2016. július 28., csütörtök

Szalmatakarás Július.

Jelenleg így néz ki a paprika és a paradicsom a szalmatakarásban.
A paradicsom szalmatakarása már rengeteget bomlott, valahol már kilátszik a talaj, ezt újra tölteném, de az eső miatt nem megy.






               Paradicsomból jövőre is ezt a fajtát fogom termeszteni, de legalább kétszer ennyit.





   Ennél a paradicsomnál, történt egy kis baleset, a nagy eső és termések súlya miatt letörött egy hajtás. Vagyis inkább elszakadt a bála madzag.

Ez cukkini egy kis kocka szalmában kelt ki és nőt meg ő a társaival ellentétben szép volt végig, amíg nem jött az eső, a többiek levelei a nagy melegben meg sárgultak le konyultak az övé nem.



                                  Jövőre mindegyik ilyen lesz, igaz a kis bála már teljesen szétesik.


2016. július 16., szombat

Kérdések és válaszok, a szalma takarásról!

Sokan olvassátok a cikkeimet, ez látszik a számlálón is illetve, ezt abból is tudom, hogy kapok mindig valakitől valamilyen kérdést a cikkeimmel kapcsolatban. Régebben már említettem sose akartam írással foglalkozni csak magam kedvéért és még néhány ismerősöm unszolására kezdtem bele. Mint már említettem kaptam elég sok kérdést ezzel a szalmatakarással kapcsolatban, lehetőségeim szerint válaszoltam is ezekre. Ezek után jutott eszembe, hogy mint minden oldalon itt is csinálok egy GY.I.K. rovatot.
Nem tudom időrendbe tenni a kérdéseket, és nem igazán fog egy párbeszédre hasonlítani, illetve meg próbálom csoportba szedni a hasonló kérdéseket, de persze lesz, ami ki marad véletlen.

