződik és kialakul minden, tudom, hogy nem minden fog simán menni, lesznek nehézségek. 
De az a szerencsém, hogy van bőven helyem ahhoz, hogy ezt meg valósítsam, és a párom mint már annyi mindenben, most is mellettem van.
Annyi nagy hátrányom van most, hogy nincs semmi erő eszközöm, se ló se traktor, a nagyobbik baj az lesz, ha nem nekünk adják el a házat. Másik házat tudunk még venni, de ilyen épületekkel nem.

De erről az egészről folyamatosan fogok írni.

2018. március 16., péntek

Március! Helyzet jelentés!

Sziasztok! Már nagyon régen nem írtam, de nem igazán volt miről, semmi érdekes nem történt.
Sajnos hiába vagyok itthon néha napokig mindig akkor van rossz idő. December és a Január is rosszul telt, pedig minkét hónapban, két hétig is itthon voltam de hiába, reggelente fagyott, akkor gyorsan kimentem a kertbe, és neki láttam egy parcellának, de elég hamar felengedett és ragadt, csúszott, úgy hogy hamar bekellet fejeznem. Januárban inkább a hó esett, vagy ha nem az akkor sár volt a gond, de a legtöbbször a sár jelentett gondot , és még most is ez a helyzet, ma is csak azért van időm írni mert tegnap este óta esik. Volt azért néhány nap amikor kitudtam menni és a párom kertjében sikerült három parcellát meg csinálni.





A sár abban is hátráltassa a kerti munkáimat, hogy a Józsiék sem tudják hordani a trágyát nekem mert, a traktor elsüllyed, és érthető, hogy nem akarják a területet teljesen feltúrni, de a sár miatt ők sem tudják ki vinni azt a rengeteg trágyát, így most náluk gyűlik a kupac. De ez azért jó nekem, mert ha megjön a jó idő és szólok nekik akkor elég hamar meglesz a szükséges mennyiség.
Hamar át tudják hordani nekem, mert nekik azért vannak meg felelő eszközeik.

itt még jó volt az idó



ennyit tudtak utoljára át dobni, de a háttérben már látni hogy feltörik a földet





Úgy hogy, napok óta bánkódom azon, hogy telnek a napok és a hetek de nem tudok semmit sem csinálni, de tegnap sikerült a fák metszése, és lemosó permetezése. Most a héten megjöttek a megrendelt vetőmagok, és ma ha már esik az eső, és megint nem lehet kimenni, elvetettem a paradicsom palántának való magokat, lett is 110 palánta növendékem.





Most már március közepén vagyunk, úgy hogy, alig egy hónap és meg kezdődnek a kerti munkák, ilyenkor már aki ezt az életformát kedveli, kezd pezsegni és mind többet a kert felé tekintgetni, én sem vagyok ezzel más ként. Mindenféle tervek kavarognak bennem mit és mennyit fogunk idén termeszteni, új növényeket is találtam amiket még nem ismerek, és ezek még inkább sürgetnek, hogy ki tudjam próbálni milyenek lesznek, és az idei év nagy kísérlett is lesz.

 A következő cikkemben bővebben.

Az állat tartásról csak annyit, sertéseink kifogytak Januárban levágtuk az első kettő hízómat, azt amelyik nem akart meg nőni és a durokot, ezt sajnos valami érte nem tudott felállni, mindig tudtam, hogy egyszer valami érni fogja.
Minden alkalommal amikor ki tisztítottam a ketrecüket, és friss forgácsot vagy szalmát dobtam nekik, mindig belevágta magát, felugrott rohangált, de volt,hogy csak úgy dobálta az itatós vályút, mindig mondtam ezt a malacot egyszer éri valami, hát igazam lett. Februárban pedig levágtuk a másik kettőt is, ezek súlya kb  150kg volt, sajnos ezt senki nem fényképezte. Most már csak a tyúkok maradtak, de ezek szépen termelik a tojást tegnap is 4 volt, a párom igazi városi lány de nagyon fel van lelkesedve, így jövőre és a következő évekre mindenből többet szeretnénk.

De erről majd, a következő cikkemben már írok is.

2017. december 15., péntek

Decemberi események!

Újra jelentkezem az én kicsi tanyámról. 

