2015. december 31., csütörtök

Sünik

Hozzám került egy apró kis süni. Történt ugyan is hogy tetőjavítás miatt kilincseltem haveroknál bontott cserépért. Az egyik mondta van, nála sok el lehet vinni miközben pakoltuk a cserepeket láttam ezt a kis aranyost ott mászkálni. Már régebben olvastam valahol, hogy a nappal mászkáló süninek valami baja van, azért megy nappal is, mivel ő egy kicsi gondoltam, hogy az anyját keresheti. Mivel mikor mentünk a cserepekért láttunk a közelben egy elgázolt sünt, gondoltuk is, hogy talán ő lehetett az anya, mivel ott nem tartottak igényt a kicsi sünire, haza hoztam azt is.

Készült neki egy kis vacok, ahol biztonságban lehetett, mindig kapott vizet inni, és mivel azt tudom, hogy lehet nekik cica kaját is adni, azt is kapott. Nagyon hamar hozzánk szokott estefelé mindig ki vettük a helyéről had mászkáljon egy kicsit, ha jeleztem neki oda szaladt, és még a kezemre is felmászott, ha mentem valamerre követett.                                                                                                                                                  



De aztán arra gondoltam csinálok neki egy nagy helyet, ahol bármikor mászkálhat, tettem neki széna kupacokat hogyha akar oda bújón be, meg a régi megszokott fészkét is. Elkészítettem neki a nagy helyet (sajnos) mert, néhány nap múlva valami meg harapta, jól látszott a nyoma, és szegény bele halt. nem tudom mi lehetett, de a nyestre gyanakszom. De annak külön örülünk, hogy itt nálunk rengeteg süni van, volt olyan, hogy amikor este meg jöttem a munkából, halottam valami neszt oda kint, ki mentem zseblámpával és négy kifejlett sünt találtam.
Egyik este a macskák etetőjénél is láttunk fiatal sünöket enni. Az élőfa sövény alatt is van süni befészkelve ezért is nem nyírjuk a sövény alját, illetve a mahónia bokor alját sem szoktam ki gereblyézni. Jött egy gondolat régebben és utána néztem a neten, milyen odú kell a süninek és mivel elég jó képeket-rajzokat láttam és ki jegyzeteltem magamnak jövőre csinálunk is jó néhányat. mivel kertészkedem nekem ők a szövetségeseim, meg eszik a csigákat.

2015. december 30., szerda

Krizantém

Nem tudom, közületek hányan vannak ezzel, így de én meg figyeltem, hogy minden szentek után a szemétben végzi rengeteg cserepes krizantém, én már régebben is elhoztam néhányat kiültettem őket a kertben, és most is, amikor elmentem, hogy a mécseseket ki dobjam sikerült a konténerből néhányat ki vennem. Ezeket is most nem rég el is ültettem, majd meg látom meg is maradnak e, mert a friss ásást a macskák járják piszkítani.





 kaptak egy kis levéltakarást, nem mintha kellene nekik de szerintem így egy kicsit szebben mutatnak.

 a levelek gyűjtése közben találkoztam velük, aranyosak így októberben is.

Lehet nem szép dolog a temetőből elhozni,de a kukában végezték pedig el lehet őket ültetni is, tavasszal az ültető poharaim nagy részét is innen szerzetembe, nem tudom felétek mi a szokás de nálunk felszokták gyújtani a kuka tartalmát.


Téli napsütés!

