2016. december 21., szerda

2016 év zárás! És név változtatás.

Téli álmát alussza a kertem, és talán a kukorica szár halmok és kerti hulladék kupac alatt a sünikék. Ki mentem csak úgy nézelődni az előbb kertbe és egy kicsit végig gondoltam, mi hol volt és, hogy az hogyan termett, mi volt vele a baj, vagy az miben volt jó. Biztosan állíthatom, hogy ezt az évet eredményesen zárom. A szalmatakarást tavasszal csak egy kis próbának szántam és most már a fele kertem takarva lett, így várják a tavaszt. Rengeteg terményt sikerült eltennünk, főleg zöldségeket amiknek persze nagyon örültünk, hiszen ennyire nem számítottunk, és még mennyi minden el lett osztogatva. Ezek a sikerek fel buzdítottak minket és jövőre már kész terveink vannak, lesz amiből többet, és lesz amiből kevesebbet fogunk vetni, ültetni.
A szalmatakarás hatalmas siker lett nálam, ezt a módszert a jövőben is folytatni akarom, és mind inkább nagyobb területet akarok vele lefedni.
A talajmunkákkal volt csak gondom, azok amik sose akkor vannak megcsinálva amikor nekem kellene, mindig várnom kell, ezért döntöttem úgy hogy veszek magamnak egy kis gépet.
Igazából négy kerekűt akartam minden képen, de az interneten annyi jó videót láttam két kerekűekről, hogy szinte a kicsikbe beleszerettem.
A jövőév legnagyobb kiadása ez lesz, egy kerti-gép.
A kísérleteim mind bejöttek van néhány ami a kevés időm miatt félbe maradt, de ezeket tavasszal újra kezdem és be is fejezem, erről külön cikkek lesznek. És persze a jövőév új lehetőségekkel kezdődik, a már említett saját gomba termesztés is ki lesz próbálva, és állatokat is szeretnék majd venni, ezek is meg lesznek majd írva, és a már említett, traktor.
Maga a blog írás is nagy siker számomra, mert ez is csak egy kis ötlet volt, de arra nem számítottam, hogy ennyien fogják olvasni, és arra meg aztán egyáltalán nem is gondoltam, hogy lesznek olyanok akik még tanácsot is fognak kérni. Az igazi meg lepetés az volt hogy, még olyanok is lesznek akik meg is akarják nézni a parcelláimat.
Ezért biztosan állítom ez az év tényleg jól sikerült a kertészetemben, és jövőre ha minden jól megy akkor a cikkeim az állatos történetekkel bővülnek majd.

Valamikor régebben már említettem, hogy én vásárlásaim alkalmával, ha csak tehetem Magyar terméket veszek. A füstölt terméket egy magánvállalkozótól, de ugyan ilyen a tészta is, igaz boltban veszem de egy vállalkozó készíti, ugyan így van a tej is, és egyebek, még a sapkám is magyar mintás.
És hát így végig gondolva ezeket, arra gondoltam,hogy Magyar ként nem túl jó név a Farm, ezért inkább valami Magyarosabb kellene. Az elképzelés az, hogy egyrészt a lakhelyemre utaljon, és a régi Magyar kis gazdaságokra jellemző elnevezését kapja. Az új név lakhely szerint (Zichyújfalu) vagyis Zichysi Tanyám.


2016. november 12., szombat

Állattartási tervek!

Terveim állatokkal kapcsolatban, milyen állatokat szeretnék majd a jövőben tartani, milyen okból vagy haszon miatt.

Az elsődleges a baromfi. Szerintem egy igazi kis porta el képzelhetetlen ezek nélkül.

Tyúkok: szülő arány 20 tyúk 2 kakas.


A legfontosabb feladatuk természetesen a tojás termelés. A tojás saját felhasználásra, és eladásra kerülne leginkább, illetve tavasszal néhányat kikeltetnénk.


