2017. december 15., péntek

Decemberi események!

Újra jelentkezem az én kicsi tanyámról. 

Nos, az a helyzet hogy a korábbi ijedségem alaptalan volt, mert a szomszédom mégis hordja nagy tételben az értékes trágyát. És igen csak nagy az a tétel, mivel egy lovas kocsi és egy trágyaszóró kocsi hordja, hetente jön össze egy kisebb kazal, és annak is örülök, hogy most már van egy jó telefonom, amivel már tudok képeket is készíteni. 


Józsi szomszédom vett az Mtz hátuljára egy forgatható rakodót van rajta egy nagy csipesz, na azzal aztán könnyen fel tudja rakni a trágyát bármire.
A kertemnek azt a részét, ami eddig is takarva volt fel töltöttem ki egészítettem új réteggel, és elkezdtük a párom kertjére is hordani, ezt persze csak Péter barátom csacsijával tudom hatékonyan meg csinálni, nem szeretném át talicskázni ezt a rengeteg anyagot. 



Sajnos mind kettőnk a munkája miatt csak vasárnap ér rá erre a munkára, úgy hogy elég nagy mennyiség gyűlik össze arra a napra, de ha sikerülne meg csinálnom hogy a páromhoz hátulról is betudjon menni a traktor pótkocsival az nagy segítség lenne. De jól haladunk már nincs sok hátra, és a kertek felesznek töltve és a jövőben már csak kiegészítenem kell őket.
De ezzel a a takarással, történt egy esemény ami eléggé  furcsa volt, valaki meg nézte és kérdezgettet erről, hogy hogyan is működik miért és mire jó, mert ő ilyet még nem látott és nem hallott róla. De aztán az egész egy fordulatot hozott ő kezdett tanácsokat adni hogy hogyan kellene ezt csinálni, a legjobb az volt amikor azt mondta hogy tegyek rá műtrágyát.
Most jönnek az ünnepek és majd akkor szépen ki lesszenek terítve a kupacok, jó lenne most a fagy mert ekkora sárban lehetetlen talicskázni mert ingen csak elsüllyed a kereke.

Az állat állományomról csak annyi hogy a malacok szépen nődögélnek, februári vágásra szépek lesznek, bár az egyik nem nagyon nő ő meg maradt kb 45kg nál, de őt az ünnepekre akarom levágni, malac pecsenyének. De az ünnepekre már levágtuk a kakasokat, na azok is elég szép súlyban voltak. Na erről eltűntek a képek amiket csináltunk, de ti akik ugyanúgy saját jószágot tesztek az asztalra sejthetitek milyenek lehettek , az egyik kakas ami bőven elég lesz egy levesre az karácsonykor lesz meg csinálva. Maradt 5 tyúkunk ezek szépen tojnak, napi két három darabot, a párommal majd szeretnénk többet is tartani, de a mostani ól elég kicsi lenne erre a célra.
És mint korábban már említettem más állatokat is szeretnénk, de ez még nagyon a jövő titka.

történt egy kis meg lepetés is a szalma takarásba tettem gomba oltó anyagot a leírása szerint ez szabad földi és működnie kellene de ebből nem lett semmi de majd újra meg próbálom jövőre, de a mag lepetés az hogy nem ott jött ki a gomba ahol akartam hanem a barka fám alján és lett is rajta egy kisebb pörkölt adag.





Egyelőre ennyi, majd ha ünnepek közt sikerül kiraknom a parcellákat újra cikkezek.





2017. október 23., hétfő

októberi talajtakarás!