Nos, az a helyzet hogy a korábbi ijedségem alaptalan volt, mert a szomszédom mégis hordja nagy tételben az értékes trágyát. És igen csak nagy az a tétel, mivel egy lovas kocsi és egy trágyaszóró kocsi hordja, hetente jön össze egy kisebb kazal, és annak is örülök, hogy most már van egy jó telefonom, amivel már tudok képeket is készíteni. 


Józsi szomszédom vett az Mtz hátuljára egy forgatható rakodót van rajta egy nagy csipesz, na azzal aztán könnyen fel tudja rakni a trágyát bármire.
A kertemnek azt a részét, ami eddig is takarva volt fel töltöttem ki egészítettem új réteggel, és elkezdtük a párom kertjére is hordani, ezt persze csak Péter barátom csacsijával tudom hatékonyan meg csinálni, nem szeretném át talicskázni ezt a rengeteg anyagot. 



Sajnos mind kettőnk a munkája miatt csak vasárnap ér rá erre a munkára, úgy hogy elég nagy mennyiség gyűlik össze arra a napra, de ha sikerülne meg csinálnom hogy a páromhoz hátulról is betudjon menni a traktor pótkocsival az nagy segítség lenne. De jól haladunk már nincs sok hátra, és a kertek felesznek töltve és a jövőben már csak kiegészítenem kell őket.
De ezzel a a takarással, történt egy esemény ami eléggé  furcsa volt, valaki meg nézte és kérdezgettet erről, hogy hogyan is működik miért és mire jó, mert ő ilyet még nem látott és nem hallott róla. De aztán az egész egy fordulatot hozott ő kezdett tanácsokat adni hogy hogyan kellene ezt csinálni, a legjobb az volt amikor azt mondta hogy tegyek rá műtrágyát.
Most jönnek az ünnepek és majd akkor szépen ki lesszenek terítve a kupacok, jó lenne most a fagy mert ekkora sárban lehetetlen talicskázni mert ingen csak elsüllyed a kereke.

Az állat állományomról csak annyi hogy a malacok szépen nődögélnek, februári vágásra szépek lesznek, bár az egyik nem nagyon nő ő meg maradt kb 45kg nál, de őt az ünnepekre akarom levágni, malac pecsenyének. De az ünnepekre már levágtuk a kakasokat, na azok is elég szép súlyban voltak. Na erről eltűntek a képek amiket csináltunk, de ti akik ugyanúgy saját jószágot tesztek az asztalra sejthetitek milyenek lehettek , az egyik kakas ami bőven elég lesz egy levesre az karácsonykor lesz meg csinálva. Maradt 5 tyúkunk ezek szépen tojnak, napi két három darabot, a párommal majd szeretnénk többet is tartani, de a mostani ól elég kicsi lenne erre a célra.
És mint korábban már említettem más állatokat is szeretnénk, de ez még nagyon a jövő titka.

történt egy kis meg lepetés is a szalma takarásba tettem gomba oltó anyagot a leírása szerint ez szabad földi és működnie kellene de ebből nem lett semmi de majd újra meg próbálom jövőre, de a mag lepetés az hogy nem ott jött ki a gomba ahol akartam hanem a barka fám alján és lett is rajta egy kisebb pörkölt adag.





Egyelőre ennyi, majd ha ünnepek közt sikerül kiraknom a parcellákat újra cikkezek.





2017. október 23., hétfő

októberi talajtakarás!


