2017. április 20., csütörtök

Áprilisi teszek veszek.

Mostanában nem igazán volt időm, sem pedig kedvem a géphez ülni, úgy hogy egy kicsit lemaradtam a cikkírásokkal. A tavasz elég sok tenni valót hozott nekem, és mivel nem egy telken kell, helyt állnom mindig van valami tenni való és persze valami, amivel el vagyok egy kicsit maradva. De mi, akik többségében ezzel foglalkozunk, azért csináljuk, mert ezt szeretjük csinálni.
A fűnyírását már meg kezdtem, van mit vágni bőven, de egy darabon nem vágom ez a már korábban említett betonos terület, Dávid barátom ígért egy kis kecskét nem sokára meg is hozza, azt mondja, hogy bak lesz, de ez engem nem zavar.

A paradicsom palántáim szépen elkezdtek kikelni, de eléggé fel is nyurgultak és meg is dőltek, a Marmand az nem volt annyira megnyúlva, inkább a mobilvolt nagyon cérna vékony szárú, azt hittem ezeknek annyi, ezért minden pohárba vetettem másik adag magot. De meg maradtak és szépen kezdenek megerősödni így most egy kicsit sokan vannak egy helyen ezért majd valamelyik nap, ha nem megyek dolgozni neki, állok és át ültettem őket.  Ha sikerül őket szépen sértetlenül kiszednem, ha nem akkor bizony kénytelen leszek a leggyengébbeket ollóval elvágni. A paradicsomra jellemzően, amelyiknek a szára földet éri gyökeret eresztett, de ez nem baj.




 Az egyik kis boltban mindig lehet venni Kápia paprikát bevallom, nekem nagyon ízlik ki is gondoltam fok belőle magot palántának volt, aki azt mondta nem lesz belőle semmi, mert ezeket direkt így nevelik. Hát én úgy voltam vele egy próbát meg ér, ezért tettem tíz ültető korongba két két magot lássuk mi lesz belőle, hát ez lett.




A párom házánál, mint ahogy minden hol, van egy kis darabka, ami az úgy nevezett virágos kert, nos, neki ez, is mint a veteményes kert évekig csak füves gazos darabka volt. Nagyjából három éve tavasszal elkezdtem gyomirtózni, és két éve tavasszal az öcséméktől hoztunk gyökeres rózsákat, azokat el is ültettük, de gyomirtás az ment végig, tavaly pünkösdi rózsát, íriszt és kövirózsát vittem neki. idén tavasszal pedig bevetettem neki évelő virágokkal, nagyon kíváncsi vagyok, hogy fog kinézni jövő nyáron. A földre helyezett lécek azt mutatják, hogy hova lettek a virágmagok elvetve.





A vetés egyelőre áll már csak a késői vetés van vissza, babok, kukorica, meg a hasonló vetés idejűek. Persze a palántázás is vissza van még, de sajnos a mostani időjárás minden munkát meg akadályoz. Nem rég még az volt a bajom hogy kútból kellet vizet húzni, hogy meg tudjam öntözni a veteményest, mert minden fele másan kelt ki a szárazság miatt, most meg esik, és nagyon hideg van.

Vettem két zacskó különleges vetőmagot az a neve hogy Méhdoktor, olyan mag keverék van benne, ami a méheknek és egyéb porzó rovaroknak kedvez, nagyon ki akarom próbálni, kíváncsi vagyok, mennyire válik majd be. Ilyesmit mindig szoktam vetni, de nem ennyi félét, csak büdöskét szoktam a répa és borsó közé vetni, és persze kapor magot is szoktunk szedni, de azt vetéskor, még gereblyézés előtt szoktuk elszórni a büdöskével együtt.




2017. március 27., hétfő

Márciusi Teszek veszek.

A Március meg hozta a várva várt jó időt, lelkesen neki is álltam a metszéseknek. Meg csináltam a szokásos maszekjaimat ami, most már bővült egy új megrendelővel, és szokás szerint a sajátom maradt utoljára.
Még tavasz elején a páromnál volt egy régi kerítés darab, amit ki kellett szednem, valójában egy régi kecske ól hátsófala volt, de már rég nem kell és amúgy is kezdett a szomszédhoz átdőlni, már csak az öreg bodza tartotta meg, úgy hogy kiszedtem és mehetett a tűzre.