Ma aztán tényleg bejött az ősz, esik és fúj a hideg szél, így aztán most van időm írni. De idebent kellemes az idő kedvenc zenéimet hallgatom, miközben írogatok a kandallóban ég a tűz teát iszogatok a sütőben pedig sütőm a pulykát, a csajok (a párom és a lányom) pedig tanulnak. Reggel előkészítettem a húsokat és kimentem gyorsan meg etettem a malacokat, már szépen nőnek, aztán a tyúkokat is, hoztam be fát a kandallóba. összeállítottam a húst be a sütőbe aztán gyorsan kimentem elültetni a megy fát, ami tegnap ki maradt. Még a héten vettünk tíz gyümölcsfát és még csak most időnk elültetni, vegyesen vettünk három barackot, három szilvát, két cseresznyét, egy-egy meggyet, almát, a többit meg majd jövőre.
De térjünk a lényegre, vagyis a talajtakarásra, a mögöttem levő szomszédom mégis hozzám rakta le a trágyát, reggel, amikor jöttem haza a munkából akkor láttam, hogy a kert sarkában ott áll a lovas kocsijuk. Amikor haza éretem mindjárt meg is néztem miért van ott és hát nagyon örültem neki, hogy a trágyát hozta a kocsi még meg volt rakva, nem tudom mióta lehetett ott, mert már volt egy nagy halommal a kocsi mellett is. Gyorsan át öltöztem és fogtam magam és én raktam le a kocsiról a rakományt másnap reggel pedig még mielőtt lefeküdtem volna kiraktam egy parcellát. A következőnap pedig kiraktam a másodikat, éppen a munka közepén jött oda a szomszéd beszélgetni, meg kérdezte elég lesz e, hát mondom, kellene még rengeteg, először meg csinálom azokat, amik már meg vannak, aztán elkezdem áthordani a párom kertjébe. És azután fogom az enyémet megcsinálni, és ha majd az utolsó parcellát rakom, amelyik végébe rakja a trágya kupacokat akkor lesz elég, vagyis nagyjából tavaszig hordhatja. Erre csak azt mondta lesz bőven, mert két tehén három bikaborjú meg egy ló termeli, a szalmás trágyát ehhez még jönnek a hízómalacok, úgy hogy lesz még bőven, de ennek már két hete, és sajnos azóta nem hozott semmit pedig nagyon várom. Azt számoltam, hogyha három hete hoz egy kocsival, ami éppen elég egy parcellához akkor kellene valahogy szereznem még valahonnan, a másik szomszédom állandóan mondja, ott az övé vigyem csak, de nekem nem kell tiszta sertés trágya és szalma se nagyon van, benne nem lehet négyzet alakba rendesen ki rakni.

Meg érdeklődtem valakitől, hogy a tehenészetből, ami nincs, túl messze tőlünk onnan nem e lehetne hozni trágyát, erre közölte velem az illető, hogy de igen csak hogy pénzért adják.  Na, ez már tényleg mellbe vágott, mert ez volt az utolsó reményem, mert nekem mégis csak legalább hat pótkocsival kellene. Lényegében most azon vagyok, hogy mindegy, hogy honnan de szereznem kell, az a lényeg hogy sok legyen és szalmás, de ezzel meg az a gondom, hogy nem lenne mivel elhoznom, sajnos nincs szállító eszközöm. Venni szállítással pedig borzalmasan sok lenne, mint már említettem legalább hat pótkocsival kell számolnom. Egy biztos erre nem számítottam, állandóan bennem van a mehetnék, mindig mennék, raknám a kis parcellákat, már alig várom, hogy lássam, ahogy a sima földön elkezdenek nőni és sokasodni a parcellák, de még nincs semmi ebből, de már új terveim vannak ezekkel a parcellákkal.
De persze az én módszeremnél amit a talaj takarásnál alkalmazok még kelleni fog tiszta szalma is, főleg az epresemnél lesz rá szükségem, mert itt már csak tiszta szalmatakarást használok. 

Az állatállomány szépen elvan, a malacok már szép süldők lettek, decemberre jól meg híznak és akkor már írhatok a saját sertések vágásáról is , de remélem addigra már  lesz valami amivel lehet majd képeket is készíteni. A tyúkok is szépen termelik a tojást még nem az igazi meg már jönnek is a hidegek de azért az öt tyúk ad egy két tojást.

2017. szeptember 17., vasárnap

Új szalmatakarási tervek és gondok.



Az elmúlt évek és az idei száraz nyár meg mutatta, hogy milyen sokat segít és használ, ha van a talajon egy kis szalmatakarás, és ha az egy kis trágyával van keverve az milyen jó kis komposztot ad. Nem régiben az egyik szomszédom, aki mögöttem lakik elkezdett állatokat tartani, marhát és lovat is, ennek nagyon örültem, mert arra számítottam, hogy ahhoz a trágyához hozzá tudok majd jutni, neki nem kellene messzire vinnie, mert nekem az is jó lenne, ha át dobná a kerítésen. Sőt hogy most nemrég még a szomszédom kertjét is meg vette, és köztünk nincs, kerítés egy darabon még könnyebben le tudná rakni nekem csak, el kellene hordanom a helyére talicskával.
Ezt elmondtam neki, hogy szeretnék hozzá jutni a trágyához, mert ő hetente kihordja valahova, gondoltam neki is jó lenne így, nem kellene kihordani messzire. De mégis kiviszi, pedig amikkor beszéltem vele nem mondott nemet. 
A tervem az volt, hogy ki jelölöm a parcellákat, és ahogy nekem már a szokásom lett, először rakok, egy kevés trágyát, nagyjából 30 40cm utána pedig teszek rá tiszta szalmát. 




