2016. november 12., szombat

Állattartási tervek!

Terveim állatokkal kapcsolatban, milyen állatokat szeretnék majd a jövőben tartani, milyen okból vagy haszon miatt.

Az elsődleges a baromfi. Szerintem egy igazi kis porta el képzelhetetlen ezek nélkül.

Tyúkok: szülő arány 20 tyúk 2 kakas.


A legfontosabb feladatuk természetesen a tojás termelés. A tojás saját felhasználásra, és eladásra kerülne leginkább, illetve tavasszal néhányat kikeltetnénk.


A másik feladat a keltetés így csirkékhez jutnánk a csirkék szintén saját felhasználásra és eladásra mennének, illetve szükség esetén a tojó állományt pótolnánk velük.




Pulyka; Szülő arány 4 Tyúk 2 kakas.



Náluk ugyan azok az elvárások mint a Tyúkoknál, tojás termelés és csirke nevelés saját felhasználásra. Mind a felesleges tojás mind a többlet csirke, utód eladásra kerülne.


Az hogy milyen fajtájúak, és színűek lesznek nem igazán dominálnak nálam.

Kacsát és Libát nem biztos, hogy fogok tartani, illetve más baromfin se igazán gondolkodtam, de nem zárom ki a lehetőségek közül.

Nyulak; Szülők 3-4 anya 2 bak.


Termelés szempontjából nyilván itt csak az utód nevelés a cél, amivel kiegészíthetjük a konyhánk hús készletét illetve, egy kis változatosságot is adnak.



Itt is van egy kis lehetőség az eladásra, ha esetleg nagy lenne a szaporulat, igaz a lenyúzott bőröket sajnos nem tudom eladni, pedig jó lenne.
Itt sincs túl nagy elvárás színek és fajták tekintetében, teljesen mindegy. Meg bízható tenyésztőtől legyenek ez a lényeg. Bár a nyulakban leginkább a lepke tarkák tetszenek.

Kecskék: Szülők 2-3 Anya 1 Bak.


Kecske, mi más is lenne a legnagyobb haszna mint a tej adás, régen amikor voltak kecskéim rengeteg tej volt mindig, és abból mindig volt túró és néha csináltam sajtot is.



 A másodlagos termelési szempont a gida nevelés, ami esetenként húst ad a konyhára, vagy a kiesett anyákat lehet velük pótolni, illetve eladásra is kerülhetnek a gidák ha sokan vannak, hiszen 3 anya akár tíz gidát is adhat. A kecskénél is az a gondom hogy nem tudom a lenyúzott bőröket eladni.



A kecskék esetében sincs fajta, vagy szín amihez ragaszkodnék, mindig imádtam őket, imádom ahogy ragaszkodni tudnak az emberhez, és ahogy el bolondoznak. Van a falunkban valakinek néhány Núbiai kecskéje mondjuk azok elég húsosak, tetszenek nekem.

És természetesen a felsorolt állatok utódait, és az általuk termelt termékeket el is lehet erre arra cserélni, és az sem elhanyagolható szempont az én esetemben is, hogy a kertjeimet ellátják trágyával, illetve a kertben keletkezett felesleges zöldségeket meg tudom velük etetni.

Marhák: -Egyszer már gondoltam a tehén tartásra, ez még tartalékban van, szeretném meg próbálni, viszont bika nevelést tervezem, általában négyesével neveltem őket. Most nincs de ha lenne akkor már lenne is vevőm.

Ló: -Nincs kizárva hogy legyen újra lovam, a legutóbbit is csak azért adtam el, mert a munkám miatt nem tudtam vele úgy foglalkozni ahogy szükséges lett volna.

Sertések: -csak malacokat vennék hizlalásra, 2-3 db-ot. legyen hús a hűtőben és legyen füstölt áru is.

Birka: -Sose volt a kedvencem, ha lenne  is akkor is 1-2 csak azért hogy levágjam, de a említett jószág mennyiség mellet ez nem igazán lenne szükséges.

Amik még szóba jöhetnek: -Gyöngyösök, Galambok, és a már említett Libák, Kacsák.

Nos sajnos ezek egyelőre csak tervek maradnak, mivel egyáltalán nincs hol tartanom őket, két ingatlanon gazdálkodom, kertészkedek, de meg felelő ingatlan nincs egyiken sem. A barát nőmnél semmilyen épület nincs, csak egy góré, és egy galambház, nálunk van egy 65 nm, istálló de azt meg le kellene bontani és újra kell építeni, illetve ha, az enyém lenne az ingatlan akkor az istállót hosszabbra építeném és kényelmesen elférne minden jószág. Kellő hellyel rendelkeznék a takarmányok tárolásához, és jól átláthatóan rendezhetnék el mindent. De mivel ez nálunk ez nem megoldható. Sajnos most arra is várnom kell, hogy egy olyan házat tudjak majd megvenni, amihez meg felelő gazdasági épületek tartoznak, ki néztünk már egy ilyet, de majd csak később lesz eladó.