2015 decembere.
Mindenki örül ennek az enyhe télnek, alig kell fűteni, lehet spórolni a fűtéssel.
Néha-néha ki nézek a kertemre, ki kívánkozik az ember, már rég felszántották, végig nézek rajta, fejben már tervezgetem mit is szeretnék, majd termeszteni, végig gondolom a tavalyi eredményeket.
De mi gazdák tudjuk, hogy ez az enyhe tél nem jó, ilyenkor a növényeknek pihenni, aludni kellene, és persze a bogarak is élvezik ezt, szinte minden, nap sütötte helyen látok sütkérező bogarakat. Idén vágtam bele, hogy újra legyen a kert bevetve, és jövőre már kettő lesz bevetve, ültetve. De a távolabbi cél a szomszéd üres kertjének meg vétele, ide egy nagy üvegházat és egy walipinit szeretnék, benne egy kis extrával. De ezek tényleg csak távoli tervek, nagyon sok mindenen múlik az egész. Most a tervezéssel ott tartok, hogy a számításba vehető négy kert, amit meg művelnék már most kicsi, pedig még nem is csináltam semmit. Én is szeretnék valamilyen szinten eljutni az önállóságig, zöldséget a kertből bevinni és télire is eltenni, idén is tettünk el nem is keveset, de sajnos későn vettük észre hogy a hűtő láda nem működik rendesen.(minden a komposzton kötött ki)
Én is mindig mondom, hogy mi magunk is meg tudunk mindent termelni, ami kell (na, jó nem mindent) de a legtöbb dolgot igen. Tojást, tejet, húst, húskészítményeket, zöldséget, és azokból is készítményeket, pl. idén csináltunk a kicsi selejtes zöldségekből készült házi vegeta. 

Mángold

Nem tudnám meg mondani miért, de ez a növény vonzott engem valamiért. Hát rendeltem magot magamnak,  a magok egy részét poharakba tettem palántázás céljából, a másik felét pedig elvettetem, nos, a kettő között semmi különbség nincs. Nagyon szépen és gyorsan fejlődik.


 Bátran ajánlom, hogy akit érdekel, az inkább vesse, ne ültesse. Hát ez a növény aztán tud nőni, nagyon szép bokrokat nevel nagyon sűrű. Ettünk belőle, ki próbáltunk néhány receptet, elkészítettük a levelét úgy mint a spenótot, ez jó volt, a szárát meg főztem egy kicsit, és ki rántottam, mellé készült egy kis mártogatóst tejföl kefir és reszelt sajt.
Mivel nem tudtam hogy ennyire bő termő, túl termeltem, ennek az a hálás következménye lett hogy, osztogatni akartam, de mivel senki nem ismerte nem kért belőle. Ennek meg az lett a vége hogy a komposztban kötöttek ki, hát a gyökerével lett, nekem is meglepetés, nagyon vastag.
Hát ha meg is jegyeztem ha lesznek kecskék nyulak, biztos hogy fogok vetni belőle neki. Magamnak mert leginkább csak én ettem nem kell több kettő tőnél.

Vándor poloskák poloskáim.

Ebben a bejegyzésemben is egy most már állandó problémáról akarok írni, és ez nem más, mint a vándor poloska.

 Szinte minden hol ott vannak, málnán, szedren, élvezhetetlenné téve a termést, de bababon és paradicsomon is ott vannak, permetezni nem akarok és nem is fogok, mivel BIO akarok lenni. De sajnos olyan gazdának, mint én is vagyok, aki eladásra is termel, nagy gondot okoz a paradicsomban, mert a szúrásuk helye meg látszik így a termés már nem szép.


Egyszer valaki azt írta kézzel szedi, mint én is. De ő azt is hozzá tette meg eteti a tyúkokkal, ha ez igaz, akkor én körül venném az érintett területet kis kerítéssel és gyöngyösöket tennék oda, hogy összeszedjék a bogarakat. Kézzel amúgy hát egy kicsit nehéz, mert valahogy észre veszik ha el akarják őket kapni és levetik magukat a levélről. Persze lehet kapni mindenféle permetszert is, van BIO-is, de a vadabb gazdák ajánlották a féktárcsa lemosót és a csavarlazítót is. Ősz elején felfedeztem, hogy, a sövény fáim oldalán napoznak, amikor süt a nap, olvastam, valahol hogy a fák bokrok tövébe húzódnak le éjjelre, hát, ha így van, megvan a meg oldás. Már régebben is csináltam hasonlót, este ha lemennek, bekenem a fa törzsét egér ragasztóval, vagy valamilyen hasonló csapdát csinálok.
Pl a fa törzsét betekerem valamivel és arra teszek ragasztót, nem akarom a fát elcsúfítani a bogarakkal teli ragasztóval. És persze majd azt is meg figyelem, hogy a már említette sárga szín csapdáim nem e vonzzák őket, majd teszek néhányat a palánták közé. De meg próbálkozom a kaporral is vetek belőle elég sokat a palánták mellé.