De sajnos nehezebb hozzá jutni trágyához mint gondoltam, a másik szomszédom, aki csak sertést tart mellettem az mindig tukmálja az övét, pedig mindig mondom, hogy az nem jó erre a célra, és nekem is van négy malacom úgy hogy ők is adnak nekem eleget, a másik helyen tart lovakat, azt persze ő is elhordja, pedig tudja, hogy kellene nekem. Arról nem is beszélve, hogy majd szalma is kellene, az is van neki ,mindig mondja, hogy majd a tavalyi három bálát át dobja nekem, de ez is mindig el marad, pedig már azt is mondtam neki mondjon egy árat és ki fizetem neki. 




Sajnos nekem így nem igen marad más megoldás, mint hogy szóljak majd Peti barátomnak hogy hordjuk be a csacsival, ami nagyon sokáig fog tartani, a tavalyi tapasztalat az, hogy legalább 4 kanyar kell egy parcellához.  De mivel jövőre a barátnőm kertjét is be akarjuk takarni rengeteget, kellene, legalább 15 parcellát kell csinálni, vagy még többet. Úgy hogy szegény csacsi jó sokat menne, persze ha ide jutunk, akkor sem egy nap alatt csinálnánk meg, de mivel mind a ketten ritkán érünk rá egyszerre, így még télen is hordani fogjuk, így ez nem fog menni szerintem, vagy legalább is nehezen lesz megcsinálva.
De majd meg próbálom meg beszélni a faluban található három traktoros valamelyikével, hogy azzal hozzunk be néhány kanyar trágyát a nagy trágya kazalból. Jaj de miket is beszélek a háromból kettő a már említett szomszédom, úgyhogy ez elég húzós lesz.
Ilyen helyzetekben mindig mondom, hogy milyen jó lenne, ha most lenne lovam, de most az is jó lenne, ha lenne egy kis traktorom kis kocsival, akkor még én is áthordanám magamnak, a szomszédomtól, talicskával is meg oldható lenne, de az egy soha véget nem érő munka lenne. Még a trágyaalap után a szalmákat is bekel szereznem tavaly a fél kertemre elment három henger bála és most megint bekel szereznem legalább ötöt vagy még többet.


Az a három amit tavaly a Dávid szomszédom át dobott.
De majd ezt is megoldom valahogy, és persze majd erről is írni fogok. 

Addig is takarásra fel.

Vissza tekintés! Szeptember.

Az elmúlt hónapokban semmi esélyem nem volt rá hogy a gép elé ülhessek és írhassak, pedig volt egy hosszabb szabadságom, de akkor is mással kellet inkább foglalkoznom, pedig rengeteg minden történt a nyársorán.

Először a saját részemről fogok írni, majd a párom területéről.

Hol is kezdjem most a cikkemet? A paradicsomjaim miután ki lettek ültetve a szalmatakarásba szépen meg erősödtek és meg is nőttek és persze termés is szépen van rajtuk, hála istennek poloskák nem igen találhatók rajtuk. ( A szalmatakarás nálam azt jelenti, hogy Szalmás trágya alul, majd nem komposztálódott és felül tiszta szalma, amire később mindenféle növényi hulladék kerül).

Idén is ültettem paprikát szalmába az is nagyon jól sikerült, rengeteget szedtem eddig is, és még mindig van rajta bőven, ami még majd meg fog nőni, és még virágzik is. És a régebben már említett Kápia paprikáim is szépen megnőttek pedig csak kísérletnek szántam, szépen sikerült, de ezek most sajnos útban vannak az új szalmatakarásos parcelláimnak, de nem baj, mert jövőre újra fogok magokat vetni, hogy legyenek palántáim, és persze sokkal többet.