-         Miért kezdte el ezt a szalmatakarást, mi volt az ok, ami miatt úgy döntött inkább így fogja csinálni? Miért kezdted el a kertedet szalmával takarni? Honnan az ötlet, Hol láttál ilyen meg oldást? Ezt a takarásos módszert komolyan gondoltad vagy csak egy próbálkozás, milyennek a tapasztalataid? Igazából az alap ötlet abból jött, hogy egyszer, amikor kertet kigazoltam a gazból kupacokat csináltam, később mikor elvittem őket láttam milyen az alja. szép porhanyós és nedves, míg körülötte minden száraz. Az interneten kezdtem el keresgél a talajtakarásról információkat és a youtubon találtam olyanokat, amik segítettek, igazából féltem, hogy valami hülyeségbe akarok kezdeni. Igazából csak kicsiben akartam ki próbálni, de aztán bele merültem látva az eredményeket, az első szárazabb idő után látni a különbséget mindenhol száraz a talaj, míg a szalma alatt nedves.
-         Mennyire hatásos így, van valamilyen különbség, ez és a hagyományos kertészkedés közt? – én szerintem ez nagyon hatásos meg oldás, a különbség akkor látszik, amikor már rég nem esett az eső, a parcellák körül száraz a talaj, vagy mint nem rég panaszolta valaki, hogy olyan száraz a talaj hogy ki reped. nálam is volt a kukoricák közt repedés a talajon, de a szalma alatt még mindig nedves. A szabadon levő paprikáknak lógott a levele, a cukkiniké sárgult és a fele a földön feküdt azok, akik takarva voltak úgy néztek ki mintha öntözve lennének.
-         Használok e trágyát? A szalma takarás tetejére teszek e trágyát? Ettől még lehet e trágyázni? –Igen fogok trágyázni, de a rendes szalmás istállótrágyát a földre teszem és arra a szalmát. de a barátom földje melletti kazalnál valaki kirakott rengeteg nyúl trágyát, és van tonna számra forgácsos csirke alom régi komposztálódott, ezt vékonyan fogom a tetejére tenni, de ez csak egy ötlet. a csirke alom a nitrogén miatt kell.
-         Az egész kertedet szalmával fogod takarni? Nem fújja el a szél azt a sok szalmát? – nem tehetem, pedig lenne hozzá elég szalma és trágya is. De helyet kell hagynom hogyha, kell, akkor traktor vagy ló be tudjon jönni a kertbe és persze tudjon fordulni is. Most volt egy nagy vihar, amit mindenki meg élt a napokban, nos, az volt az első hogy meg nézzem, mi van az üres parcellákkal, de meg voltak, valahol halottam vagy olvastam, hogy a szél nem tudja elfújni. De ha még is elfújná, akkor a szomszéd kertje lesz szalmatakarásban.
-         Nem penészesedik be a szalma alsó része? – ettől én is tartottam az elején, ezért hagytam ki a tövek mellett egy kis helyet. De igazából a szalmát sehol nem láttam, hogy penészesedne.
-         Mi a tapasztalatod mennyire gazosodik? Gyomosodással kapcsolatban kérdezném, mennyire munkaigényes egy ilyen parcella, ezt mennyire kell gazolni?- Természetesen ez is gazosodik, de nem úgy, mint a sima talaj mellette, pl. szélein a parcellák jobban gazosodnak, mint maguk a parcellák. Nyilván vannak magok, amik vagy a szél miatt vagy a madarak révén belekerülnek. Maga a szalma parcella nem igazán munkaigényes, ha valahol felbukkan egy gaz az nagyon könnyedén ki húzható szinte nem is kapaszkodik semmibe. inkább csak a széleit kell kapálni, de ez sem nagy munka hamar megvan.
-         Mi mindent lehet ebbe vetni, ültetni? Eddig, ha jól láttam csak paprika és paradicsom van benne, más növényeket is próbáltál?- van cukkinim is szalmában, igaz ő egy kis kocka szalmában van benne, de már a gyökerei át nőtték a bálát. Egy videóban mindent ilyen helyre vetnek, én még nem próbáltam, de vannak el képzeléseim. Ha a szalma tavaszra meg roskad, vasvillával csinálok bele csíkokat, hosszú réseket, és ide szórom a magokat. majd ezt is posztolom meg írom.
-         Csak szalmát használsz erre a célra? Miért a szalmát választottad más nem volt kéznél, vagy csak ez használható? Szerinted a sertés trágya is jó lehet erre? –Az első parcellám tényleg azért lett szalma, mert ez volt kéznél, illetve a szomszédból kellet át hozni. Nem csak szalmát használok, a ki kapált feltépett gazt is használom egy másik helyen takarásra, és azok, amiket a parcellákból húzok, ki visszadobom a szalma tetejére. A fűnyíró dobból is ide kerül a fű, és az összegereblyézett levelek is ide jönnek majd. Az ökológiai intézet videójában csak ló trágyát használnak erre a célra, a tiszta sertéstrágyát én vékonyabban teríteném és már nyáron illetve ősszel, hogy tavaszig meg érjen. Azt mondják mások, hogy erre a célra a legjobb a növényevőké, mert az leginkább aprított növényi részekből áll. De szerintem a sertésé is jó csak elég korán ki kell helyezni, hogy, legyen ideje beérni és a rovarok is át tudják dolgozni, és valamivel vékonyabban teríteném.