 Nem volt túl jó idő, de észrevettem, hogy még így is rengeteg méhecske járt a szomszédhoz vizet inni.


A páromnál ezzel a területtel bőven van mit megszenvednem, a terület tele van a földből kiálló építkezési beton törmelékkel , amiket  még régen, a volt férje hozatott oda, nyilván építkezési szándékkal. Valamikor régebben már meg próbálták elásatni őket de ez nem nagyon sikerült, rengeteg van ami még mindig ki lóg a föld alól, lehetetlen lenyírni itt a gazt, füvet, már így is tönkre ment egy fűkasza





Egyelőre marad az a terv hogy amíg ki nem tudom szedni a beton egy részét innen addig egy kecske fogja a gazt kordában tartani, illetve amit ő sem eszik meg azt Glialkával.

Itt vannak még a tavalyi kukorica szár  kupac is, amit majd el kellene tüzelni ,de még nem akarom, mert kitudja hány süni alussza itt téli álmát, a körülöttem lévő néhány szomszéd már eltüzelte, remélem ott nem voltak sünik, én minden esetre várok még vele.





Mivel én folyamatos műszakba járok dolgozni ritka az a lehetőség, hogy hétvégén teljes napot itthon legyek, így a párommal meg ragadtuk ezt az egy napos lehetőséget és délután kimentünk veteményezni, délelőtt előkészítettem a terepet, a korán előbujt tarack füvet és egyéb szívós gazt le gyomirtóztam, aki erről nem tudna tavaly lett először nálunk bevetve a kert előtte közel tíz éven át nem volt benne más csak gaz. Úgy hogy nagy lelkesen ki mentünk vetni kicsit hűvös volt mert fújt a szél de ez nem vette kedvét egyikünknek sem.




Elvettetünk kb 20 sor borsót, néhány hagymát , és egy darabon tavalyról meg maradt magokat egy egy sorba. Majd jövőhéten vasárnap lesz megint hogy délután itthon leszek majd akkor a répát zöldséget fogjuk elvetni.
Nem sokára jelent kezem a palántáimmal hogy hogyan állnak, hát nem túl jól az biztos.

Cikkemet majd folytatom a vetés ültetésről miből mennyit vettetünk és miből mennyit szüreteltünk.
Illetve arról is lesz egy cikk ha neki esünk a betonok kiszedésének.

2017. március 5., vasárnap

Kezdődik a 2017-es év. Palántanevelés. Március!

Már nagyon vártam, hogy meghozzák a vetőmagjaimat, amiket megrendeltem, úgy hogy amikor megjött nagyon örültem neki. Estefelé a párommal, nagy izgalommal bontottuk ki a dobozt, hogy átnézzük, az idei más lett, mint az eddigiek, mert ebbe rendeltem virágmagot, fűszernövényeket és takarmánynövényt is.




Fűszert, azért mert szeretném ki próbálni, hogy azokkal milyen lehet sütni, főzni, takarmánynövényt (takarmány és cukorrépa) meg, azért mert egy újabb területet akarok felhasználni veteményesnek és elsőnek ezt fogok belevetni. Illetve vettem még egy kis különlegességet ennek a neve méhdoktor olyan virágmag keverék, amik vonzzák a méheket, pillangókat, hát kíváncsi vagyok, mennyire válik be.
Paprika és paradicsom magot nem rendeltem, paprikát majd venni fogok paradicsomot meg saját magamnak szoktam fogni nyárvégén.

Múlthéten már az öcsém meghozta a palántaföldet, így belekezdhettem a palántanevelésbe, egy régebbi cikkemben már említettem, hogy én a temető szemeteséből szoktam szerezni ingyen ültető poharakat, így ezt sem kellett beszereznem már.



Nekem sajnos egyelőre nincs olyan nagy helyem, hogy a saját palánta igényemet ki tudjam elégíteni, erre most csak a szobám ablaka alkalmas, egy saját készítésű alkalmatosságon, ami hárompolcos, de ide is csak a paradicsom fér el.