paradicsom paprika ültetés öntözés

Gondolom sokan találkoztatok már azzal a problémával hogy, amikor locsoltok öntöztök látjátok hogy, a víz mindenfelé folyik, azt a részt is öntözni ahol nincs semmi? felesleges, és a gyomok is hasznot hajtanak ebből. Engem is bosszantott főleg hogy akkor még a víz nem volt ingyen. Gondolkodtam meg oldásokon pl tányért képeztem a növény köré és abba öntöttem a vizet. A megoldást a köztereken ültetett fák adták, biztos ti is láttatok már olyan fákat amik mellé egy sárga cső van be ásva, nekem egyszer valaki azt mondta azért mert ezen keresztül öntözik a fákat, hogy a gyökereik lefelé nőjenek, lehet így van, de nem biztos. De én ezt használtam meg oldásként. Az én ötletem az volt hogy egy pet palackot tettem a paradicsom mellé, kupakkal lefelé, ezt ki fúrtam 2,5 mm-es, fúróval a talpán pedig levágtam az egyik sarkát ezen keresztül öntöttem a vizet.
Sajnos az erről készült fotók elvesztek.
A lényeg az volt hogy egy erős oszlopot le ástam elég mélyre, valamennyi földet vissza löktem és erre tettem rá a palántát, a pet palack kupakját pedig a palánta mellé helyeztem és betemettem teljesen a kettőt együtt. Ha öntözésre került sor akkor mindig a palack alján készült résen át öntöztem, így a víz mindig teljes mennyiségben a palántának jutott. Ezt régebben meg osztottam egy közösségi oldalon is, ott egy szintén tapasztalt kertész kolléga azt mondta hogy, ezzel az a gond hogy a növény alól ki mosok minden táp anyagot.
Nos ennél a módszernél, pont ez a lényeg, nem kell mindig tiszta vízzel öntözni, én amúgy is kútból locsoltam, de mindig készítettem táp oldatos vizet csalánt vagy komposztot áztattam, és ezzel hígítva öntöztem. Illetve a növények töve közt elég nagy helyet hagytam és ezek közé ástam egy kisebb gödröt és istálló trágyát tettem, ezt vissza takartam és hagytam hogy a természet tegye a dolgát. A paprikáknál viszont csak a palánta nevelő poharat temettem a növény mellé és abba öntöttem a vizet. a 2016-os évben szinte minden növényem ilyen és ehhez hasonló módon lesz öntözve.
A paradicsomét tovább kellet gondolni, mert a növény ha dús lesz már bajos így öntözni. Annyi a változás hogy egy kpe vagy pvc cső kb 100-120cm, re le lesz vágva és bele teszem a félbe vágott pet palackba, körbe ragasztom és így lesz le ásva a palánta mellé,a palack mindkét felét tudom használni. Itt nem említettem még de az uborka padlizsán tök cukkini, mind kapott egy nagyobb méretű ültető cserepet, és mindig ebbe öntöttem a vizet, így a környező talaj nem kapott vizet illetve az ott lévő gyomok. Sajnos mint említettem a képek elvesztek, (egy tablett-tel csináltam őket de az meg kimúlt már) de amikor a paradicsomot és a paprikát feltéptem, közel 30 cm egyenesen lefelé növő gyökereik voltak.Ha elkészülnek az öntöző csövek itt publikálom a fejleményeket, ültetéstől be takarításig.

2015. december 25., péntek

Állandó segíttőm

Nos az érdemek nem csak engemet illetnek meg, mert azért van egy állandó segítségem. Persze az is igaz nem csak a kertben, hanem mindenben ott van. Nem is nagyon lehet kihagyni. természetesen ő az én lányom, szemem fénye, apa büszkesége, mert hát maradéktalanul büszke vagyok rá mindenben. Ő, Emília Barbara.Mindent meg csinál, mindenben segít, a magok elvetésétől a termés le szedéséig ott van, ha nem tud semmit csinálni akkor is ott van akkor csak beszélgetünk. ha jól bele gondolok egyedül csak a szénának valót nem tudja le kaszálni, de csak azért mert kicsi hozzá.
,






mint említettem,semmiből nem marad ki, még a tető építésből sem.

vagy a lécek méretezése, ha nem is tudja méretre vágni, azért bejelöli.

igazából ő levágná a méretet csak senki nem engedte meg neki.