Ma aztán tényleg bejött az ősz, esik és fúj a hideg szél, így aztán most van időm írni. De idebent kellemes az idő kedvenc zenéimet hallgatom, miközben írogatok a kandallóban ég a tűz teát iszogatok a sütőben pedig sütőm a pulykát, a csajok (a párom és a lányom) pedig tanulnak. Reggel előkészítettem a húsokat és kimentem gyorsan meg etettem a malacokat, már szépen nőnek, aztán a tyúkokat is, hoztam be fát a kandallóba. összeállítottam a húst be a sütőbe aztán gyorsan kimentem elültetni a megy fát, ami tegnap ki maradt. Még a héten vettünk tíz gyümölcsfát és még csak most időnk elültetni, vegyesen vettünk három barackot, három szilvát, két cseresznyét, egy-egy meggyet, almát, a többit meg majd jövőre.
De térjünk a lényegre, vagyis a talajtakarásra, a mögöttem levő szomszédom mégis hozzám rakta le a trágyát, reggel, amikor jöttem haza a munkából akkor láttam, hogy a kert sarkában ott áll a lovas kocsijuk. Amikor haza éretem mindjárt meg is néztem miért van ott és hát nagyon örültem neki, hogy a trágyát hozta a kocsi még meg volt rakva, nem tudom mióta lehetett ott, mert már volt egy nagy halommal a kocsi mellett is. Gyorsan át öltöztem és fogtam magam és én raktam le a kocsiról a rakományt másnap reggel pedig még mielőtt lefeküdtem volna kiraktam egy parcellát. A következőnap pedig kiraktam a másodikat, éppen a munka közepén jött oda a szomszéd beszélgetni, meg kérdezte elég lesz e, hát mondom, kellene még rengeteg, először meg csinálom azokat, amik már meg vannak, aztán elkezdem áthordani a párom kertjébe. És azután fogom az enyémet megcsinálni, és ha majd az utolsó parcellát rakom, amelyik végébe rakja a trágya kupacokat akkor lesz elég, vagyis nagyjából tavaszig hordhatja. Erre csak azt mondta lesz bőven, mert két tehén három bikaborjú meg egy ló termeli, a szalmás trágyát ehhez még jönnek a hízómalacok, úgy hogy lesz még bőven, de ennek már két hete, és sajnos azóta nem hozott semmit pedig nagyon várom. Azt számoltam, hogyha három hete hoz egy kocsival, ami éppen elég egy parcellához akkor kellene valahogy szereznem még valahonnan, a másik szomszédom állandóan mondja, ott az övé vigyem csak, de nekem nem kell tiszta sertés trágya és szalma se nagyon van, benne nem lehet négyzet alakba rendesen ki rakni.

Meg érdeklődtem valakitől, hogy a tehenészetből, ami nincs, túl messze tőlünk onnan nem e lehetne hozni trágyát, erre közölte velem az illető, hogy de igen csak hogy pénzért adják.  Na, ez már tényleg mellbe vágott, mert ez volt az utolsó reményem, mert nekem mégis csak legalább hat pótkocsival kellene. Lényegében most azon vagyok, hogy mindegy, hogy honnan de szereznem kell, az a lényeg hogy sok legyen és szalmás, de ezzel meg az a gondom, hogy nem lenne mivel elhoznom, sajnos nincs szállító eszközöm. Venni szállítással pedig borzalmasan sok lenne, mint már említettem legalább hat pótkocsival kell számolnom. Egy biztos erre nem számítottam, állandóan bennem van a mehetnék, mindig mennék, raknám a kis parcellákat, már alig várom, hogy lássam, ahogy a sima földön elkezdenek nőni és sokasodni a parcellák, de még nincs semmi ebből, de már új terveim vannak ezekkel a parcellákkal.
De persze az én módszeremnél amit a talaj takarásnál alkalmazok még kelleni fog tiszta szalma is, főleg az epresemnél lesz rá szükségem, mert itt már csak tiszta szalmatakarást használok. 

Az állatállomány szépen elvan, a malacok már szép süldők lettek, decemberre jól meg híznak és akkor már írhatok a saját sertések vágásáról is , de remélem addigra már  lesz valami amivel lehet majd képeket is készíteni. A tyúkok is szépen termelik a tojást még nem az igazi meg már jönnek is a hidegek de azért az öt tyúk ad egy két tojást.

2017. szeptember 17., vasárnap

Új szalmatakarási tervek és gondok.



Az elmúlt évek és az idei száraz nyár meg mutatta, hogy milyen sokat segít és használ, ha van a talajon egy kis szalmatakarás, és ha az egy kis trágyával van keverve az milyen jó kis komposztot ad. Nem régiben az egyik szomszédom, aki mögöttem lakik elkezdett állatokat tartani, marhát és lovat is, ennek nagyon örültem, mert arra számítottam, hogy ahhoz a trágyához hozzá tudok majd jutni, neki nem kellene messzire vinnie, mert nekem az is jó lenne, ha át dobná a kerítésen. Sőt hogy most nemrég még a szomszédom kertjét is meg vette, és köztünk nincs, kerítés egy darabon még könnyebben le tudná rakni nekem csak, el kellene hordanom a helyére talicskával.
Ezt elmondtam neki, hogy szeretnék hozzá jutni a trágyához, mert ő hetente kihordja valahova, gondoltam neki is jó lenne így, nem kellene kihordani messzire. De mégis kiviszi, pedig amikkor beszéltem vele nem mondott nemet. 
A tervem az volt, hogy ki jelölöm a parcellákat, és ahogy nekem már a szokásom lett, először rakok, egy kevés trágyát, nagyjából 30 40cm utána pedig teszek rá tiszta szalmát. 