Először a poharakat helyeztem el a tálcákba ezek egyébként kiszuperált tepsik, majd a poharakba került a föld, ezt egy kicsit megnyomkodom, hogy ne akkor roskadjon meg a föld, amikor meg öntözöm. A földbe kis lyukakat készíttetem a magoknak, ebbe kettő magot tettem minden sor kapott még egy kis táblácskát is hogy tudjam, melyikben milyen fajta van.



Több képet már nem sikerült csinálnom mert meg telt a telefonom memóriája.

De zellert is tettem palántának ezt még sosem próbáltam, illetve azokat a fűszereket, amiket március elején kell elvetni.

Majd még folytatom a cikket, de vannak magjaim, amiknek hagytam egy kis helyet, mert ezeket majd csak később kell eltenni palántának.

Néhány videó link a palánta nevelésről.



2017. február 6., hétfő

Kezdődik a 2017-es év! Gondolatok, Tervek.

Február van, a jégbontó hava, ez meg is lenne, mindenhol olvad a jég. Ebből a hónapból ki emelném Febr.-5 Ágota napja, amikor is a gazdák és gazda asszonyok kisöpörték a házakat, ólakat, hogy meg szabaduljanak a bajt, a károkat-betegségeket okozó férgektől-bogaraktól. Illetve 10, a népi hagyomány szerint ilyenkor szedik az oltásra szánt vesszőket.

Hát végre elmentek ezek az extrém fagyos napok, elment a köd a hó és az ónos eső sem lesz remélhetőleg, ma éppen szépen süt a nap. Igaz ennek is meg van a maga rossz oldala minden csupa sár és nagy foltokban áll a víz minden hol, a virágos kertem olyan, mint ha kerti tó lenne. Már nagyon várom, hogy igazán jó idő legyen, de persze nem sietek, most a napokban fogom meg rendelni a vetőmagokat, idén teszek a listára egy kis pluszt is mivel most rendelni fogok fűszernövény magokat is.
De lássuk is sorban, hogy most ilyenkor Februárban milyen teendőim is lesznek, vannak.
Az első természetesen a metszés, fagymentes időben ezt már el lehet kezdeni, de ilyenkor még, inkább csak átnézem a fákat és az elszáradt ágaktól szabadítom meg őket. Díszfáknál, bokroknál az öregebb régebbi ágakat kell kiszedni, hogy új fiatal ágakat, növesszenek a növények, amik majd szebben fognak virágozni, vagy teremni, de nekem ilyenek nincsenek. A gyümölcsfákat én mindig, mindet egyszerre szoktam metszeni, mivel több helyre is megyek metszeni, ezt leginkább márciusban szoktam csinálni.
Ilyenkor esedékes a fák törzsének és vastagabb ágainak tisztogatása, nos, ez nálam sem szokás és a lemosó permetezést sem igen szoktam végezni, igaz most egy teljesen új gyümölcsöt akarok, majd annál talán gyakorlom ezt a tevékenységet. Talán azért nem szeretik ezt csinálni a gazdák, mert idő igényes, kicsit pepecs munka, de hatékony.

De térjünk rá a kertre, most hogy néhány napra kisütött a nap nagyon csábító volt, de most még minden nagyon sáros. Ilyenkor még van, idő a tervezésre mit szeretnék majd vetni, ültetni és miből mennyit, azt mondják, hogy az a jó, ha sokfajtából van kevés, nem pedig kevés fajtából a sok.
Én viszonylag kevés növény félét vetek nagy területre. Vagyis ez így nem igazán helytálló, mivel én is alkalmazom a növénytársítást valamilyen szinten, ezért egy területen lehet két-három növény is.
Ilyenkor már vannak növények, amiket el lehetne vetni, de a már említett sár miatt nem lehet, ilyen a répa, petrezselyem spenót fejes saláta, ilyenkor mindig arra gondolok, hogy annyira jó lenne, egy fólia sátor, most tudnék ott tevékenykedni.
De most jön az ideje, hogy elvessem a palántázásra szánt növényeim magját, ha hét végén ráér az öcsém el is megyek meg venni a palánta földet, autó kell hozzá, mert kettő 50L-est akarok venni.
A jegyzeteim közt olvastam, hogy mikor vessük, el a magot palántának, tudni kell az időpontot, hogy mikor akarom azt kiültetni, a kis palánták felnevelése nyolc hét a ki szoktatással együtt. Mivel május az, amikor ki ültetem, a nyolc hét visszaszámolva, az február vége március eleje, 1-2 hét eltolódás belefér, hisz nem lehet napra pontosan elvégezni mindent.