És amikor éppen nem dolgozik. a művésznő.







Csicsóka

Ezzel elég érdekes volt a dolgom, valakitől kaptam, de már nem tudom mi is volt akkor a lényeg.
Szóval haza hoztam és be tettem a vető magjaim mellé,egyszer mikor valamiért benéztem oda láttam, hogy eléggé el fonnyadtak, hát gyorsan földbe tettem őket. el is felejtettem, hogy vannak, de egyszer fel fedeztem hogy valami kinőtt, persze rá jöttem ők azok, na majd meg látjuk mi lesz belőle. Szépen meg nőt a száruk, ki is virágzott, egyszer mikor elmentem mellettük nem hittem a szememnek, azt tudtam olyasmi, mint a krumpli, de erre akkor sem számítottam, alig vártam felszedjem.

a meglepetést a meg emelkedett talaj okozta, hihetetlen volt hogy,nem férnek el oda lent
nem is csoda hogy, nem fértek el oda lent

mire mindegyik bokrot felszedtem a vödörben sem fértek el
Hát mi csak meg kóstoltunk egy két szemet ez minden, nincs szándékunkban ezt enni, mind össze dísz, illetve majd ha lesznek olyan állatok amik ezt meg eszik, akkor majd ők kapják ezt csemegének. Most is van belőle egy sor de már ritkítanom kell majd.

Levéltetvek és egyebek.

Mint minden növény termesztőt engem is nagyon bosszantanak a kártevők. A leggyakoribb nálam is a levéltetű. kerestem én is a megoldást ellenük és az egyik nagyon meg tetszett, ez a szín csapda. azért tetszett mert meg tudom én magam is csinálni, mi is a lényege valamilyen szín oda csalja őket és oda ragadnak. én is így csináltam meg, sárga színű felületet választottam,de azon már el gondolkodtam mi legyen a ragasztó. Hát végül is az egér ragasztó mellett döntöttem mert az tényleg fog.
Emília mögött jól látszanak a kihelyezett csapdák, amik többsége kettős célt szolgál, ugyanis mind fém pálcára van ki helyezve. a fém pálcák a vakond túrásba vannak bele szúrva, állítólag el ijeszti. 
a ragasztót időnként újra kell rá tenni. érdemes felül elhelyezni mert úgyis le felé folyik. A levél tetveken kívül persze meg fog mindent, sajnos a hasznos rovarokat is. De pl láttam rajta lisztecskéket is. és persze nagyon szeretném tudni hogy, a vándor poloskákat mivel lehetne így el kapni.  a levél tetvek ellen a legjobban bevált védekezésem a KAPOR volt, egy részt ezt a növényt jó formán még csak vetni sem kellet. meg néztem a neten miket ajánlanak és ki is próbáltam mindent, dekorációnak sem utolsók, ilyen volt a már említett kapor, büdöske, sarkantyúka (bár ez nálam nem nőt meg). de ezekből ültettem a gyümölcs fák alá is. az ánizs kapor (édes kömény) is nagyon jó mert ha ki virágzik nagyon sok ragadozó bogarat oda vonz.                                                      

fokhagyma (óriás)

Még az előző munka helyemen kunyeráltam, néhány szemet. el dugattam őket be értek majd azokat is el dugattam de kirohadtak valamiért, maradt egy szem. úgy őriztem mint ha arany lett volna. de meg maradt ezzel kezdtem elölről az egészet. most több mint százat ültettem el.


ezeket a képeket csak le töltöttem mert nekem nincs ilyen.

a természet is művészkedik egy kicsit.
itt a magassága egy kicsit nagyobb a lányoménál, vagyis kb 130cm.
itt felszedve is jól látszik milyen magasra nőnek meg.
nos nem vagyok szak értője ennek a növénynek nem tudom most miért terem ilyen nagyon jól, de idén már tudunk el tenni ültetésre is, és fogyasztani is tudjuk, nem tudom igaz e de azt mondják ez a fajta azért terjedt el mert csak dísznek jó mert amúgy nagyon keserű. egy biztos szépen virágzik de magról nem nő,(legalábbis nem láttam ki kelni) illetve a fej mellet vannak apró sarj hagymák is ezeket viszont csak idén ültettem el. 4-5 gerezdet tudok kivenni egy ilyen fejről ami azt jelenti hogy jövőre közel 500 ilyen fok hagymám lesz.     