Az idén is ültettem cukkinit szalma alá és persze az is nagyon szépen termett, de ezt előre sejtette, mert azt tavaly is szerette a cukkini. De idén ki próbáltam az uborkát is, de ezt csak egy kis bokorral és még mindig tudok szedni róla, igaz nem sokat terem, de mindig van rajta egy két darab, és még mindig virágzik. Jövőre még többet fogok ültetni belőlük szalmába, az, ami szabadföldbe lett vetve kisem tudtak rendesen fejlődni hiába öntöztem nagyon erős volt a hőség és a szárazság.
Az idén szintén először vetettem szintén próbaképpen babot a szalmatakarásba nagyon jól sikerült még most is zöldell és van rajta egy kevés virág is, kíváncsi vagyok, hogy jövőre, ha egy egész parcellát fogok bevetni vele milyen termésre számíthatok.

Összességében ez a nyár nem volt valami jó, nagyon erős volt a forróság és a szárazság, nagyon sok növényem megsínylette ezt még az is súlyosbította, hogy a kertem déli fekvésű. Vetettem rengeteg takarmányrépát, de azoknak is sok nedvesség kell, hogy szép nagyok legyenek, de ők is elég pocsékul néznek ki, lényegében csak azok a növények mentek valamire, amik szalmába lettek ültetve, úgy hogy jövőre le lesz takarva az egész kertem. Amúgy is tervbe vettem, hogy az egész kertet szalmával fogom takarni, de mivel én trágyát is használok a takaráshoz, hogy egy kevés komposzthoz is jussak, szükségem lesz szalmás trágyára is, ezért nagyon örültem, hogy az egyik szomszédom, aki mögöttem lakik marhákat tart bika borjakat és két tehenet illetve egy lovat. Sajnos ezzel nem sokra megyek, mert hiába mondtam neki, hogy ha neki nem gond, akkor a trágyát ne hordja, ki hanem dobálja át hozzám. De sajnos elhordja, és így nekem majd szereznem kell megint valamilyen fuvart, amivel visszahordom az én kertemre. De ez rengeteg időbe telik majd és sajnos itt nem meg oldható, hogy pótkocsi számra hozhassak be, pedig ez nagyon gyors lenne és nagyon meg könnyítené a dolgomat.
Mivel nem csak az én kertemre lenne szükség trágyára és szalmára, hanem a pároméra is, így sokkal több kellene, mindenből és ez még inkább meg nehezíti a dolgomat.

De lettek saját állataim is, de ők nem igazán tudnak annyi trágyát termelni, mint amennyire szükségem lenne, és nem is igazán meg felelőt termelnek. Na de mik is ezek az állatok? Nos, úgy esett a dolog, hogy vettünk négy malacot, egyet a páromnak, egy felet az öcsémnek a másik fele az enyém, illetve a másik kettő is, az egyik egy kis dúrok, ő teljes egészében füstre megy. Amikor a gazdánál meg láttam a kis vörös dúrok malacokat mid járt mondtam nekem is kel egy ilyen.

Nos, a párom kertje azért jobban sikerült, a borsó az szépen termett lett is belőle bőven, a saláta is szépen termett, de ez annak is köszönhető, hogy a párom telkén van kút is, de erről majd később még írok egy cikket. Csak ebbe a kertbe vetettünk csemegekukoricát, az is szépen termett mivel ezt is öntöztem, salátauborkát is sikerült sokat eltennünk, de ez is csak akkor nézet ki rendesen, ha meg öntöztem.

A nagy hőségnek köszönhető hogy mindig locsolni kellet, de a petrezselyem és a paszternák nem maradt meg így sem, nem értem rá hogy mindig locsoljak, két-három nap után mindennek lekonyult a levele. Amikor meg locsoltam másnapra minden szép volt, de három nap múlva megint kókad volt minden, de a kút sem bírt mindent már ellátni vízzel a vége felé. A barátnőm is úgy szeretné, hogy az ő kertje is szalmával lenne takarva, de ehhez is rengeteg trágya és szalma kellene, de ezt is minden képen meg akarom oldani.

Az idén elkezdtük a kis virágos kertjét is bevetni és beültetni virágokkal, de amiket úgy vetettünk el abból sem lett semmi, de amiket úgy ültettem mind meg maradt, jövőre még vetek bele olyanokat, amiknek a magjából szoktam fogni.Sajnos a telefonom mostanában nem engedi, hogy fényképeket csináljak, de majd a jövőben meg próbálom ezeket is pótolni. A kis virágos kertet még egy kicsit alakítani kell és nagyon szép lesz. 