Cikkem folytatása, ha már meg van a palánta föld.

2017. január 12., csütörtök

Január, Tippek,teendők!

Január, ez a hónap borzalmasan hideget hozott, de nem is bánom remélem rengeteg poloskával végzett. Viszont a téli csapadék az elmaradt, ami eddig esett az semmi 1-2mm csupán remélhetőleg később azért lesz valami mert a kútnak nagyon az alján van csak víz.
Holnap 13.-ka, Veronika napja, Azt mondja a kalendárium, hogy ez az év leghidegebb napja. És nem sokára jön Piroska napja is, erről azt tartják, hogy ’’Ha Piroska napján fagy akkor negyven napig el nem hagy”
És persze ebben a hónapban lesz Vince napja is, amikor a borászok remélik, hogy e napon majd olvadni fog.
Most még minden nagyon meg van fagyva, de nem baj ez az idő még hagy egy kis időt arra, hogy néhány elmaradt dolgot elvégezzünk. Ideálisa arra, hogy gyümölcsfákat, a nyugalmi állapotukban megpermetezzük, megmetsszük, persze ha az idő engedi. Ez az idő arra is jó, hogy ha még nem csináltuk meg, megélezzük és megjavítsuk a fűkaszákat, fűnyírókat, és a kerti szerszámainkat. Most meg lehet tervezni mit hova szeretnénk vetni vagy ültetni, át nézhetjük a különböző kertészetek kínálatait. Ezekkel már én is megvagyok, már szinte mindent ki kerestem magamnak online, a vetőmagokat is összeállítottam, csak még nem rendeltem meg. Februárban akarom meghozatni, és ha már itt lesz, akkor a palántának valót el is teszem a poharaimba. A barátnőm szeretne még gyümölcsfákat, ezeket is kinéztük és tavasszal, ha már lehet ültetni, meg is veszem neki.
A különböző Gazda naptárak azt mondják, hogy aki akar, az ilyenkor vethet lóbabot, a kert egy darabját letakarhatjuk fóliával a korai vetéshez. A fóliás hajtatásra szánt burgonyát csíráztassuk melegebb helyen. Amennyiben a talaj nem fagyos, nem sáros, ültethetünk rebarbarát.
Illetve akinek van Üvegház: Vethetünk uborkát, paprikát, hagymát, hónapos retket, sárgarépát, spenótot, nyári káposztát, vajrépát, articsókát
Nos, én egyiket sem teszem ilyenkor, lóbabot nem is szoktam vetni, de rebarbarát, azt már ültettem tavasszal és szépen megmaradt egy, a másik kettőt megette a lótücsök.
És sajnos nincs üvegházam se, egyszer majd nem szereztem egy ki szuperált Robur buszt, azt akartam üvegháznak.
A jelenlegi idő miatt minden kinti munka áll nálam is, olyan keményre fagyott a föld, mint a beton, metszeni mindig Március elején szoktam, kár sietnem az a pár fa megvan hamar.

2016. december 21., szerda

2016 év zárás! És név változtatás.