az első üveg házam

elég sok növényt szerettem volna ültetni mert az egész kert felett szántva, egy kicsit több mint 700 négyzetméter,( majd egyszer meg mérem) ehhez már kevés volt az ablak mint palánta nevelő, ezért el határoztam hogy csinálok egy kis üveg házat. nem egy nagy valami de a célnak meg felelt.

annyi palántát meg tudtam benne termelni amennyi nekem kellett, illetve még tudtam osztogatni is belőle. Eleinte persze bent a lakásban neveltem őket ezt csak arra használtam hogy szoktassam a növényeket a kinti levegőhöz, később már nem is vittem be a növényeket.
az a szép piros szárú növény rebarbara, azok sem maradtak meg, azokat is el intézte a lótetű, abból sajnos nálam nagyon sok van, mivel a kert szomszédom sertéseket tart  és trágyadomb mellettem van a kert szélén.
 
de mivel nagyban, és még nagyobban gondolkodom és tervezek, építeni fogok egy rendes üvegházat, azzal könnyebb és egyszerűbb palántákat nevelni.                                                                                      

Sövény élő fákból.

Tavaly előtt tavasszal jött az ötlet, igazából egy videóban láttam ezt, és ara gondoltam én is meg csinálom mert van rá lehetőség. a telek szélén az úgy nevezett mezsgyén, a drót kerítés tövében nőttek ki ezek a fák. hegyi kőris azt hiszem. a szél vagy a madarak hordták őket oda, aztán szépen kihajtottak majd szépen meg is nőttek mivel a drót kerítés amúgy is rossz volt ki szedtem, már évekkel ezelőtt.

  
A kis fák törzsét majdnem középig bevágtam, majd majdnem vízszintig el fektettem őket. állítólag teljesen vízszintbe, vagy alá nem szabad dönteni. Mivel a fák fekszenek új ágakat kezdenek el növeszteni amik csak felfelé fognak nőni.
Természetesen itt is ugyan úgy lesz mint a gyümölcs fák esetén, minden lemetszett ág helyére új fog nőni. a magasság nálam akkorra ameddig állva fel érek.
most nyáron így nézett ki, vannak hézagok a tövek közt illetve ott ahol a fák csúcsa volt, itt nem nőnek úgy az ágak, ezeket a hézagokat úgy fogom pótolni,hogy barka fa ágakat fogok le tűzdelni. ezeknek a fáknak illetve a barkáknak a meg vastagodott ágait le fogom metszeni és tüzelőnek fogom aprítani. na és persze arra is kíváncsi vagyok mikor fognak kis madarak bele fészkelni.                                                                           

2015. december 22., kedd

A kert vissza hódítása

jó néhány évig gaz uralta a kertemet, illetve akkora fű nőt benne hogy kaszálni lehetett  szénának.

2013-ban, leginkább a lányom kedvéért, ültettünk néhány paradicsomot, aztán persze jöttek ötletek hogy még mit is lehetne még így aztán lett egy szép kis ágyásunk,

a lányomat (Emíliát) nem lehet semmi ilyen jellegű munkából kihagyni,    
  itt pl zellert ültettünk, ami a lótetűnek nagyon tettszett mert egyet sem hagyott meg.      
izgatottan vártuk az első paradicsomok be érését, ebből ma már nagyon sokat ültetünk illet a jövőre való tervezésben egyre több tő növény ültetése szerepel.
     meg is néztük hogy érik e szépen persze az sem volt baj hogy nem érett be teljesen.    
   és persze az első szemek a kis kertészt illették vizsgálat céljából hogy jók e.          
siker a paradicsom jó lett,.természetesen a kert a következő évben bővítésre került teljes terjedelmében.              

Nyúl tenyésztés! Kezdet.

Valamikor  a napokban elcseréltem egy bika vályúmat az egyik haverommal egy nyúlólra, mert szerettem volna tartani néhány nyulat. Hoztam is ...