De sajnos nehezebb hozzá jutni trágyához mint gondoltam, a másik szomszédom, aki csak sertést tart mellettem az mindig tukmálja az övét, pedig mindig mondom, hogy az nem jó erre a célra, és nekem is van négy malacom úgy hogy ők is adnak nekem eleget, a másik helyen tart lovakat, azt persze ő is elhordja, pedig tudja, hogy kellene nekem. Arról nem is beszélve, hogy majd szalma is kellene, az is van neki ,mindig mondja, hogy majd a tavalyi három bálát át dobja nekem, de ez is mindig el marad, pedig már azt is mondtam neki mondjon egy árat és ki fizetem neki. 




Sajnos nekem így nem igen marad más megoldás, mint hogy szóljak majd Peti barátomnak hogy hordjuk be a csacsival, ami nagyon sokáig fog tartani, a tavalyi tapasztalat az, hogy legalább 4 kanyar kell egy parcellához.  De mivel jövőre a barátnőm kertjét is be akarjuk takarni rengeteget, kellene, legalább 15 parcellát kell csinálni, vagy még többet. Úgy hogy szegény csacsi jó sokat menne, persze ha ide jutunk, akkor sem egy nap alatt csinálnánk meg, de mivel mind a ketten ritkán érünk rá egyszerre, így még télen is hordani fogjuk, így ez nem fog menni szerintem, vagy legalább is nehezen lesz megcsinálva.
De majd meg próbálom meg beszélni a faluban található három traktoros valamelyikével, hogy azzal hozzunk be néhány kanyar trágyát a nagy trágya kazalból. Jaj de miket is beszélek a háromból kettő a már említett szomszédom, úgyhogy ez elég húzós lesz.
Ilyen helyzetekben mindig mondom, hogy milyen jó lenne, ha most lenne lovam, de most az is jó lenne, ha lenne egy kis traktorom kis kocsival, akkor még én is áthordanám magamnak, a szomszédomtól, talicskával is meg oldható lenne, de az egy soha véget nem érő munka lenne. Még a trágyaalap után a szalmákat is bekel szereznem tavaly a fél kertemre elment három henger bála és most megint bekel szereznem legalább ötöt vagy még többet.


Az a három amit tavaly a Dávid szomszédom át dobott.
De majd ezt is megoldom valahogy, és persze majd erről is írni fogok. 

Addig is takarásra fel.

Vissza tekintés! Szeptember.

Az elmúlt hónapokban semmi esélyem nem volt rá hogy a gép elé ülhessek és írhassak, pedig volt egy hosszabb szabadságom, de akkor is mással kellet inkább foglalkoznom, pedig rengeteg minden történt a nyársorán.

Először a saját részemről fogok írni, majd a párom területéről.

Hol is kezdjem most a cikkemet? A paradicsomjaim miután ki lettek ültetve a szalmatakarásba szépen meg erősödtek és meg is nőttek és persze termés is szépen van rajtuk, hála istennek poloskák nem igen találhatók rajtuk. ( A szalmatakarás nálam azt jelenti, hogy Szalmás trágya alul, majd nem komposztálódott és felül tiszta szalma, amire később mindenféle növényi hulladék kerül).

Idén is ültettem paprikát szalmába az is nagyon jól sikerült, rengeteget szedtem eddig is, és még mindig van rajta bőven, ami még majd meg fog nőni, és még virágzik is. És a régebben már említett Kápia paprikáim is szépen megnőttek pedig csak kísérletnek szántam, szépen sikerült, de ezek most sajnos útban vannak az új szalmatakarásos parcelláimnak, de nem baj, mert jövőre újra fogok magokat vetni, hogy legyenek palántáim, és persze sokkal többet.

Az idén is ültettem cukkinit szalma alá és persze az is nagyon szépen termett, de ezt előre sejtette, mert azt tavaly is szerette a cukkini. De idén ki próbáltam az uborkát is, de ezt csak egy kis bokorral és még mindig tudok szedni róla, igaz nem sokat terem, de mindig van rajta egy két darab, és még mindig virágzik. Jövőre még többet fogok ültetni belőlük szalmába, az, ami szabadföldbe lett vetve kisem tudtak rendesen fejlődni hiába öntöztem nagyon erős volt a hőség és a szárazság.
Az idén szintén először vetettem szintén próbaképpen babot a szalmatakarásba nagyon jól sikerült még most is zöldell és van rajta egy kevés virág is, kíváncsi vagyok, hogy jövőre, ha egy egész parcellát fogok bevetni vele milyen termésre számíthatok.