Téli álmát alussza a kertem, és talán a kukorica szár halmok és kerti hulladék kupac alatt a sünikék. Ki mentem csak úgy nézelődni az előbb kertbe és egy kicsit végig gondoltam, mi hol volt és, hogy az hogyan termett, mi volt vele a baj, vagy az miben volt jó. Biztosan állíthatom, hogy ezt az évet eredményesen zárom. A szalmatakarást tavasszal csak egy kis próbának szántam és most már a fele kertem takarva lett, így várják a tavaszt. Rengeteg terményt sikerült eltennünk, főleg zöldségeket amiknek persze nagyon örültünk, hiszen ennyire nem számítottunk, és még mennyi minden el lett osztogatva. Ezek a sikerek fel buzdítottak minket és jövőre már kész terveink vannak, lesz amiből többet, és lesz amiből kevesebbet fogunk vetni, ültetni.
A szalmatakarás hatalmas siker lett nálam, ezt a módszert a jövőben is folytatni akarom, és mind inkább nagyobb területet akarok vele lefedni.
A talajmunkákkal volt csak gondom, azok amik sose akkor vannak megcsinálva amikor nekem kellene, mindig várnom kell, ezért döntöttem úgy hogy veszek magamnak egy kis gépet.
Igazából négy kerekűt akartam minden képen, de az interneten annyi jó videót láttam két kerekűekről, hogy szinte a kicsikbe beleszerettem.
A jövőév legnagyobb kiadása ez lesz, egy kerti-gép.
A kísérleteim mind bejöttek van néhány ami a kevés időm miatt félbe maradt, de ezeket tavasszal újra kezdem és be is fejezem, erről külön cikkek lesznek. És persze a jövőév új lehetőségekkel kezdődik, a már említett saját gomba termesztés is ki lesz próbálva, és állatokat is szeretnék majd venni, ezek is meg lesznek majd írva, és a már említett, traktor.
Maga a blog írás is nagy siker számomra, mert ez is csak egy kis ötlet volt, de arra nem számítottam, hogy ennyien fogják olvasni, és arra meg aztán egyáltalán nem is gondoltam, hogy lesznek olyanok akik még tanácsot is fognak kérni. Az igazi meg lepetés az volt hogy, még olyanok is lesznek akik meg is akarják nézni a parcelláimat.
Ezért biztosan állítom ez az év tényleg jól sikerült a kertészetemben, és jövőre ha minden jól megy akkor a cikkeim az állatos történetekkel bővülnek majd.

Valamikor régebben már említettem, hogy én vásárlásaim alkalmával, ha csak tehetem Magyar terméket veszek. A füstölt terméket egy magánvállalkozótól, de ugyan ilyen a tészta is, igaz boltban veszem de egy vállalkozó készíti, ugyan így van a tej is, és egyebek, még a sapkám is magyar mintás.
És hát így végig gondolva ezeket, arra gondoltam,hogy Magyar ként nem túl jó név a Farm, ezért inkább valami Magyarosabb kellene. Az elképzelés az, hogy egyrészt a lakhelyemre utaljon, és a régi Magyar kis gazdaságokra jellemző elnevezését kapja. Az új név lakhely szerint (Zichyújfalu) vagyis Zichysi Tanyám.


2016. november 12., szombat

Állattartási tervek!

Terveim állatokkal kapcsolatban, milyen állatokat szeretnék majd a jövőben tartani, milyen okból vagy haszon miatt.

Az elsődleges a baromfi. Szerintem egy igazi kis porta el képzelhetetlen ezek nélkül.

Tyúkok: szülő arány 20 tyúk 2 kakas.


A legfontosabb feladatuk természetesen a tojás termelés. A tojás saját felhasználásra, és eladásra kerülne leginkább, illetve tavasszal néhányat kikeltetnénk.


A másik feladat a keltetés így csirkékhez jutnánk a csirkék szintén saját felhasználásra és eladásra mennének, illetve szükség esetén a tojó állományt pótolnánk velük.




Pulyka; Szülő arány 4 Tyúk 2 kakas.



Náluk ugyan azok az elvárások mint a Tyúkoknál, tojás termelés és csirke nevelés saját felhasználásra. Mind a felesleges tojás mind a többlet csirke, utód eladásra kerülne.


Az hogy milyen fajtájúak, és színűek lesznek nem igazán dominálnak nálam.

Kacsát és Libát nem biztos, hogy fogok tartani, illetve más baromfin se igazán gondolkodtam, de nem zárom ki a lehetőségek közül.

Nyulak; Szülők 3-4 anya 2 bak.


Termelés szempontjából nyilván itt csak az utód nevelés a cél, amivel kiegészíthetjük a konyhánk hús készletét illetve, egy kis változatosságot is adnak.