A másik feladat a keltetés így csirkékhez jutnánk a csirkék szintén saját felhasználásra és eladásra mennének, illetve szükség esetén a tojó állományt pótolnánk velük.




Pulyka; Szülő arány 4 Tyúk 2 kakas.



Náluk ugyan azok az elvárások mint a Tyúkoknál, tojás termelés és csirke nevelés saját felhasználásra. Mind a felesleges tojás mind a többlet csirke, utód eladásra kerülne.


Az hogy milyen fajtájúak, és színűek lesznek nem igazán dominálnak nálam.

Kacsát és Libát nem biztos, hogy fogok tartani, illetve más baromfin se igazán gondolkodtam, de nem zárom ki a lehetőségek közül.

Nyulak; Szülők 3-4 anya 2 bak.


Termelés szempontjából nyilván itt csak az utód nevelés a cél, amivel kiegészíthetjük a konyhánk hús készletét illetve, egy kis változatosságot is adnak.



Itt is van egy kis lehetőség az eladásra, ha esetleg nagy lenne a szaporulat, igaz a lenyúzott bőröket sajnos nem tudom eladni, pedig jó lenne.
Itt sincs túl nagy elvárás színek és fajták tekintetében, teljesen mindegy. Meg bízható tenyésztőtől legyenek ez a lényeg. Bár a nyulakban leginkább a lepke tarkák tetszenek.

Kecskék: Szülők 2-3 Anya 1 Bak.


Kecske, mi más is lenne a legnagyobb haszna mint a tej adás, régen amikor voltak kecskéim rengeteg tej volt mindig, és abból mindig volt túró és néha csináltam sajtot is.



 A másodlagos termelési szempont a gida nevelés, ami esetenként húst ad a konyhára, vagy a kiesett anyákat lehet velük pótolni, illetve eladásra is kerülhetnek a gidák ha sokan vannak, hiszen 3 anya akár tíz gidát is adhat. A kecskénél is az a gondom hogy nem tudom a lenyúzott bőröket eladni.



A kecskék esetében sincs fajta, vagy szín amihez ragaszkodnék, mindig imádtam őket, imádom ahogy ragaszkodni tudnak az emberhez, és ahogy el bolondoznak. Van a falunkban valakinek néhány Núbiai kecskéje mondjuk azok elég húsosak, tetszenek nekem.

És természetesen a felsorolt állatok utódait, és az általuk termelt termékeket el is lehet erre arra cserélni, és az sem elhanyagolható szempont az én esetemben is, hogy a kertjeimet ellátják trágyával, illetve a kertben keletkezett felesleges zöldségeket meg tudom velük etetni.

Marhák: -Egyszer már gondoltam a tehén tartásra, ez még tartalékban van, szeretném meg próbálni, viszont bika nevelést tervezem, általában négyesével neveltem őket. Most nincs de ha lenne akkor már lenne is vevőm.

Ló: -Nincs kizárva hogy legyen újra lovam, a legutóbbit is csak azért adtam el, mert a munkám miatt nem tudtam vele úgy foglalkozni ahogy szükséges lett volna.

Sertések: -csak malacokat vennék hizlalásra, 2-3 db-ot. legyen hús a hűtőben és legyen füstölt áru is.

Birka: -Sose volt a kedvencem, ha lenne  is akkor is 1-2 csak azért hogy levágjam, de a említett jószág mennyiség mellet ez nem igazán lenne szükséges.

Amik még szóba jöhetnek: -Gyöngyösök, Galambok, és a már említett Libák, Kacsák.