Összességében ez a nyár nem volt valami jó, nagyon erős volt a forróság és a szárazság, nagyon sok növényem megsínylette ezt még az is súlyosbította, hogy a kertem déli fekvésű. Vetettem rengeteg takarmányrépát, de azoknak is sok nedvesség kell, hogy szép nagyok legyenek, de ők is elég pocsékul néznek ki, lényegében csak azok a növények mentek valamire, amik szalmába lettek ültetve, úgy hogy jövőre le lesz takarva az egész kertem. Amúgy is tervbe vettem, hogy az egész kertet szalmával fogom takarni, de mivel én trágyát is használok a takaráshoz, hogy egy kevés komposzthoz is jussak, szükségem lesz szalmás trágyára is, ezért nagyon örültem, hogy az egyik szomszédom, aki mögöttem lakik marhákat tart bika borjakat és két tehenet illetve egy lovat. Sajnos ezzel nem sokra megyek, mert hiába mondtam neki, hogy ha neki nem gond, akkor a trágyát ne hordja, ki hanem dobálja át hozzám. De sajnos elhordja, és így nekem majd szereznem kell megint valamilyen fuvart, amivel visszahordom az én kertemre. De ez rengeteg időbe telik majd és sajnos itt nem meg oldható, hogy pótkocsi számra hozhassak be, pedig ez nagyon gyors lenne és nagyon meg könnyítené a dolgomat.
Mivel nem csak az én kertemre lenne szükség trágyára és szalmára, hanem a pároméra is, így sokkal több kellene, mindenből és ez még inkább meg nehezíti a dolgomat.

De lettek saját állataim is, de ők nem igazán tudnak annyi trágyát termelni, mint amennyire szükségem lenne, és nem is igazán meg felelőt termelnek. Na de mik is ezek az állatok? Nos, úgy esett a dolog, hogy vettünk négy malacot, egyet a páromnak, egy felet az öcsémnek a másik fele az enyém, illetve a másik kettő is, az egyik egy kis dúrok, ő teljes egészében füstre megy. Amikor a gazdánál meg láttam a kis vörös dúrok malacokat mid járt mondtam nekem is kel egy ilyen.

Nos, a párom kertje azért jobban sikerült, a borsó az szépen termett lett is belőle bőven, a saláta is szépen termett, de ez annak is köszönhető, hogy a párom telkén van kút is, de erről majd később még írok egy cikket. Csak ebbe a kertbe vetettünk csemegekukoricát, az is szépen termett mivel ezt is öntöztem, salátauborkát is sikerült sokat eltennünk, de ez is csak akkor nézet ki rendesen, ha meg öntöztem.

A nagy hőségnek köszönhető hogy mindig locsolni kellet, de a petrezselyem és a paszternák nem maradt meg így sem, nem értem rá hogy mindig locsoljak, két-három nap után mindennek lekonyult a levele. Amikor meg locsoltam másnapra minden szép volt, de három nap múlva megint kókad volt minden, de a kút sem bírt mindent már ellátni vízzel a vége felé. A barátnőm is úgy szeretné, hogy az ő kertje is szalmával lenne takarva, de ehhez is rengeteg trágya és szalma kellene, de ezt is minden képen meg akarom oldani.

Az idén elkezdtük a kis virágos kertjét is bevetni és beültetni virágokkal, de amiket úgy vetettünk el abból sem lett semmi, de amiket úgy ültettem mind meg maradt, jövőre még vetek bele olyanokat, amiknek a magjából szoktam fogni.Sajnos a telefonom mostanában nem engedi, hogy fényképeket csináljak, de majd a jövőben meg próbálom ezeket is pótolni. A kis virágos kertet még egy kicsit alakítani kell és nagyon szép lesz. 

A páromnál gyarapodott a csirke állomány és fogyatkozott is, a három brojler, amit tavaly meg hagytam szép nagy lett és a három tyúk tojt is. Csak az volt a baj hogy kakasra rá jött az udvarlás és sajnos a nagy súlya miatt illetve hogy tyúkok kicsit kopaszak voltak kettőt is csúnyán felhasított így azt, két tyúkot és a kakast is levágtuk. De gyarapodott is a csapat mert tavasszal vettem 10 csirkét, ma már látszik hogy ebből csak a fele lesz tyúk, majd a kis kakasok is szelektálva lesznek. 