A páromnál gyarapodott a csirke állomány és fogyatkozott is, a három brojler, amit tavaly meg hagytam szép nagy lett és a három tyúk tojt is. Csak az volt a baj hogy kakasra rá jött az udvarlás és sajnos a nagy súlya miatt illetve hogy tyúkok kicsit kopaszak voltak kettőt is csúnyán felhasított így azt, két tyúkot és a kakast is levágtuk. De gyarapodott is a csapat mert tavasszal vettem 10 csirkét, ma már látszik hogy ebből csak a fele lesz tyúk, majd a kis kakasok is szelektálva lesznek. 

Reményeim szerint jövő ilyenkor sokkal jobb sikerekről  tudok majd beszámolni, és újabb állatokkal bővül  majd a kis tanyám. 
Mint már említettem sajnos a nem volt semmi amivel képeket készíthettem volna de re,élem nem sokára ezt is sikerül meg oldanom, és legközelebb  képeket is tudok mutatni. 


2017. április 20., csütörtök

Áprilisi teszek veszek.

Mostanában nem igazán volt időm, sem pedig kedvem a géphez ülni, úgy hogy egy kicsit lemaradtam a cikkírásokkal. A tavasz elég sok tenni valót hozott nekem, és mivel nem egy telken kell, helyt állnom mindig van valami tenni való és persze valami, amivel el vagyok egy kicsit maradva. De mi, akik többségében ezzel foglalkozunk, azért csináljuk, mert ezt szeretjük csinálni.
A fűnyírását már meg kezdtem, van mit vágni bőven, de egy darabon nem vágom ez a már korábban említett betonos terület, Dávid barátom ígért egy kis kecskét nem sokára meg is hozza, azt mondja, hogy bak lesz, de ez engem nem zavar.

A paradicsom palántáim szépen elkezdtek kikelni, de eléggé fel is nyurgultak és meg is dőltek, a Marmand az nem volt annyira megnyúlva, inkább a mobilvolt nagyon cérna vékony szárú, azt hittem ezeknek annyi, ezért minden pohárba vetettem másik adag magot. De meg maradtak és szépen kezdenek megerősödni így most egy kicsit sokan vannak egy helyen ezért majd valamelyik nap, ha nem megyek dolgozni neki, állok és át ültettem őket.  Ha sikerül őket szépen sértetlenül kiszednem, ha nem akkor bizony kénytelen leszek a leggyengébbeket ollóval elvágni. A paradicsomra jellemzően, amelyiknek a szára földet éri gyökeret eresztett, de ez nem baj.




 Az egyik kis boltban mindig lehet venni Kápia paprikát bevallom, nekem nagyon ízlik ki is gondoltam fok belőle magot palántának volt, aki azt mondta nem lesz belőle semmi, mert ezeket direkt így nevelik. Hát én úgy voltam vele egy próbát meg ér, ezért tettem tíz ültető korongba két két magot lássuk mi lesz belőle, hát ez lett.




A párom házánál, mint ahogy minden hol, van egy kis darabka, ami az úgy nevezett virágos kert, nos, neki ez, is mint a veteményes kert évekig csak füves gazos darabka volt. Nagyjából három éve tavasszal elkezdtem gyomirtózni, és két éve tavasszal az öcséméktől hoztunk gyökeres rózsákat, azokat el is ültettük, de gyomirtás az ment végig, tavaly pünkösdi rózsát, íriszt és kövirózsát vittem neki. idén tavasszal pedig bevetettem neki évelő virágokkal, nagyon kíváncsi vagyok, hogy fog kinézni jövő nyáron. A földre helyezett lécek azt mutatják, hogy hova lettek a virágmagok elvetve.





A vetés egyelőre áll már csak a késői vetés van vissza, babok, kukorica, meg a hasonló vetés idejűek. Persze a palántázás is vissza van még, de sajnos a mostani időjárás minden munkát meg akadályoz. Nem rég még az volt a bajom hogy kútból kellet vizet húzni, hogy meg tudjam öntözni a veteményest, mert minden fele másan kelt ki a szárazság miatt, most meg esik, és nagyon hideg van.