Itt is van egy kis lehetőség az eladásra, ha esetleg nagy lenne a szaporulat, igaz a lenyúzott bőröket sajnos nem tudom eladni, pedig jó lenne.
Itt sincs túl nagy elvárás színek és fajták tekintetében, teljesen mindegy. Meg bízható tenyésztőtől legyenek ez a lényeg. Bár a nyulakban leginkább a lepke tarkák tetszenek.

Kecskék: Szülők 2-3 Anya 1 Bak.


Kecske, mi más is lenne a legnagyobb haszna mint a tej adás, régen amikor voltak kecskéim rengeteg tej volt mindig, és abból mindig volt túró és néha csináltam sajtot is.



 A másodlagos termelési szempont a gida nevelés, ami esetenként húst ad a konyhára, vagy a kiesett anyákat lehet velük pótolni, illetve eladásra is kerülhetnek a gidák ha sokan vannak, hiszen 3 anya akár tíz gidát is adhat. A kecskénél is az a gondom hogy nem tudom a lenyúzott bőröket eladni.



A kecskék esetében sincs fajta, vagy szín amihez ragaszkodnék, mindig imádtam őket, imádom ahogy ragaszkodni tudnak az emberhez, és ahogy el bolondoznak. Van a falunkban valakinek néhány Núbiai kecskéje mondjuk azok elég húsosak, tetszenek nekem.

És természetesen a felsorolt állatok utódait, és az általuk termelt termékeket el is lehet erre arra cserélni, és az sem elhanyagolható szempont az én esetemben is, hogy a kertjeimet ellátják trágyával, illetve a kertben keletkezett felesleges zöldségeket meg tudom velük etetni.

Marhák: -Egyszer már gondoltam a tehén tartásra, ez még tartalékban van, szeretném meg próbálni, viszont bika nevelést tervezem, általában négyesével neveltem őket. Most nincs de ha lenne akkor már lenne is vevőm.

Ló: -Nincs kizárva hogy legyen újra lovam, a legutóbbit is csak azért adtam el, mert a munkám miatt nem tudtam vele úgy foglalkozni ahogy szükséges lett volna.

Sertések: -csak malacokat vennék hizlalásra, 2-3 db-ot. legyen hús a hűtőben és legyen füstölt áru is.

Birka: -Sose volt a kedvencem, ha lenne  is akkor is 1-2 csak azért hogy levágjam, de a említett jószág mennyiség mellet ez nem igazán lenne szükséges.

Amik még szóba jöhetnek: -Gyöngyösök, Galambok, és a már említett Libák, Kacsák.

Nos sajnos ezek egyelőre csak tervek maradnak, mivel egyáltalán nincs hol tartanom őket, két ingatlanon gazdálkodom, kertészkedek, de meg felelő ingatlan nincs egyiken sem. A barát nőmnél semmilyen épület nincs, csak egy góré, és egy galambház, nálunk van egy 65 nm, istálló de azt meg le kellene bontani és újra kell építeni, illetve ha, az enyém lenne az ingatlan akkor az istállót hosszabbra építeném és kényelmesen elférne minden jószág. Kellő hellyel rendelkeznék a takarmányok tárolásához, és jól átláthatóan rendezhetnék el mindent. De mivel ez nálunk ez nem megoldható. Sajnos most arra is várnom kell, hogy egy olyan házat tudjak majd megvenni, amihez meg felelő gazdasági épületek tartoznak, ki néztünk már egy ilyet, de majd csak később lesz eladó.

2016. november 11., péntek

Saját gomba termés. 01

Mint már egy régebbi cikkemben utaltam rá, lett egy újabb tervem, ötletem, persze nem saját ötlet, másoktól kaptam az inspirációt. Azok akik olvasták több cikkemet tudják szeretek a kertészetemben ki próbálni dolgokat vagy legalább újítani ezt azt. Nos az új ötletem az lett, hogy meg próbálkozom a saját gomba termesztéssel, igaz ilyet aztán tényleg sohasem csináltam. Emlékszem egyszer nagyapám szert tett rengeteg nyárfára, tüzelni valónak szánták, össze vágtuk a legjavát, néhány szép szálat meg félre tett majd jó lesz valamire alapon. Majd jóval utána egyszer csak valamelyikünk azt vette észre hogy elkezdtek laska gombát teremni, örültünk neki nagyon, emlékszem volt is rajtuk rendesen. De nekem a saját gombával kapcsolatban ez minden ismeretségem.