Egy kis monológ a végére:  A talajtakarásos módszer nekem csak egy kis próbálkozásként indult, de hamar beleszerettem, gondolom azért is, mert minden sikerült nem csalódtam semmiben. És tényleg jelentősen meg könnyíti a munkáimat, a nagyobbik paradicsommal szemben van a sárgarépa azzal, sokkal több munkám van, többször kell kapálni és gyomlálni, rengeteg benne a gaz. Van, egy nagy kert ránézel, és azt gondolod lesz itt bőven mit kapálni, gyomlálni, és minden évben mindennek a helyét újra ki jelölni. itt nem semmi ilyesmi, most ki jelölöm és elkészítem a parcellákat és kész, csak az elbomlott anyagot kell pótolni. Amikor kapálok vagy kihúzok egy két gazt, azt felteszem a takarás tetejére, a kapálás igazából a parcellák közti utakra korlátozódott, ami egy nagykert esetében is jelentősen kis időt vesz igénybe. A sorok közti kapálást gaz húzkodást el lehet felejteni, a parcellákon meg jelenő gyomokat még egy egész kert esetében is percekben lehet számolni. Nekem összehasonlításként ott a paradicsom és a répa egy mással szemben a répában rengetet, kell, gyomlálni a paradicsomnál meg néha ki húzok egy két szál gazt. Amikor felszedek valamit, mint a borsó annak a szárát is ide teszem, a kifejtett hüvelyeket is a takarásra teszem. Minden növény, ami nem beteg itt végzi, én úgy mondom lényegében helyben komposztálok. A tárágyát két féle képen használom, fel az istállótrágyát a parcellák aljára teszem. A másik, ami szerintem megint döntő tényező az öntözés, a szalmatakarásnál csak egy kis ideig öntöztem aztán már nem, két paprika parcellám van össze hasonlításként, az egyik természetesen szalmában van a másik nem. A szalma takarásos szépen jövögetett a levelei szépen állnak a sima talajon levőknek lógott a levele, hiába van, meg öntözve a nagy meleg miatt hamar elpárolog a víz. Az öntözésnél azt is meg lehet figyelni a talaj tömörödöttsége miatt, ha mondjuk, oda öntesz, 5 liter vizet az szétfolyik, a szalma alatt a talaj porhanyós azonnal elissza a vizet. Senkit nem akarok arra ösztönözni, hogy ezt utánam csinálja, a saját élményeimen kívül semmivel nem tudom alátámasztani az eredményeket. Azt viszont tudom tanácsolni, hogy ha ki, akarja, valaki ezt próbálni kicsiben tegye, vegyen néhány kis-kocka bálát, kétféle képen próbálhatja meg. Az egyik hogy a kis bálákat leteszi valahova és ebbe elvet egy kis cukkinit és bele ültet néhány palántát. Itt inkább csak azt fogja látni, hogy a szalmának milyen a nedvesség meg kötő képessége és csak a bálák alatt láthatja, hogy milyen is lesz a talaj takarásban. A másik hogy a kis bálákat teríti le valahova ágyást ki alakítva belőlük, és melléje vagy vele szembe ki alakít egy kontroll ágyás, és összehasonlítja, melyikkel mennyi teendője van. Van még valami, amit szoktam tanácsolni a ki kapált feltépett gazt, felszedett növényeket gyűjtsék egy helyre és ennek az alját nézzék meg néha, a talaj itt is porhanyós és nedves lesz. A természet és a növények teszik a dolgukat nekünk csak ültetni és a termést össze szedni, közben egy kicsit gyomlálni, és ez tényleg nem sok időt vesz el.

                                                                                    
 www.youtube.com/watch?v=uHcJO88tX5E



Ezek még felhasználásra várnak.
Régebbi kész parcellák, ezeket majd fel kell tölteni, pótolni kell a takarást.
Parcella ki jelölés.
És feltöltése, 50cm magasan.
Ez a parcella nem rég készült el.

kis parcella

Szerettem volna csinálni egy újabb szalmás parcellát, de nem volt akkor még szalmám,(most már van három henger), ezért felkerestem egyik ismerősöm, akinek van lovas kocsija. A Dávid barátom szántója mellett van egy trágyagyűjtő hely onnan hoztunk be néhány kocsi trágyás szalmát.




A parcellát szokásos módon ki jelöltem, az aljára most is került némi gaz, lényegében át kapáltam és középre gereblyéztem minden gyomot.
Kijelöltem a magasságot, ami 50cm, úgy is összeroskad.





2016. június 27., hétfő

Szalmatakarás most.