Vettem két zacskó különleges vetőmagot az a neve hogy Méhdoktor, olyan mag keverék van benne, ami a méheknek és egyéb porzó rovaroknak kedvez, nagyon ki akarom próbálni, kíváncsi vagyok, mennyire válik majd be. Ilyesmit mindig szoktam vetni, de nem ennyi félét, csak büdöskét szoktam a répa és borsó közé vetni, és persze kapor magot is szoktunk szedni, de azt vetéskor, még gereblyézés előtt szoktuk elszórni a büdöskével együtt.




2017. március 27., hétfő

Márciusi Teszek veszek.

A Március meg hozta a várva várt jó időt, lelkesen neki is álltam a metszéseknek. Meg csináltam a szokásos maszekjaimat ami, most már bővült egy új megrendelővel, és szokás szerint a sajátom maradt utoljára.
Még tavasz elején a páromnál volt egy régi kerítés darab, amit ki kellett szednem, valójában egy régi kecske ól hátsófala volt, de már rég nem kell és amúgy is kezdett a szomszédhoz átdőlni, már csak az öreg bodza tartotta meg, úgy hogy kiszedtem és mehetett a tűzre.







 Nem volt túl jó idő, de észrevettem, hogy még így is rengeteg méhecske járt a szomszédhoz vizet inni.


A páromnál ezzel a területtel bőven van mit megszenvednem, a terület tele van a földből kiálló építkezési beton törmelékkel , amiket  még régen, a volt férje hozatott oda, nyilván építkezési szándékkal. Valamikor régebben már meg próbálták elásatni őket de ez nem nagyon sikerült, rengeteg van ami még mindig ki lóg a föld alól, lehetetlen lenyírni itt a gazt, füvet, már így is tönkre ment egy fűkasza





Egyelőre marad az a terv hogy amíg ki nem tudom szedni a beton egy részét innen addig egy kecske fogja a gazt kordában tartani, illetve amit ő sem eszik meg azt Glialkával.

Itt vannak még a tavalyi kukorica szár  kupac is, amit majd el kellene tüzelni ,de még nem akarom, mert kitudja hány süni alussza itt téli álmát, a körülöttem lévő néhány szomszéd már eltüzelte, remélem ott nem voltak sünik, én minden esetre várok még vele.





Mivel én folyamatos műszakba járok dolgozni ritka az a lehetőség, hogy hétvégén teljes napot itthon legyek, így a párommal meg ragadtuk ezt az egy napos lehetőséget és délután kimentünk veteményezni, délelőtt előkészítettem a terepet, a korán előbujt tarack füvet és egyéb szívós gazt le gyomirtóztam, aki erről nem tudna tavaly lett először nálunk bevetve a kert előtte közel tíz éven át nem volt benne más csak gaz. Úgy hogy nagy lelkesen ki mentünk vetni kicsit hűvös volt mert fújt a szél de ez nem vette kedvét egyikünknek sem.




Elvettetünk kb 20 sor borsót, néhány hagymát , és egy darabon tavalyról meg maradt magokat egy egy sorba. Majd jövőhéten vasárnap lesz megint hogy délután itthon leszek majd akkor a répát zöldséget fogjuk elvetni.
Nem sokára jelent kezem a palántáimmal hogy hogyan állnak, hát nem túl jól az biztos.

Cikkemet majd folytatom a vetés ültetésről miből mennyit vettetünk és miből mennyit szüreteltünk.
Illetve arról is lesz egy cikk ha neki esünk a betonok kiszedésének.

2017. március 5., vasárnap

Kezdődik a 2017-es év. Palántanevelés. Március!

Már nagyon vártam, hogy meghozzák a vetőmagjaimat, amiket megrendeltem, úgy hogy amikor megjött nagyon örültem neki. Estefelé a párommal, nagy izgalommal bontottuk ki a dobozt, hogy átnézzük, az idei más lett, mint az eddigiek, mert ebbe rendeltem virágmagot, fűszernövényeket és takarmánynövényt is.