Nos a dolog az ötlet onnan jött hogy ahova eddig kijártam ősszel gombát szedni, az már nem igen járható meg oldás, rengetegen bejártak az erdőbe és hát csinálták a hülyeséget. Így aztán nem nézik jó szemmel ha valaki arra járkál, én meg nem keresem az össze tűzést senkivel az a kis gomba nem ér annyit. És arra gondoltam ha már nem igazán lehet ki menni szedni akkor meg próbálom magamnak meg termelni.

Elkezdtem a neten keresgélni a lehetőségeket alapanyag beszerzés terén és meg is lepődtem, mert az egyik kedvenc vetőmag (gyártó) éppenséggel árul gombacsírát. Néztem a neten képeket, leírásokat és persze videómegosztón is találtam videókat erről bőven, képeket mutatok is, hogy milyenek az elképzeléseim. Ahogy írják a laskáknak jó a szalma amiből tudok bőven szerezni illetve jó a kukoricaszár apríték is, ezt is könnyű megoldanom, illetve láttam olyan képeket és videókat is amikben farönköket fúrnak ki és abba teszik a gomba csírákat.
Nos a kép össze állt, mint majdnem mindenbe ebbe is több dolgot fogok egyszerre ki próbálni.

Az első a farönk megoldás, van a barát nőmnél néhány dió és gesztenye hasáb ami nagyon csomós nehéz elhasítani, ezért ezekkel eddig nem csináltam semmit, erre a célra nagyon jók lesznek. Néhány helyen kifúrom őket és mennek bele a magok, (azért írok magot mert a gomba csírákat gabona szemekre futtatják). Viszont azt mondják a rönköket fa hasábokat valamennyire földbe kell ásni, nos itt van a diófa tuskója az földben van, azt is meg fúrom és mehet ebbe is a mag, illetve van a kertje mögött egy kis akácos arra gondoltam ezeket a tuskókat is meg fúrom és ide is teszek magokat de azt olvastam az akác nem jó, úgyhogy ez az ötlet ki lőve. Vagy mégsem? egy próbát meg ér.

A másik megoldás a szalma és kukoricaszár apríték, ezekből aratások után eleget tudnék szerezni. ezzel kapcsolatban nincs sok teendő le kell az alapanyagot darálni, szecskázni, és valamilyen tárolóba bele kell tömni, tömöríteni. Láttam aki műanyag vödröt használt erre a célra, én a nagy zsákok mellett döntöttem, de majd idővel kiderül jó lesz e erre a célra. A szecskák le kell forrázni ami megint nem nagy dolog, úgy kell zsákolni hogy egy kicsit nedves maradjon, majd a zsákokat ki kell lyuggatni, ez is egyszerű. Nos, hogy miért a laska mellet döntöttem, ez egyszerű a szabadban akarok gombát termelni, és ez az egyetlen olyan amit nem lehet más gomba fajtával össze keverni.









Láttam a youtuben hogy volt aki a kerti szalmatakarásos ágyásban termesztett laskákat, gondoltam is ezt nekem találták ki, ezt tutira ki kell próbálnom, vagy csinálok egy ilyen hasonlót, mint ezen a képen van.


Mellékelek néhány linket, amiben erről a témákról találtam információkat: (annak jó aki érti az angolt, én nem de nagyjából értem az alapján is amit látok).

https://kertmuvesz.hu/termekek/gombak/laska-gomba-oyster-mushroom1

http://www.laskagomba.hu

http://gombajo.hu

https://www.youtube.com/watch?v=A0gzSQcuOMU

https://www.youtube.com/watch?v=XIBSx5c9aU0

https://www.youtube.com/watch?v=eC-SNcjYKC8

Nyúl tenyésztés! Kezdet.

Valamikor  a napokban elcseréltem egy bika vályúmat az egyik haverommal egy nyúlólra, mert szerettem volna tartani néhány nyulat. Hoztam is ...