Nos sajnos ezek egyelőre csak tervek maradnak, mivel egyáltalán nincs hol tartanom őket, két ingatlanon gazdálkodom, kertészkedek, de meg felelő ingatlan nincs egyiken sem. A barát nőmnél semmilyen épület nincs, csak egy góré, és egy galambház, nálunk van egy 65 nm, istálló de azt meg le kellene bontani és újra kell építeni, illetve ha, az enyém lenne az ingatlan akkor az istállót hosszabbra építeném és kényelmesen elférne minden jószág. Kellő hellyel rendelkeznék a takarmányok tárolásához, és jól átláthatóan rendezhetnék el mindent. De mivel ez nálunk ez nem megoldható. Sajnos most arra is várnom kell, hogy egy olyan házat tudjak majd megvenni, amihez meg felelő gazdasági épületek tartoznak, ki néztünk már egy ilyet, de majd csak később lesz eladó.

2016. november 11., péntek

Saját gomba termés. 01

Mint már egy régebbi cikkemben utaltam rá, lett egy újabb tervem, ötletem, persze nem saját ötlet, másoktól kaptam az inspirációt. Azok akik olvasták több cikkemet tudják szeretek a kertészetemben ki próbálni dolgokat vagy legalább újítani ezt azt. Nos az új ötletem az lett, hogy meg próbálkozom a saját gomba termesztéssel, igaz ilyet aztán tényleg sohasem csináltam. Emlékszem egyszer nagyapám szert tett rengeteg nyárfára, tüzelni valónak szánták, össze vágtuk a legjavát, néhány szép szálat meg félre tett majd jó lesz valamire alapon. Majd jóval utána egyszer csak valamelyikünk azt vette észre hogy elkezdtek laska gombát teremni, örültünk neki nagyon, emlékszem volt is rajtuk rendesen. De nekem a saját gombával kapcsolatban ez minden ismeretségem.

Nos a dolog az ötlet onnan jött hogy ahova eddig kijártam ősszel gombát szedni, az már nem igen járható meg oldás, rengetegen bejártak az erdőbe és hát csinálták a hülyeséget. Így aztán nem nézik jó szemmel ha valaki arra járkál, én meg nem keresem az össze tűzést senkivel az a kis gomba nem ér annyit. És arra gondoltam ha már nem igazán lehet ki menni szedni akkor meg próbálom magamnak meg termelni.

Elkezdtem a neten keresgélni a lehetőségeket alapanyag beszerzés terén és meg is lepődtem, mert az egyik kedvenc vetőmag (gyártó) éppenséggel árul gombacsírát. Néztem a neten képeket, leírásokat és persze videómegosztón is találtam videókat erről bőven, képeket mutatok is, hogy milyenek az elképzeléseim. Ahogy írják a laskáknak jó a szalma amiből tudok bőven szerezni illetve jó a kukoricaszár apríték is, ezt is könnyű megoldanom, illetve láttam olyan képeket és videókat is amikben farönköket fúrnak ki és abba teszik a gomba csírákat.
Nos a kép össze állt, mint majdnem mindenbe ebbe is több dolgot fogok egyszerre ki próbálni.

Az első a farönk megoldás, van a barát nőmnél néhány dió és gesztenye hasáb ami nagyon csomós nehéz elhasítani, ezért ezekkel eddig nem csináltam semmit, erre a célra nagyon jók lesznek. Néhány helyen kifúrom őket és mennek bele a magok, (azért írok magot mert a gomba csírákat gabona szemekre futtatják). Viszont azt mondják a rönköket fa hasábokat valamennyire földbe kell ásni, nos itt van a diófa tuskója az földben van, azt is meg fúrom és mehet ebbe is a mag, illetve van a kertje mögött egy kis akácos arra gondoltam ezeket a tuskókat is meg fúrom és ide is teszek magokat de azt olvastam az akác nem jó, úgyhogy ez az ötlet ki lőve. Vagy mégsem? egy próbát meg ér.

