2016. június 27., hétfő

Szalmatakarás most.

A szalmatakarás egész jól működik, igaz volt eső bőven, de amióta ki vannak ültetve csak az ültetést követő héten voltak öntözve, azóta nem. Ezek a paradicsom bokrok sokkal látványosabbak azokhoz képest, akiket a fagyosszentek után ültettem ki. De a szalmatakarásos paprikák is teljesen különböznek azoktól akiknek, nem került takarás. Most a betakarítás is eljött, vagyis feltéptem a borsót, ennek a szárát rátettem a szalmatakarásra (továbbiakban SZT), Amikor a kertben keletkezik valamilyen növényi hulladék, az mindig a takarás következő rétegét adja, pl. kifejtettük a borsót, annak a haja is ide került el terítésre. Most hétvégét a babnak szenteltük, és leszedtem a metélő babunk első adagját, miközben szedtem gazoltam is, az ilyen feltépett gazokat külön gyűjtsük, amolyan komposztálás ez is. A felszedett gazokat a veteményes szélén ki alakult barázdán gyűjtsük szépen egyenletesen elterítve, ennek az alsó része is teljesen szétrothadt komposztálódott. A SZT adott egy meglepetést is azok a paradicsomok, melyikeknek a szára hozzá ért a nedves szalmához gyökeret eresztett, ezekre tettem egy kis virágföldet, illetve volt egy letört kacs is, amelyik nem akart el pusztulni ő is a nedves szalmától életben maradt. A veteményes szélén gyűjtött gazok alatt is gyönyörű a talaj te élettel rengeteg bogár rovar van benne, amikor el kezdtük oda rakni a rengeteg gazt a veteményesről lehordott hantok voltak ott most szép porhanyós a talaj. A barátommal Szabó Dáviddal ki mentem lóval a földjük szél gyűjtött trágyadombhoz fantasztikus volt, amit láttam a régebbi trágya már inkább virágföld, mondtam is neki innen rengeteget el fogok ebből hordani. de volt ott még egy másik gazda által ki hordott birka és borjú alom, abból is szeretnék sokat behozni. Én is ennek a talajtakarásos termesztésnek lettem a híve, szerencsére vannak körülöttem olyanok, akik kérdeznek ezzel kapcsolatban, volt, aki pont azt kérdezte, hogy lehet-e erre használni a borsót a fűnyírózott füvet, ez jó dolog, mert van, akit érdekel egy kicsit és nem az én hóbortomnak tekinti. Persze gyomlálni kell, mert azok ki-kibújnak így is, de nagyon könnyedén ki húzhatók, ezeket egyszerűen felteszem a SZT tetejére. Most hogy az egyik borsó parcella fel lett szedve már ki is karóztam jelöltem a következő SZT parcella helyét, a másik haverommal már beszéltem is, hogy ha rá ér valamikor hétvégén hozunk, be annyi trágyát amennyi ide kell. De sajnos sok minden nem úgy alakul és nem is úgy alakult, ahogy a terveimben szerepel, most mindet újra kellet terveznem és alakítanom, a kert és az udvarok egy része gazos nagyon is, szedéssel is el voltam késve a borsó jó része már vén volt mire le tudtam szedni. Nagyon sok munka az, amit meg kell oldanom, EGYEDÜL, persze a 11 éves lányom, amiben tud, segít, de sok minden van, amit ő még nem igazán csinálhat, én főzök, ő mosogat, porszívóz, de sajnos a hétvégéim se nagyon szabadok rengeteg a túl óra.
Könnyebb lenne azt mondani, sok ez nekem nem megy, mint ahogy sokaktól halottam már ezt, ott a munkahely főzni, mosni, takarítani, na meg a gyerek és akkor még a kert is á ezt inkább nem. ÉN is meg tehetném, hogy lekaszálok mindent és utána a Glialka aztán csak fűnyírózni kell majd egyszer. de nem adom most fel nehéz és fárasztó tényleg az, de amikor most is gazoltam a lányommal beszélgettünk nevetgéltünk és elégedettek voltunk, hogy egy darabka fel lett tisztítva, és nagyon meg örültünk egy kis cukkininek, már terveztük is hogy mit csinálunk belőle. Szerettem volna, ha másképp néz ki a kertem, de most ez van, majd jövőre szebb lesz, jobban belerázódom a dolgokba, meg találom a ritmust és könnyebb lesz, de ezek mellett is mindig nagyon elégedettek vagyunk a leg kisebb sikerünknek is. A nagyon gazos részeken kénytelen voltam be vetni a Glialkát, viszont ott ahol a SZT van kevesebb a dolgom, ez tényleg szembe tűnő dolog, ott ahol van, nem kell annyit gyomlálni, ahol nincs, elég sokat kell kapálni, gazt húzkodni. Én nagy rajongója lettem ennek a fajtakertészkedésnek, jövőre a kertem legalább a fele ilyen lesz, kíváncsi vagyok, akkor majd hogyan fogok beszámolni.