Fűszert, azért mert szeretném ki próbálni, hogy azokkal milyen lehet sütni, főzni, takarmánynövényt (takarmány és cukorrépa) meg, azért mert egy újabb területet akarok felhasználni veteményesnek és elsőnek ezt fogok belevetni. Illetve vettem még egy kis különlegességet ennek a neve méhdoktor olyan virágmag keverék, amik vonzzák a méheket, pillangókat, hát kíváncsi vagyok, mennyire válik be.
Paprika és paradicsom magot nem rendeltem, paprikát majd venni fogok paradicsomot meg saját magamnak szoktam fogni nyárvégén.

Múlthéten már az öcsém meghozta a palántaföldet, így belekezdhettem a palántanevelésbe, egy régebbi cikkemben már említettem, hogy én a temető szemeteséből szoktam szerezni ingyen ültető poharakat, így ezt sem kellett beszereznem már.



Nekem sajnos egyelőre nincs olyan nagy helyem, hogy a saját palánta igényemet ki tudjam elégíteni, erre most csak a szobám ablaka alkalmas, egy saját készítésű alkalmatosságon, ami hárompolcos, de ide is csak a paradicsom fér el.

Először a poharakat helyeztem el a tálcákba ezek egyébként kiszuperált tepsik, majd a poharakba került a föld, ezt egy kicsit megnyomkodom, hogy ne akkor roskadjon meg a föld, amikor meg öntözöm. A földbe kis lyukakat készíttetem a magoknak, ebbe kettő magot tettem minden sor kapott még egy kis táblácskát is hogy tudjam, melyikben milyen fajta van.



Több képet már nem sikerült csinálnom mert meg telt a telefonom memóriája.

De zellert is tettem palántának ezt még sosem próbáltam, illetve azokat a fűszereket, amiket március elején kell elvetni.

Majd még folytatom a cikket, de vannak magjaim, amiknek hagytam egy kis helyet, mert ezeket majd csak később kell eltenni palántának.

Néhány videó link a palánta nevelésről.



2017. február 6., hétfő

Kezdődik a 2017-es év! Gondolatok, Tervek.

Február van, a jégbontó hava, ez meg is lenne, mindenhol olvad a jég. Ebből a hónapból ki emelném Febr.-5 Ágota napja, amikor is a gazdák és gazda asszonyok kisöpörték a házakat, ólakat, hogy meg szabaduljanak a bajt, a károkat-betegségeket okozó férgektől-bogaraktól. Illetve 10, a népi hagyomány szerint ilyenkor szedik az oltásra szánt vesszőket.

Hát végre elmentek ezek az extrém fagyos napok, elment a köd a hó és az ónos eső sem lesz remélhetőleg, ma éppen szépen süt a nap. Igaz ennek is meg van a maga rossz oldala minden csupa sár és nagy foltokban áll a víz minden hol, a virágos kertem olyan, mint ha kerti tó lenne. Már nagyon várom, hogy igazán jó idő legyen, de persze nem sietek, most a napokban fogom meg rendelni a vetőmagokat, idén teszek a listára egy kis pluszt is mivel most rendelni fogok fűszernövény magokat is.
De lássuk is sorban, hogy most ilyenkor Februárban milyen teendőim is lesznek, vannak.
Az első természetesen a metszés, fagymentes időben ezt már el lehet kezdeni, de ilyenkor még, inkább csak átnézem a fákat és az elszáradt ágaktól szabadítom meg őket. Díszfáknál, bokroknál az öregebb régebbi ágakat kell kiszedni, hogy új fiatal ágakat, növesszenek a növények, amik majd szebben fognak virágozni, vagy teremni, de nekem ilyenek nincsenek. A gyümölcsfákat én mindig, mindet egyszerre szoktam metszeni, mivel több helyre is megyek metszeni, ezt leginkább márciusban szoktam csinálni.
Ilyenkor esedékes a fák törzsének és vastagabb ágainak tisztogatása, nos, ez nálam sem szokás és a lemosó permetezést sem igen szoktam végezni, igaz most egy teljesen új gyümölcsöt akarok, majd annál talán gyakorlom ezt a tevékenységet. Talán azért nem szeretik ezt csinálni a gazdák, mert idő igényes, kicsit pepecs munka, de hatékony.