A másik megoldás a szalma és kukoricaszár apríték, ezekből aratások után eleget tudnék szerezni. ezzel kapcsolatban nincs sok teendő le kell az alapanyagot darálni, szecskázni, és valamilyen tárolóba bele kell tömni, tömöríteni. Láttam aki műanyag vödröt használt erre a célra, én a nagy zsákok mellett döntöttem, de majd idővel kiderül jó lesz e erre a célra. A szecskák le kell forrázni ami megint nem nagy dolog, úgy kell zsákolni hogy egy kicsit nedves maradjon, majd a zsákokat ki kell lyuggatni, ez is egyszerű. Nos, hogy miért a laska mellet döntöttem, ez egyszerű a szabadban akarok gombát termelni, és ez az egyetlen olyan amit nem lehet más gomba fajtával össze keverni.









Láttam a youtuben hogy volt aki a kerti szalmatakarásos ágyásban termesztett laskákat, gondoltam is ezt nekem találták ki, ezt tutira ki kell próbálnom, vagy csinálok egy ilyen hasonlót, mint ezen a képen van.


Mellékelek néhány linket, amiben erről a témákról találtam információkat: (annak jó aki érti az angolt, én nem de nagyjából értem az alapján is amit látok).

https://kertmuvesz.hu/termekek/gombak/laska-gomba-oyster-mushroom1

http://www.laskagomba.hu

http://gombajo.hu

https://www.youtube.com/watch?v=A0gzSQcuOMU

https://www.youtube.com/watch?v=XIBSx5c9aU0

https://www.youtube.com/watch?v=eC-SNcjYKC8

2016. október 20., csütörtök

Kis traktor! Avagy az én póni traktorom

A napokban csináltam még néhány parcellát, amit szalmával akartam takarni, de csak a szalma volt meg hozzá. Az aljára kellene egy kevés ló vagy marha trágya, itt mellettem a gazdának van sertés, de az nekem nem jó. Az említett gazdának van, egy hatalmas trágya kazla onnan lehetne behozni, de nekem, nincs mivel, így aztán másokat kel meg kérnem, de azok nem mindig érnek rá valamilyen oknál fogva. Ilyen esetekben, amikor valamit szállítanom kellene, vagy amikor a traktorosoknak kell könyörögnöm, jöjjenek szántani, vagy kombinátorozni, így vagy úgy de néha csak azért nem haladok, a munkámmal várnom kell, mindig eszembe jut, hogy nekem is kellene egy kis traktor. Nos, most a napokban eldőlt veszek egy ilyen kisgépet, csak még az nem dőlt el mit vegyek. Eléggé rossz a derekam és ezért a ló ki lett zárva, maradt a négykerekű, de itt nagy a választék típusban is, és árban is, meg persze ló erőben, de persze a házi készítésűek kilőve. De most nem ez lesz a döntő, hanem az ár, amit elkérnek ezekért, mivel még nem dolgoztam ilyennel, és nem is szereltem, a megfizethetőbbet fogom választani. Lovak esetében is a kisebbekkel, vagyis pónikkal dolgoztam, most a traktorokkal is ez a helyzet, póni traktorom lesz. Ha tehetném (anyagilag) Magyart vennék, de mivel nem értek nagyon ezekhez a jobbak közül az olcsóbbat fogom választani, majd később lecserélem Rábára, az olcsóra kell most mennem, mert munkaeszközöm sincs és kölcsön kéregetni sem akarok.

Ha összejön, akkor valószínű ez lesz a japánok közül.



De igazából ezek tetszenek, láttam persze hogy ezek a Zetorok olcsóbbak de sajnálnám elrontani őket, a japán gépekből több van.



De ezek még csak tervek majd jövőre kiderül mit sikerül meg vennem, hiszen lehet hogy a kiszemelt gépet éppen az orom előtt viszik el és akkor majd valami mást kell néznem de ha meglesz meg írom.

2016 Ősz.

Hát eljött az ősz, a kert ismét csupasz kivétel talán csak a parcellák törik meg a csupaszságot, de most még azok is üresek. Hogy mik is történtek az utolsó írásom óta? Hát leszedtem a kukoricánkat, de nem sok öröm volt benne, a termés sok lett ugyan, de nem volt szép mivel a poloskák tönkre tették.