 Majd újra írok, ha a barátommal meg hozzuk a trágyát és a parcelláról képeket is készítünk.

2016. június 12., vasárnap

Jelenlegi helyzet a kertben!

Már elég rég nem adtam hírt a kertemről, mentségemre legyen mondva leg elég sok minden összejött mostanában. A kertben szépen fejlődik minden, a kártevők nem igazán okoztak kellemetlenségeket, egy két palánta esett áldozatul, a csigáknak és a lótetűnek is. Én is elkövettem azt a hibát, mint elég sok kertész bedőltem a korai jó időnek és elvetettem a babot hamarabb, mint kellet volna, ezt pótolni kellet, a borsó is tartogatott meg lepetést elég szépen meg nőt már mikor azt vettem észre, hogy vannak szemek, amik még csak most bújnak elő. A paradicsom elég vegyes növekedést mutat, van, aki elég kicsi maradt még most is, mások elég nagyok és van, aki már virágzik is. vettem öt palántát, hátha valami új fajtát sikerül beszereznem. Egész pontosan 11 paradicsomom van, ami a tavaly leesett vagy ledobott paradicsomokból kelt ki, nem tettem őket más hová ott hagytam őket ahol találtam. Hát lehet jövőre valahogy így fogom csinálni, ezek közt van kettő, ami szebb még annál is, amit úgy vettem, az egyik magas gazban fejlődött és hosszúra nőt nagyon szép szál lett még így is. Azt hiszem, ezt a területet nem igazán szereti a csemegekukorica, az idei se lett valami szép, viszont a takarmány kukorica az szép, igaz ezt csak azért vetettem, hogy legyen valami, ami kitölti az üres részeket. Kaptam egy csomó palántát, bár azt nem tudták meg mondani pontosan mi az vagy káposzta, vagy karalábé, de az is lehet, hogy kell bimbó, de a paprikákkal is ez volt a helyzet adtak három félét, ami valójában négy, de azt is mondták, hogy lehet ebből kettő csípős. Hát minden esetre el lettek ültetve, az egyik sor az tuti karalábé, de amiket én vetettem azok is szépen ki keltek és szépen nőnek. A szalmatakarásnak, már én is tapasztaltam az előnyeit, elég sok eső esett és viszonylag hamar követték is egymást az esőzések. Igaz szoktam említeni, de kevesen hiszik, hogy amióta elültettem a palántáimat, amiket takartam is szalmával, nem öntözöm.  Ültetéskor természetesen igen, és utána is pár alkalommal, de aztán abba hagytam. A talaj nedves nyirkos és kézzel bele lehet markolni porhanyós, erős a víz elvető képessége és a szalma alsó része komposztálódik, azok a gyomok, amiket ki húzgálok, azokat rá teszem a szalmatetejére ott szárad el, később majd talán ezek is bele komposztálódnak a talajba. jövőre az egész kertem ki lesz parcellázva és ilyen talaj takarásos módszerrel fogok kertészkedni.














Nyúl tenyésztés! Kezdet.

Valamikor  a napokban elcseréltem egy bika vályúmat az egyik haverommal egy nyúlólra, mert szerettem volna tartani néhány nyulat. Hoztam is ...