A szalmatakarás egész jól működik, igaz volt eső bőven, de amióta ki vannak ültetve csak az ültetést követő héten voltak öntözve, azóta nem. Ezek a paradicsom bokrok sokkal látványosabbak azokhoz képest, akiket a fagyosszentek után ültettem ki. De a szalmatakarásos paprikák is teljesen különböznek azoktól akiknek, nem került takarás. Most a betakarítás is eljött, vagyis feltéptem a borsót, ennek a szárát rátettem a szalmatakarásra (továbbiakban SZT), Amikor a kertben keletkezik valamilyen növényi hulladék, az mindig a takarás következő rétegét adja, pl. kifejtettük a borsót, annak a haja is ide került el terítésre. Most hétvégét a babnak szenteltük, és leszedtem a metélő babunk első adagját, miközben szedtem gazoltam is, az ilyen feltépett gazokat külön gyűjtsük, amolyan komposztálás ez is. A felszedett gazokat a veteményes szélén ki alakult barázdán gyűjtsük szépen egyenletesen elterítve, ennek az alsó része is teljesen szétrothadt komposztálódott. A SZT adott egy meglepetést is azok a paradicsomok, melyikeknek a szára hozzá ért a nedves szalmához gyökeret eresztett, ezekre tettem egy kis virágföldet, illetve volt egy letört kacs is, amelyik nem akart el pusztulni ő is a nedves szalmától életben maradt. A veteményes szélén gyűjtött gazok alatt is gyönyörű a talaj te élettel rengeteg bogár rovar van benne, amikor el kezdtük oda rakni a rengeteg gazt a veteményesről lehordott hantok voltak ott most szép porhanyós a talaj. A barátommal Szabó Dáviddal ki mentem lóval a földjük szél gyűjtött trágyadombhoz fantasztikus volt, amit láttam a régebbi trágya már inkább virágföld, mondtam is neki innen rengeteget el fogok ebből hordani. de volt ott még egy másik gazda által ki hordott birka és borjú alom, abból is szeretnék sokat behozni. Én is ennek a talajtakarásos termesztésnek lettem a híve, szerencsére vannak körülöttem olyanok, akik kérdeznek ezzel kapcsolatban, volt, aki pont azt kérdezte, hogy lehet-e erre használni a borsót a fűnyírózott füvet, ez jó dolog, mert van, akit érdekel egy kicsit és nem az én hóbortomnak tekinti. Persze gyomlálni kell, mert azok ki-kibújnak így is, de nagyon könnyedén ki húzhatók, ezeket egyszerűen felteszem a SZT tetejére. Most hogy az egyik borsó parcella fel lett szedve már ki is karóztam jelöltem a következő SZT parcella helyét, a másik haverommal már beszéltem is, hogy ha rá ér valamikor hétvégén hozunk, be annyi trágyát amennyi ide kell. De sajnos sok minden nem úgy alakul és nem is úgy alakult, ahogy a terveimben szerepel, most mindet újra kellet terveznem és alakítanom, a kert és az udvarok egy része gazos nagyon is, szedéssel is el voltam késve a borsó jó része már vén volt mire le tudtam szedni. Nagyon sok munka az, amit meg kell oldanom, EGYEDÜL, persze a 11 éves lányom, amiben tud, segít, de sok minden van, amit ő még nem igazán csinálhat, én főzök, ő mosogat, porszívóz, de sajnos a hétvégéim se nagyon szabadok rengeteg a túl óra.
Könnyebb lenne azt mondani, sok ez nekem nem megy, mint ahogy sokaktól halottam már ezt, ott a munkahely főzni, mosni, takarítani, na meg a gyerek és akkor még a kert is á ezt inkább nem. ÉN is meg tehetném, hogy lekaszálok mindent és utána a Glialka aztán csak fűnyírózni kell majd egyszer. de nem adom most fel nehéz és fárasztó tényleg az, de amikor most is gazoltam a lányommal beszélgettünk nevetgéltünk és elégedettek voltunk, hogy egy darabka fel lett tisztítva, és nagyon meg örültünk egy kis cukkininek, már terveztük is hogy mit csinálunk belőle. Szerettem volna, ha másképp néz ki a kertem, de most ez van, majd jövőre szebb lesz, jobban belerázódom a dolgokba, meg találom a ritmust és könnyebb lesz, de ezek mellett is mindig nagyon elégedettek vagyunk a leg kisebb sikerünknek is. A nagyon gazos részeken kénytelen voltam be vetni a Glialkát, viszont ott ahol a SZT van kevesebb a dolgom, ez tényleg szembe tűnő dolog, ott ahol van, nem kell annyit gyomlálni, ahol nincs, elég sokat kell kapálni, gazt húzkodni. Én nagy rajongója lettem ennek a fajtakertészkedésnek, jövőre a kertem legalább a fele ilyen lesz, kíváncsi vagyok, akkor majd hogyan fogok beszámolni.