Reményeim szerint jövő ilyenkor sokkal jobb sikerekről  tudok majd beszámolni, és újabb állatokkal bővül  majd a kis tanyám. 
Mint már említettem sajnos a nem volt semmi amivel képeket készíthettem volna de re,élem nem sokára ezt is sikerül meg oldanom, és legközelebb  képeket is tudok mutatni. 


2017. április 20., csütörtök

Áprilisi teszek veszek.

Mostanában nem igazán volt időm, sem pedig kedvem a géphez ülni, úgy hogy egy kicsit lemaradtam a cikkírásokkal. A tavasz elég sok tenni valót hozott nekem, és mivel nem egy telken kell, helyt állnom mindig van valami tenni való és persze valami, amivel el vagyok egy kicsit maradva. De mi, akik többségében ezzel foglalkozunk, azért csináljuk, mert ezt szeretjük csinálni.
A fűnyírását már meg kezdtem, van mit vágni bőven, de egy darabon nem vágom ez a már korábban említett betonos terület, Dávid barátom ígért egy kis kecskét nem sokára meg is hozza, azt mondja, hogy bak lesz, de ez engem nem zavar.

A paradicsom palántáim szépen elkezdtek kikelni, de eléggé fel is nyurgultak és meg is dőltek, a Marmand az nem volt annyira megnyúlva, inkább a mobilvolt nagyon cérna vékony szárú, azt hittem ezeknek annyi, ezért minden pohárba vetettem másik adag magot. De meg maradtak és szépen kezdenek megerősödni így most egy kicsit sokan vannak egy helyen ezért majd valamelyik nap, ha nem megyek dolgozni neki, állok és át ültettem őket.  Ha sikerül őket szépen sértetlenül kiszednem, ha nem akkor bizony kénytelen leszek a leggyengébbeket ollóval elvágni. A paradicsomra jellemzően, amelyiknek a szára földet éri gyökeret eresztett, de ez nem baj.




 Az egyik kis boltban mindig lehet venni Kápia paprikát bevallom, nekem nagyon ízlik ki is gondoltam fok belőle magot palántának volt, aki azt mondta nem lesz belőle semmi, mert ezeket direkt így nevelik. Hát én úgy voltam vele egy próbát meg ér, ezért tettem tíz ültető korongba két két magot lássuk mi lesz belőle, hát ez lett.




A párom házánál, mint ahogy minden hol, van egy kis darabka, ami az úgy nevezett virágos kert, nos, neki ez, is mint a veteményes kert évekig csak füves gazos darabka volt. Nagyjából három éve tavasszal elkezdtem gyomirtózni, és két éve tavasszal az öcséméktől hoztunk gyökeres rózsákat, azokat el is ültettük, de gyomirtás az ment végig, tavaly pünkösdi rózsát, íriszt és kövirózsát vittem neki. idén tavasszal pedig bevetettem neki évelő virágokkal, nagyon kíváncsi vagyok, hogy fog kinézni jövő nyáron. A földre helyezett lécek azt mutatják, hogy hova lettek a virágmagok elvetve.





A vetés egyelőre áll már csak a késői vetés van vissza, babok, kukorica, meg a hasonló vetés idejűek. Persze a palántázás is vissza van még, de sajnos a mostani időjárás minden munkát meg akadályoz. Nem rég még az volt a bajom hogy kútból kellet vizet húzni, hogy meg tudjam öntözni a veteményest, mert minden fele másan kelt ki a szárazság miatt, most meg esik, és nagyon hideg van.

Vettem két zacskó különleges vetőmagot az a neve hogy Méhdoktor, olyan mag keverék van benne, ami a méheknek és egyéb porzó rovaroknak kedvez, nagyon ki akarom próbálni, kíváncsi vagyok, mennyire válik majd be. Ilyesmit mindig szoktam vetni, de nem ennyi félét, csak büdöskét szoktam a répa és borsó közé vetni, és persze kapor magot is szoktunk szedni, de azt vetéskor, még gereblyézés előtt szoktuk elszórni a büdöskével együtt.




Nyúl tenyésztés! Kezdet.

Valamikor  a napokban elcseréltem egy bika vályúmat az egyik haverommal egy nyúlólra, mert szerettem volna tartani néhány nyulat. Hoztam is ...