De térjünk rá a kertre, most hogy néhány napra kisütött a nap nagyon csábító volt, de most még minden nagyon sáros. Ilyenkor még van, idő a tervezésre mit szeretnék majd vetni, ültetni és miből mennyit, azt mondják, hogy az a jó, ha sokfajtából van kevés, nem pedig kevés fajtából a sok.
Én viszonylag kevés növény félét vetek nagy területre. Vagyis ez így nem igazán helytálló, mivel én is alkalmazom a növénytársítást valamilyen szinten, ezért egy területen lehet két-három növény is.
Ilyenkor már vannak növények, amiket el lehetne vetni, de a már említett sár miatt nem lehet, ilyen a répa, petrezselyem spenót fejes saláta, ilyenkor mindig arra gondolok, hogy annyira jó lenne, egy fólia sátor, most tudnék ott tevékenykedni.
De most jön az ideje, hogy elvessem a palántázásra szánt növényeim magját, ha hét végén ráér az öcsém el is megyek meg venni a palánta földet, autó kell hozzá, mert kettő 50L-est akarok venni.
A jegyzeteim közt olvastam, hogy mikor vessük, el a magot palántának, tudni kell az időpontot, hogy mikor akarom azt kiültetni, a kis palánták felnevelése nyolc hét a ki szoktatással együtt. Mivel május az, amikor ki ültetem, a nyolc hét visszaszámolva, az február vége március eleje, 1-2 hét eltolódás belefér, hisz nem lehet napra pontosan elvégezni mindent.

Cikkem folytatása, ha már meg van a palánta föld.

2017. január 12., csütörtök

Január, Tippek,teendők!

Január, ez a hónap borzalmasan hideget hozott, de nem is bánom remélem rengeteg poloskával végzett. Viszont a téli csapadék az elmaradt, ami eddig esett az semmi 1-2mm csupán remélhetőleg később azért lesz valami mert a kútnak nagyon az alján van csak víz.
Holnap 13.-ka, Veronika napja, Azt mondja a kalendárium, hogy ez az év leghidegebb napja. És nem sokára jön Piroska napja is, erről azt tartják, hogy ’’Ha Piroska napján fagy akkor negyven napig el nem hagy”
És persze ebben a hónapban lesz Vince napja is, amikor a borászok remélik, hogy e napon majd olvadni fog.
Most még minden nagyon meg van fagyva, de nem baj ez az idő még hagy egy kis időt arra, hogy néhány elmaradt dolgot elvégezzünk. Ideálisa arra, hogy gyümölcsfákat, a nyugalmi állapotukban megpermetezzük, megmetsszük, persze ha az idő engedi. Ez az idő arra is jó, hogy ha még nem csináltuk meg, megélezzük és megjavítsuk a fűkaszákat, fűnyírókat, és a kerti szerszámainkat. Most meg lehet tervezni mit hova szeretnénk vetni vagy ültetni, át nézhetjük a különböző kertészetek kínálatait. Ezekkel már én is megvagyok, már szinte mindent ki kerestem magamnak online, a vetőmagokat is összeállítottam, csak még nem rendeltem meg. Februárban akarom meghozatni, és ha már itt lesz, akkor a palántának valót el is teszem a poharaimba. A barátnőm szeretne még gyümölcsfákat, ezeket is kinéztük és tavasszal, ha már lehet ültetni, meg is veszem neki.
A különböző Gazda naptárak azt mondják, hogy aki akar, az ilyenkor vethet lóbabot, a kert egy darabját letakarhatjuk fóliával a korai vetéshez. A fóliás hajtatásra szánt burgonyát csíráztassuk melegebb helyen. Amennyiben a talaj nem fagyos, nem sáros, ültethetünk rebarbarát.
Illetve akinek van Üvegház: Vethetünk uborkát, paprikát, hagymát, hónapos retket, sárgarépát, spenótot, nyári káposztát, vajrépát, articsókát
Nos, én egyiket sem teszem ilyenkor, lóbabot nem is szoktam vetni, de rebarbarát, azt már ültettem tavasszal és szépen megmaradt egy, a másik kettőt megette a lótücsök.
És sajnos nincs üvegházam se, egyszer majd nem szereztem egy ki szuperált Robur buszt, azt akartam üvegháznak.
A jelenlegi idő miatt minden kinti munka áll nálam is, olyan keményre fagyott a föld, mint a beton, metszeni mindig Március elején szoktam, kár sietnem az a pár fa megvan hamar.

Nyúl tenyésztés! Kezdet.

Valamikor  a napokban elcseréltem egy bika vályúmat az egyik haverommal egy nyúlólra, mert szerettem volna tartani néhány nyulat. Hoztam is ...