2020. május 2., szombat

Eper telepítés, mulcsolás!

Ezen az új helyen is telepítettem epret szaporítás céljából.
Az az igazság hogy a másik háznál, egy kicsit elgazosodott, mert minden más munka miatt el hanyagoltam.
Most itt először ki jelöltem négy sort, ezeket úgy töltöttem fel mint a krumplit szokták, vagyis bakhátat készítettem, a tetejét lelapítottam tömörítettem.
Majd ki jelöltük az eprek helyét 25cm tőtávolságot hagytunk, miután minden sor be lett ültetve, soronként 28 eper lett.





Majd minden bakhátat szalmával takartunk, most hogy a helyi foci pálya le lett nyírva és a közhasznú dolgozók le gereblyézték el hoztam a füvet. Ezt pedig a szalmára tettem, úgy, hogy a szalma vastagságának kétszeresét tegye ki ha sikerül, erre pedig megint szalma fog kerülni. Ez a szalma fű kombo ha jól megy komposztálódni fog ott helyben.





De az igazi terv az, hogy ezek az eprek majd elkezdenek kacsosodni, és én ezekből akarok palántákat fogni, hogy szaporítani tudjam az epret és el érjem az 500-as darabszámot.
Minden bakhát tövébe két oldalról ültető poharakat fogok elhelyezni és tövenként két kacsot fogok meg gyökereztetni, és ezeket fogom ősszel elültetni.

A sikerről és kudarcról majd még írni fogok.

Kecsketenyésztés! Megunt kecske.

Miért pont kecske? Sokszor sokan teszik fel a kérdést, minden olyan embernek akinek van néhány kecskéje, én is szoktam ezt kérdezni olyanoktól akinek van egy kettő, de később meg unja.
Most került hozzám egy olyan féléves bak, aki pont ilyen meg unt kecske, amikor oda került kicsi volt és aranyos, de ő is elkezdett nőni és már nem volt olyan cuki.
Sokszor szoktam akár a munka társaimnak, vagy ép most a szomszédnak, ha azért kell, hogy valaki lelegelje a füvet akkor ne kecskét vegyen, hanem birkát.
A kecskére mindig hamar rávágják, hogy igénytelen, ha valaki az akkor az csak a gazdája lehet, mert nem ad neki rendes enni valót tiszta vizet, és nem takarítsa ki rendesen az ólját, ettől büdösek, nem azért mert kecskék.
A másik része a dolognak, hogy minek nekik kecske, ha kérdezem a húsát nem eszik, tejet nem isszák, elletni nem akarják ezért vesznek bakot. De a bakkal meg bajuk lesz ha meg nőnek, és mint említettem ezért került hozzám most is egy bak gida.




Nagyon szép kiállású gida, mindegyikőnknek teszik,  örülök is neki, úgy tervezem, hogy idén még gusztával fogok fedeztetni, és majd jövőre ezzel az új bakkal. Őt mindegyik jerkével lehet, pároztatni nincsenek rokonságban vele.
Régebben amikor tartottam kecskéket, akkor kettő ilyen kecske került hozzám, mindig mondom és szinte ismétlem magam, hogy inkább ilyen fűnyírásra birkát vegyenek.

Kecsketenyésztés! Újoncok.

Ma két új nőstény kecskét vettem, így sikerült elérnem azt az anya létszámot amit szerettem volna. Ők tavalyi születésűek, ezért már ősszel lehet is őket pároztatni.




A tervem egyelőre az, hogy hat jerkével fogok gazdálkodni, a mostani ellésből csak egy jerke lett, a többiek bakok,és nem akartam meg várni a jövő évi ellést, mert akkor már túl sok idő telik el mire tejet adnak nekem. A be illeszkedésük könnyen ment azt hittem sokkal nagyobb verekedés lesz, de alig egy óra elteltével közösen ették a frissen hozott fűvet.

Nyúl tenyésztés! Kezdet.

Valamikor  a napokban elcseréltem egy bika vályúmat az egyik haverommal egy nyúlólra, mert szerettem volna tartani néhány nyulat. Hoztam is ...