2016. november 11., péntek

Saját gomba termés. 01

Mint már egy régebbi cikkemben utaltam rá, lett egy újabb tervem, ötletem, persze nem saját ötlet, másoktól kaptam az inspirációt. Azok akik olvasták több cikkemet tudják szeretek a kertészetemben ki próbálni dolgokat vagy legalább újítani ezt azt. Nos az új ötletem az lett, hogy meg próbálkozom a saját gomba termesztéssel, igaz ilyet aztán tényleg sohasem csináltam. Emlékszem egyszer nagyapám szert tett rengeteg nyárfára, tüzelni valónak szánták, össze vágtuk a legjavát, néhány szép szálat meg félre tett majd jó lesz valamire alapon. Majd jóval utána egyszer csak valamelyikünk azt vette észre hogy elkezdtek laska gombát teremni, örültünk neki nagyon, emlékszem volt is rajtuk rendesen. De nekem a saját gombával kapcsolatban ez minden ismeretségem.

Nos a dolog az ötlet onnan jött hogy ahova eddig kijártam ősszel gombát szedni, az már nem igen járható meg oldás, rengetegen bejártak az erdőbe és hát csinálták a hülyeséget. Így aztán nem nézik jó szemmel ha valaki arra járkál, én meg nem keresem az össze tűzést senkivel az a kis gomba nem ér annyit. És arra gondoltam ha már nem igazán lehet ki menni szedni akkor meg próbálom magamnak meg termelni.

Elkezdtem a neten keresgélni a lehetőségeket alapanyag beszerzés terén és meg is lepődtem, mert az egyik kedvenc vetőmag (gyártó) éppenséggel árul gombacsírát. Néztem a neten képeket, leírásokat és persze videómegosztón is találtam videókat erről bőven, képeket mutatok is, hogy milyenek az elképzeléseim. Ahogy írják a laskáknak jó a szalma amiből tudok bőven szerezni illetve jó a kukoricaszár apríték is, ezt is könnyű megoldanom, illetve láttam olyan képeket és videókat is amikben farönköket fúrnak ki és abba teszik a gomba csírákat.
Nos a kép össze állt, mint majdnem mindenbe ebbe is több dolgot fogok egyszerre ki próbálni.

Az első a farönk megoldás, van a barát nőmnél néhány dió és gesztenye hasáb ami nagyon csomós nehéz elhasítani, ezért ezekkel eddig nem csináltam semmit, erre a célra nagyon jók lesznek. Néhány helyen kifúrom őket és mennek bele a magok, (azért írok magot mert a gomba csírákat gabona szemekre futtatják). Viszont azt mondják a rönköket fa hasábokat valamennyire földbe kell ásni, nos itt van a diófa tuskója az földben van, azt is meg fúrom és mehet ebbe is a mag, illetve van a kertje mögött egy kis akácos arra gondoltam ezeket a tuskókat is meg fúrom és ide is teszek magokat de azt olvastam az akác nem jó, úgyhogy ez az ötlet ki lőve. Vagy mégsem? egy próbát meg ér.

A másik megoldás a szalma és kukoricaszár apríték, ezekből aratások után eleget tudnék szerezni. ezzel kapcsolatban nincs sok teendő le kell az alapanyagot darálni, szecskázni, és valamilyen tárolóba bele kell tömni, tömöríteni. Láttam aki műanyag vödröt használt erre a célra, én a nagy zsákok mellett döntöttem, de majd idővel kiderül jó lesz e erre a célra. A szecskák le kell forrázni ami megint nem nagy dolog, úgy kell zsákolni hogy egy kicsit nedves maradjon, majd a zsákokat ki kell lyuggatni, ez is egyszerű. Nos, hogy miért a laska mellet döntöttem, ez egyszerű a szabadban akarok gombát termelni, és ez az egyetlen olyan amit nem lehet más gomba fajtával össze keverni.









Láttam a youtuben hogy volt aki a kerti szalmatakarásos ágyásban termesztett laskákat, gondoltam is ezt nekem találták ki, ezt tutira ki kell próbálnom, vagy csinálok egy ilyen hasonlót, mint ezen a képen van.


Mellékelek néhány linket, amiben erről a témákról találtam információkat: (annak jó aki érti az angolt, én nem de nagyjából értem az alapján is amit látok).

https://kertmuvesz.hu/termekek/gombak/laska-gomba-oyster-mushroom1

http://www.laskagomba.hu

http://gombajo.hu

https://www.youtube.com/watch?v=A0gzSQcuOMU

https://www.youtube.com/watch?v=XIBSx5c9aU0

https://www.youtube.com/watch?v=eC-SNcjYKC8

Nyúl tenyésztés! Kezdet.

Valamikor  a napokban elcseréltem egy bika vályúmat az egyik haverommal egy nyúlólra, mert szerettem volna tartani néhány nyulat. Hoztam is ...