Mivel nagyon penészes volt szinte az összes, nem adtam a tyúkoknak, inkább a vörös kakas kapta meg.(A kandallóban eltüzeltem). A kukoricaszárat pedig Péter barátom viszi majd el a csacsinak.

Nos, a sütőtök az nagyon szép lett mind mennyiségben mind minőségben, a szép nagyobbakból fogtam magamnak vetőmagot. Jövőre is szeretnénk a Bettivel ebből vetni, és kettőt már meg is ettünk belőle.






Az első szalmatakarásos paradicsom ágyásomat ki tisztítottam és újra trágyáztam, ahogy elnézem a rengeteg lehullott paradicsomból jövőre rengeteg palánta fog nőni.





Ennek a paradicsomnak meg mértem a gyökérzetét, eléggé szét ágazó és hosszú is, csak így tudtam lefényképezni hogy látszanak a számok.

A paradicsomból már nekem nem kellett így a szóltam a szomszédomnak hogy szedjen, magának amennyi csak kell, szedett is kétszer vitt, két-két nagy vödörrel. A paprikák parcelláit is ki tisztítottam és újra trágyáztam, illetve ki alakítottam még két parcellát, a régebbieket is ki igazítottam hosszra és szélességre is. A már készen lévő parcellák kaptak nagyon vékony rétegben csirke almot a nitrogén utánpótlás miatt, lehet, hogy erre nincs is szükség, de szerintem ártani nem árt. Az új ki jelölésű parcellákat egyelőre szállító jármű nélkül már nem tudom meg trágyázni, de azokat, amiket sikerült, azokat meg az eső miatt nem tudom most még szalmával takarni, de nem rohanok, ez a kis munka azért még várhat.






(Ilyenkor, amikor azért akadok el munkámmal, mert nincs szállító eszköz vagy olyan, ami nekem időben szántana vagy egyéb földmunkát elvégezni, amikor nekem jó, eszembe jut, hogy venni kellene egy kis traktort. Hát el lett döntve venni fogok egy kis traktort.)

A nemrég telepített epresem szépen alakul látni, hogy sok eper meg eredt, persze van néhány, akinek nem sikerült, de nem gond, hiszen azok, akik meg maradtak adják majd az új telepítéshez való palántákat. 




A szedret mégsem ültetem az eper közé, ki alakítok egy utat a kert szélén és oda lesz az út mellé ültetve az szeder. Az epressel és a többi szalma parcellával időközben más lett a tervem, de erről bővebben majd egy másik cikkben.
Amikor kint voltam a kertben észre vettem a rebarbara levelein napozó vándor poloskákat, gondolta bosszút állok egy két növényemen el követett kártételén. Úgy hogy fogtam a csótány irtómat és lefújtam őket, ez a szer nagyon hatásos ellenük mert hamar meg öli őket.




Hogy ezzel a szederrel mi lesz nem tudom, egész tavasszal nem hajtott ki. Most nyár végén kezdett el ki rügyezni olyan mintha meg fagyott volna, majd jövő tavasszal kiderül mi legyen vele.



Ha kész leszek a parcellákkal, jöhet a tél, kész lesz minden, már csak a tervezés marad hátra, milyen magokat vegyek és miből mennyit.


2016. szeptember 29., csütörtök

Szalmatakarás ahogy mások csinálják!

Az internetről szedtem ezeket a képeket, meg lestem mások hogyan csinálják, hátha látok valami érdekeset amit én is tudnék hasznosítani. Biztosra veszem  hogy mindenki aki érdeklődi az ilyen kertészkedés iránt találni fog valami érdekeset amit kifog próbálni, úgy ahogy én is.















Nyúl tenyésztés! Kezdet.

Valamikor  a napokban elcseréltem egy bika vályúmat az egyik haverommal egy nyúlólra, mert szerettem volna tartani néhány nyulat. Hoztam is ...