 Majd újra írok, ha a barátommal meg hozzuk a trágyát és a parcelláról képeket is készítünk.

2016. június 12., vasárnap

Jelenlegi helyzet a kertben!

Már elég rég nem adtam hírt a kertemről, mentségemre legyen mondva leg elég sok minden összejött mostanában. A kertben szépen fejlődik minden, a kártevők nem igazán okoztak kellemetlenségeket, egy két palánta esett áldozatul, a csigáknak és a lótetűnek is. Én is elkövettem azt a hibát, mint elég sok kertész bedőltem a korai jó időnek és elvetettem a babot hamarabb, mint kellet volna, ezt pótolni kellet, a borsó is tartogatott meg lepetést elég szépen meg nőt már mikor azt vettem észre, hogy vannak szemek, amik még csak most bújnak elő. A paradicsom elég vegyes növekedést mutat, van, aki elég kicsi maradt még most is, mások elég nagyok és van, aki már virágzik is. vettem öt palántát, hátha valami új fajtát sikerül beszereznem. Egész pontosan 11 paradicsomom van, ami a tavaly leesett vagy ledobott paradicsomokból kelt ki, nem tettem őket más hová ott hagytam őket ahol találtam. Hát lehet jövőre valahogy így fogom csinálni, ezek közt van kettő, ami szebb még annál is, amit úgy vettem, az egyik magas gazban fejlődött és hosszúra nőt nagyon szép szál lett még így is. Azt hiszem, ezt a területet nem igazán szereti a csemegekukorica, az idei se lett valami szép, viszont a takarmány kukorica az szép, igaz ezt csak azért vetettem, hogy legyen valami, ami kitölti az üres részeket. Kaptam egy csomó palántát, bár azt nem tudták meg mondani pontosan mi az vagy káposzta, vagy karalábé, de az is lehet, hogy kell bimbó, de a paprikákkal is ez volt a helyzet adtak három félét, ami valójában négy, de azt is mondták, hogy lehet ebből kettő csípős. Hát minden esetre el lettek ültetve, az egyik sor az tuti karalábé, de amiket én vetettem azok is szépen ki keltek és szépen nőnek. A szalmatakarásnak, már én is tapasztaltam az előnyeit, elég sok eső esett és viszonylag hamar követték is egymást az esőzések. Igaz szoktam említeni, de kevesen hiszik, hogy amióta elültettem a palántáimat, amiket takartam is szalmával, nem öntözöm.  Ültetéskor természetesen igen, és utána is pár alkalommal, de aztán abba hagytam. A talaj nedves nyirkos és kézzel bele lehet markolni porhanyós, erős a víz elvető képessége és a szalma alsó része komposztálódik, azok a gyomok, amiket ki húzgálok, azokat rá teszem a szalmatetejére ott szárad el, később majd talán ezek is bele komposztálódnak a talajba. jövőre az egész kertem ki lesz parcellázva és ilyen talaj takarásos módszerrel fogok kertészkedni.














2016. május 29., vasárnap

Gazolás gyomlálás.

Hát mostanában nem írtam, eléggé sok volt a tenni valóm. És mégis sok minden el maradt, kellett volna füvet vágni, kaszálni, meg persze a kertben kapálni, gyomlálni. De ahogy lenni szokott, az eső mindent csúsztatott. Ez persze a gazt nem igazán zavarta, és nőt is még kalapáccsal sem lehetett volna vissza verni. Amikor jobb lett az idő, és munkahely mellett is volt néhány percem, órám, gazolni, hát neki is álltam. de a sár miatt rossz volt a sorok közt menni, nagy volt a talaj tömörödése.



 . Ezért kellet valami megoldás, amit már régebben is használta, a sorok közé deszkát fektettem és azon mentünk, így is van egy kis lenyomás a talajon, de nem nagy. Miután végeztünk egy sorral a deszka nyomát kel törtük. így elég jó lett, a talaj.





A másik darab még inkább el maradt, mire oda értem volna, hogy meg tudom csinálni szakadt az eső. Négy nap voltam itthon pünkösd kor, egyik nap sem lehetett csinálni semmit, volt hogy kimentünk, de kis idő múlva az eső bezavart. 

amikor tudtuk volna gazolni, kapálni, ilyen volt.
Tegnap még így nézet ki.
Gazolás közben találtam azért kincseket is, tavalyról a földben maradt paradicsomok ki keltek. Ezeket pótlásra használtam illetve volt, akit a helyén hagytam.




Érdekes hogy azok a kicsi palántáim amiket viszont ki ültettem, nem lettek ilyen szépek, még mindig, de meglepetés növényem van más is csak még nem tudom mi az. Való színű a trágyával került hozzám  egyelőre töknek néztem.

2016. május 1., vasárnap

Talaj takarás szalmával.

Elkezdtem a paradicsomok helyét előkészíteni az ültetésre, de egy apró kísérletet is el akartam végezni, néhány apró palántát, amik később lettek elvetve ki is ültettem. A szomszédom eléggé aggodalmasan figyelte ezt a tevékenységet mikor észrevette, hogy a területet letakarom szalmával. Mivel még mindig nem engedhetem meg magamnak a komolyabb oszlopok beszerzését bontott tető léceket kellet felhasználnom, ezek nagyjából 30cm re vannak le ásva.


Kíváncsiságból, három oszlop mellé már ültettem palántát, a múltkori fagyokat túlélték.
A palánták kiültetése még várat magára, de nagy kedvet kaptam a szalmatakaráshoz, a következő évben már nem akarok ásni és szántatni sem, az egyik ismerősöm révén hozzá fogok jutni vegyes trágyához is és be lett ígérve még három egész szalma bála is. Azt a területet ahová a gereblyézés után kerültek a nagyobb hantok szintén letakartam, de ennek az aljára kaszált zöldet is tettem, reménykedem, hogy a bogarak eldolgozzák majd szépen.


A baloldal paradicsom, a jobboldal pedig fűszer paprika lesz.

A talajtakarásos kertészkedés nagyon elkezdett foglalkoztatni, amikor most is éppen takartam a talajt, elég sok gyomot lefedtem, ezzel a módszerrel elég sok gyomlálást kapálást elkerülhetek, amire tényleg kevés az időm. Viszont van egy nagy területem, ami teljesen füves, ezt is letakarom, de azzal a zölddel, amit lekaszálok, illetve a fűnyírózás közben összejött nyesedékkel is.




Abból jött az ötlet, hogy tavaly egyszer, amikor le kellet kaszálnom egy nagyobb darabot össze kupacoltam a gazt, de nem volt időm elvinni onnan, de meg is ázott, és amikor el akartam vinni az alja teljesen át volt rothadva és a talajt teljesen átjárták a rovarok, itt ebben az esetben persze abban reménykedem, hogy a gyomok teljesen ki rohadnak, elpusztulnak.

Azt is kipróbálom hogy szabad földbe is vetek és palántázok és mellé bálába is, amolyan össze hasonlításként.
A kis minőség ellenőröm!

Ezek még szó szerint bevetésre várnak!

Nyúl tenyésztés! Kezdet.

Valamikor  a napokban elcseréltem egy bika vályúmat az egyik haverommal egy nyúlólra, mert szerettem volna tartani néhány nyulat. Hoztam is ...